توکیو

توکیو

کلان شهر توکیو که سابقا شهری کوچک به نام “ادو” بوده ، تنها دهکده ای برای ماهیگیری به حساب می آمد. به مرور پیشرفت و صنعت جای خود را در این شهر پیدا کرد به گونه ای که توکیو یکی از بزرگترین پایتخت های صنعتی جهان نامیده شد. توکیو عنوان بزرگترین اقتصاد شهری دنیا را یدک میکشد. به طوری که خاستگاه شناخته شده ترین شرکت های دنیا در این شهر است. آمارها می گوید در سال 2008 از پانصد شرکت بزرگ و مطرح دنیا 47 تای آن در توکیو واقع شده اند.

به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهر بارها و بارها زمین لرزه را در طی سالهای متوالی و گاهی چندین زمین لرزه در یکسال را تجربه می کند؛ اما این بدین معنا نیست که توکیو شهری مخروبه باشد. برعکس سرعت ساخت و ساز در توکیو به قدری بالا است که در کمترین زمان ممکن اثری از تخریب باقی نمی ماند. به دلیل ساخت و سازهای فراوان اثری از بناهای تاریخی در این شهر نیست یا بسیار کم است.

معماری شهر توکیو بسیار مدرن ، معاصر و چشم گیر است. حمل و نقل عمومی در توکیو بسیار پیشرفته و طبق برترین استانداردهای جهانی است. بخش اصلی حمل و نقل در توکیو در اختیار مترو و منوریل است. جشنواره های متعددی در توکیو برگزار می شود که مهمترین آن جشنواره فیلم توکیو می باشد.

توکیو جنوبی ترین و شرقی ترین استان ژاپن و مساحت آن حدودا 2.187.08 کیلومتر مربع است که 37 درصد آن را پارک های طبیعی تشکیل داده اند. علاوه بر سرسبزی و مناظر زیبا توکیو دارای جزایر فراوان که البته آتشفشانی نیز هستند می باشد. فوران آتشفشان از کوه های این جزیره باعث ایجاد پوشش گیاهی بی نظیر و خاصی در این مناطق شده است.

توکیو

بزرگترین منبع آب آشامیدنی توکیو از دریاچه ای مصنوعی به نام اوکوتاما تامین می شود. آب و هوای شهر توکیو را می توان معتدل نامید؛ تابستان ها گرم و زمستان ها معتدل است. با وجود جمعیت زیاد توکیو، که اکثرا مهاجر هستند اما این شهر پیر است! و این به دلیل نرخ بالای مرگ و میر و کاهش زاد و ولد است.

توکیو شهری مدرن و فرهنگی ست. مردم این شهر سنت نیاکان خود را به خوبی حفظ کرده اند. وجود 253 سالن سینما در یک شهر نشان از فرهنگ بالای مردم این شهر است و همیشه با استقبال زیادی رو به رو می شود. بزرگترین سالن این شهر که کنسرت های داخلی و خارجی در آن برگزار می شود سالن بودوکان است که در واقع سالن جودو است!

وجود کتابخانه های متعدد، دانشگاه هایی با رتبه عالی در سطح جهانی، سالن های تئاتر و سینما، برگزاری رویدادهای فرهنگی در سطح جهانی همگی نشان از فرهنگ بالا و علاقه مردم توکیو و ژاپن به هنر است.

توکیو دارای جاذبه های دیدنی و فراوانی است، کاخ امپراتوری توکیو، پارک شینجوکو گیوئن که مملوء از درختان ساکورا است و هر ساله جشن شکوفه های گیلاس در آنجا برگزار می شود، اودابیا و مناظر زیبای شبانه اش و معبد سنسوجی از دیدنی هایی هستند که در سفر به توکیو نباید از دست بدهید.