Untitled 1 6

شیان

شهر شیان مرکز استان شانک سی از جمهوری خلق می‌باشد. این شهر در دشت گوان ژانگ قرار گرفته است. xian در میان چهار پایتخت باستانی دنیا قدیمی ترنی می باشد. هم چنین یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور چین به شمار می آید. این شهر تاکنون پایتخت مهم ترین سلسله های تاریخ چین از جمله Sui، Western Han، Qin، Western Zhou و Tang بوده است. این شهر، محل شروع راه ابریشم و مکان استقرار ارتش امپراتوری کین شی هوانگ نیز بوده است.

از سال ۱۹۹۰، این شهر مرکز مهم صنعتی، فرهنگی و آموزشی در منطقه ی مرکزی و شمال غربی چین به شمار می رفت. مراکز مهمی در باب امنیت ملی و برنامه ی فضایی توسعه یافت. شیان دارای ۹ منطقه و ۴ بخش با جمعیتی بالغ بر ۱۲ میلیون نفر می باشد. در واقع پرجمعیت‌ترین شهر شمال غرب چین و نیز یکی از سه شهر پر جمعیت غرب چین به حساب می آید. همچنین بر اساس گزارش واحد اقتصادی چین، در سال ۲۰۱۲ این شهر جزو یکی از سیزده کلان شهر چین شناخته شد.

از جاذبه‌های توریستی شهر xian، موزه ارتش تراکوتا می باشد که کلکسیون کشف شده از ۸ هزار جنگ‌جو می باشد. در معبد امپراطور ژینگدی نیز تعدادی مجسمه از این ارتش وجود دارد. در مسیر بازدید از این موزه، بهتر است به سراغ چشمه‌های آب‌گرم هواکینگ، که محل حمام شاهان و امپراطوران بزرگ چینی بوده است نیز سر بزنید.

موزه ی تاریخ استان شانکسی نیز نمونه‌ای از توسعه فرهنگی چین می باشد. این موزه حدود ۱۱۳۰۰۰ قطعه را در خود جای داده و بسیار ارزشمند است. یکی دیگر از مناطق هیجان انگیز این منطقه، روستای بانپو است که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این روستا از نمونه‌های کشاورزی در عصر حجر در دنیا به شمار می رود.

شیان

آب و هوای شیان:

شهر شیان چهارفصل هست اما در طول سال به طور کلی آب و هوای مرطوبی دارد. در تابستان ها یعنی ماه های ژوئن و آگوست دارای آب و هوای گرم، طوفانی و شرجی بوده و دما تا ۳۴ درجه ی سانتی‌گراد هم می رسد. در زمستان (بین ماه‌های دسامبر و فوریه) نیز آب و هوای سرد و خشک است. به طوری که دما به منفی ۶ درجه می رسد.

آب و هوای این شهر در بهار بسیار متغیر بوده و گاهاً به دلیل افزایش ناگهانی دما طوفان های گرد و غبار نه چندان شدیدی رخ می‌دهند. بهار در این شهر گرمای دلپذیری دارد؛ اما بهتر است بدانیم که بهترین زمان برای سفر کردن به این منطقه در فصل بهار (بین مارس و می) و در پاییز (بین سپتامبر و اکتبر) است.

[mappress mapid=”148″]