ایروان

شهر ایروان

شهر ایروان پایتخت و بزرگترین شهر کشور ارمنستان است. ایروان مرکز فعالیت های اداری، فرهنگی  صنعتی این کشور میباشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. شهر ایروان به عنوان پایتخت جهانی کتاب شناخته می شود و دریونسکو نیز ثبت جهانی شده است.

ایروان در دامنه کوه آرارات قرار گرفته است و روز هرازدان از نزدیکی این شهر عبور میکند. خط راه آهن ایروان بسیار گسترده است و انشعابات بسیاری دارد که مهمترین آن اتصال راه آهن ارمنستان به گرجستان است. هزینه های سفر پایین به این شهر و کوتاهی مسافت هر ساله مسافران زیادی را از ایران به ارمنستان راهی می کند.

ایروان

جاذبه های گردشگری ایروان

کشور ارمنستان هر ساله اقدام به تقویت بخش گردشگری خود می کند و ایروان یکی از مقاصد گردشگری ارمنستان محسوب می شود و دارای جاذبه های گردشگری فراوانی نیز میباشد. هتل ها و رستوران های ایروان مدرن و به روز هستند و انواع تفریحات شبانه را برای گردشگران تدارک دیده اند.

از جاذبه های گردشگری ایروان میتوان به میدان جمهوری و فواره های این میدان اشاره کرد. خانه اپرا،  ویرانه های اربونی اوراتو، کافه های خیابانی، باغ وحش و سیرک ایروان نیز از دیگر جاذبه های شهر ایروان که جزء 10 شهر امن دنیاست، میباشند.

ایروان به دلیل قدمت زیاد آن دارای مکان های قدیمی و تاریخی بسیار زیادی است. پیاده روها و خیابان های ایروان به خودیه خود محلی جذاب برای گذراندن اوقاتی خوب و به یادماندنی است.

انواع کلیساهای پر قدمت و بناهای تاریخی و به جامانده از زمان های قدیم که در اطراف شهر وجود دارند، محلی برای ثبت خاطرات سفر به ایروان هستند.

یکی از نقاط گردشگری شهر ایروان پارک عشاق است که مساحتی حدود 2.5 هکتار دارد. پارک عشاق در قرن 18 احداث شد و در سال 2008 توسط یه فرد خیر به نام آقای آلبرت بوقسیان بازگشایی شد. پارک عشاق دارای فضای سبزی زیبا با وسعتی عظیم است که در سفر به کشور ارمنستان و شهر ایروان می توانید عصرهای تابستان خود را در آن بگذرانید.

ایروان

آب و هوای ایروان

آب و هوای ایروان کوهستانی است و حتی در فصل تابستان نیز هوای سردی را تجربه میکند. دمای هوا در زمستان بسیار سرد است، اگر با هوای سرد میانه ی خوبی ندارید بهتر است در این فصل اقدام به سفر ایروان نکنید. اما اگر اهل ورزش ها و تفریحات زمستانی هستید 3 ماه آخرسال برای شما بسیارلذت بخش خواهد بود.

در هر فصلی از سال که به ایروان سفر کردید حتما لباس گرم همراه داشته باشید زیرا همانطور که گفته شد حتی در تابستان نیز شبهایی سرد را پیش رو خواهید داشت.

سوغات ایروان

در مرکز شهر ایروان انواع بازارهای محلی و البته پاساژهای لوکس وجود دارند که می توانید انواع کالاهای محلی و یا برندهای لوکس را در آنجا بیابید. هنرهای دستی و محلی اغلب در بازارهای سنتی ایروان یافت می شوند. سفال کاری، جواهرات دست ساز، آثار دستی هنرمندان و انواع عروسک های محلی که سنبل مناسبات ملی هستند از اقلامی است که میتوانید در ایروان آنها را نهیه کرده و به عنوان سوغات یا یادگاری همراه خود بیاورید.

همانطور که میدانید ارمنستان یکی از تولید کنندگان بزرگ قهوه و شکلات است پس در سفر به ارمنستان از خرید و تست قهوه و شکلات غافل نشوید.

از فروشگاه ها و مال های بزرگ ایروان میتوان به اسکادا، ورنیساژ، منگو، سلیو و دبنهامز اشاره کرد.

ایروان

توصیه های سفر به ایروان

درسفر به هر کشوری بهتر است چند کلمه از زبان آن کشور را بلد باشید، به خصوص لغات مربوط به سلام  احوالپرسی، چرا که در برخورد اول باعث ایجاد صمیمیت و رفتار دوستانه می شود.

واحد پول ارمنستان درام است. سعی کنید پول این کشور را در کنار مقداری ارز که از قبل سفر تهیه کرده اید همراه داشته باشید.

در بدو ورود به ارمنستان سیم کارت این کشور را تهیه کنید. زیرا هزینه مکالمه با خط ایران در این کشور بسیار بالا است.

موزه ها و مکان های دیدنی در ایروان از ساعت 9 یا 10 صبح تا حدود 6 باز هستند. اگر قصد بازدید از موزه های ایروان را دارید طوری برنامه ریزی کنید که تا قبل از عصر در محل موزه حضور داشته باشید.