شهر سن پترزبورگ پس از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه می‌ باشد که در شمال‌ غرب این کشور واقع شده‌ است

شهر سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه و به نوعی نماد مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه به شمار میرود. این شهر ویژگیهای جذاب بیشماری دارد که آن را به مقصدی ایده آل برای سفر و همچنین تحصیل در روسیه تبدیل می کند. سن پترزبورگ در سال ۱۷۳۰ میلادی به دستور پتر کبیر ساخته شد و تا ۲۲۵ سال بعد پایتخت روسیه بود.

این شهر برای مدتی پتروگراد نام داشت، اما پس از فروپاشی سلطنت تزارها به نام لنین (رهبر انقالب ۱۹۱۷ روسیه و بنیانگذار دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی) لنینگراد نامیده شد. بعدها اما با فروپاشی شوروی دوباره به همان نام قدیمی یعنی سن پترزبورگ نامیده شد. سن پترزبورگ شمالی ترین شهر پرجمعیت جهان است.

شهر سنت پترزبورگ شمالی ‌ترین شهر پرجمعیت جهان است که موقعیت جغرافیایی این شهر باعث می‌ شود تا در اوایل تابستان طولانی شدن تابش آفتاب مانع از تاریکی هوا شود و اغلب اوقات شبانه‌ روز هوا یا روشن است یا حالتی گرگ و میش دارد ، به همین خاطر این شب ‌ها را شب ‌های سفید می ‌نامند که یکی از ویژگی ‌های جذاب سنت پترزبورگ به شمار می‌ رود.

شاید برای شما گردشگران جالب باشد که بدانید در زبان فارسی از زمان قاجار بطور عامیانه سن پترزبورگ را “پِتِل پُرت” یا “فتل فُرت” می ‌نامیدند و آن را در مثال هایشان دورترین نقاط بکار می‌ بردند در اصطلاحاتی مثل “از اینجا تا پتل پورت”.

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه و به نوعی نماد مقاومت و سرسختی در میان مردم روسیه به شمار میرود

تاریخچه شهر سنت پترزبورگ

این شهر در سال 1703 به دستور  پتر کبیر و با نظارت او ساخته شد و از آن زمان تا سال 1918 میلادی پایتخت روسیه بود ، مدتی پتروگراد نام داشت ولی پس از سرنگونی فرمانروای یتزارها به نام لنین یا لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازگردانده شد ، این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917 روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان در زمان جنگ جهانی دوم ، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز معروف است ، در سال 1914 میلادی نام این شهر از سن پترزبورگ به پتروگراد ، در 1924 میلادی به لنین‌گراد  و در 1991 دوباره به سن پترزبورگ تغییر یافت.

سنت پترزبورگ به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد به ونیز شمالی نیز معروف است. این شهر برای فضای خاص و خلاقانه ای که دارد هنرمندان، شاعران و افراد زیادی را به خود جذب می کند.

آب و هوا شهر سنت پترزبورگ

هوای سنت پترزبورگ معتدل تر از آن است که از عرض جغرافیایی اش انتظار داریم، اما هنوز هم برای بسیاری از مردم، از ماه مه تا سپتامبر، این شهر مطلوبترین آب و هوا را دارد.زمستانها هوا سرد و آزاردهنده می شود اما تابستانهای این شهر مطلوب و مقداری مرطوب هستند. همچنین درجه حرارت هوا به ندرت آنقدر بالا میرود که بشود به طور آزاردهندهای آن را احساس کرد.

در فاصله بین ماه های دسامبر تا مارس سن پترزبورگ به طور متوسط 118 روز برفی را تجربه می کند که متوسط عمق بارش برف در این شهر در ماه آوریل 19 سانتی متر اندازه گیری و آخرین میانگین دوره یخ زدگی سن پتربورگ 135 روز اعلام شده است ، به همین سبب به افرادی که قصد سفر در این فصل را دارند پیشنهاد میشود که از لباس های بسیار گرم در طول روز استفاده کنند .

با توجه به قرار گرفتن سن پترزبورگ در موقعیتی شمالی تر، این شهر تحت تاثیر توده های خلیج فنلاند که از سمت اسکاندنیاوی می آیند قرار دارد ، توده هایی که درجه حرارتی بالاتر از صفر را برای این شهر به ارمغان می آورند و به همین سبب سن پترزبورگ زمستان هایی گرم تر از مسکو و مناطق اطراف را تجربه می نمایند.

سنت پترزبورگ به دلیل معماری منحصر به فردی که دارد به ونیز شمالی نیز معروف است

قصران گشت با سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزا و همچنین برگزاری تور در خدمت شما عزیزان است. چنانچه قصد سفر به کشور روسیه و استفاده از تور روسیه را دارید جهت هرگونه مشاوره با شماره  02188697080 تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب ما برخوردار شوید.

[mappress mapid=”151″]