پیوستن کرواسی به شینگن – 26 کشور اروپای طی پیمانی که در سال 1985 با یکدیگر بستند، مقررات منع رفت و آمد و مبادلات تجاری را میان شهروندان خود از میان برداشتند تا روابط میان انها تسهیل شود. همچنین افرادی که شهروندان این کشورها نیستند می توانند با دریافت ویزای شینگنِ یکی از کشورهای عضو به سایر کشورها این منطقه بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد سفر کنند.
برای مثال شما میتوانید با دریافت ویزای سوئیس به سایر کشورهای اروپایی که عضو شینگن هستند مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوئد و یا اسپانیا بدون نیازبه دریافت ویزای آن کشور سفر کنید و دربازه زمانی 180روز، 90 روز در آنجا اقامت دااشته باشید.

پیوستن کرواسی به شینگن

کرواسی به شینگن پیوست!

در نشست 8 دسامبر 2022، وزرای امور داخلی و دادگستری کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد الحاق و  پیوستن کرواسی به شینگن تصمیم گرفتند. این خبر را آندری پلنکوویچ نخست وزیر این کشور اعلام کرد.

در اول ژانویه 2023، کرواسی به عنوان بیست و هفتمین کشور منطقه شنگن معرفی و از این تاریخ به بعد بازرسی های مرزی و گمرکی در مرزهای کرواسی و سایر کشورهای عضو شنگن برای افرادی که از طریق جاده، راه آهن یا آبی از مرزها عبور می کنند، لغو می شود.

همچنین غربالگری افرادی که با هواپیما سفر می کنند هم از 26 مارس 2023 با توجه به برنامه انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) متوقف می شود.

کرواسی از اول ژانویه 2023 می تواند از سیستم اطلاعات شینگن استفاده کرده و ویزای شینگن صادر کند.

به این ترتیب ارزش مجوز اقامت کرواسی نیز افزایش می یابد، زیرا اکنون دارنده ویزای شینگن کرواسی می تواند در سراسر منطقه شینگن سفر کند.

نمایندگان کمیسیون اروپا خاطرنشان کردند که کرواسی زیرساخت ها و ابزارهای لازم برای بازرسی ها را دارد و می تواند به طور قابل اعتماد از مرزهای خارجی منطقه شنگن محافظت کند.

پیوستن کرواسی به شینگن

البته کراواسی در سال 2007 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد تا اینکه امسال موفق شد عضوی از حوزه شینگن نیز شود.

پیوستن کرواسی به شینگن دارای منتقدان زیادی بود، زیرا یکی از مشخصاتی که کشورهای شینگن باید داشته باشند ثبات اقتصادی، امنیت اجتماعی و امنیت داخلی است. کشورهای عضو شینگن باید توانایی لازم برای کنترل مرزی را داشته باشند.

منتقدان پیوستن کرواسی به شینگن می گویند زاگر ب پایتخت کراواسی توانایی لازم برای برقراری امنیت مرزی را ندارد و این به استناد انتشار ویدئویی که در آن پلیس مرزی زاگرب را در حال کتک زدن یک پناهنده نشان می دهد گفته میشود.

قابل ذکر است که کمیسیون اروپا تا کنون درباره الحاق کشورهای بلغارستان و رومانی اعلام نظر نکرده است و هنوز نظر قطعی درباره پیوستن این دو کشور به منطقه شینگن اعلام نشده است. این دو کشور به علاوه¬ی قبرس و ایرلند در حالی که عضو اتحادیه اروپا هستند هنوز به شینگن نپیوسته اند.

در مقابل کشورهایی مانند سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ عضو منطقه شینگن هستند اما به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده اند.

اوکراینی‌ها می‌توانند بر اساس قانون visa-free regime از کرواسی بازدید کنند و تا 90 روز در بازه زمانی 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

این نکته را درنظر داشته باشید که visa-free regime برای سفر به کشورهای اروپا است نه کشورهای عضو منطقه شینگن.

پیوستن کرواسی به شینگن و یورو

در اول ژانویه 2023 پس از پیوستن کرواسی به شینگن ، کرواسی بیستمین عضو منطقه مالی یورو شد. شورای امور اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا (Ecofin) در 12 ژوئیه 2022 سه قانون را برای پذیرش یورو را از اول ژانویه 2023 به جای کونا کرواسی تصویب کرد.

روند معرفی واحد پول یورو در کرواسی به شرح زیر است:

بسته هایی با سکه های یورو کرواسی در تاریخ 1 دسامبر 2022 به فروش رسید

از 1 ژانویه 2023، یورو به واحد پول رسمی کرواسی تبدیل می شود

تا پایان ژانویه، یک دوره گردش دو برابری یورو و کونا وجود دارد

تا پایان سال 2023، بانک ها و دفاتر پست، کونا را با یورو با نرخ 1 یورو = 7.53450 کونا مبادله خواهند کرد

از اول ژانویه 2024، مبادله اسکناس کونا با یورو فقط توسط بانک ملی (به طور نامحدود) و سکه تا 1 ژانویه 2026 انجام خواهد شد.

 

پیوستن کرواسی به شینگن

ورود کرواسی

با پیوستن کرواسی به شینگن ، گردشگران برای سفر به این کشور باید قوانینی را که درسفر به سایر کشورهای این منطقه رعایت می کردند را در نظر داشته باشند.
اگر برای سفر به کرواسی مسیر هوایی را انتخاب کنید، بعد از ورود به فرودگاه کرواسی باید مدارک سفر و مدارک شناسایی تان را به افسر مرزی کرواسی ارائه دهید. این اسناد شامل موارد زیر است:
• پاسپورت معتبر
پاسپورت یا گذرنامه شما باید برای حداقل سه ماه دیگر از تاریخ ورود شما به کرواسی اعتبار داشته باشد و در 10 سال گذشته صادرشده باشد.
• ویزا
اگرمشمول دریافت visa regime هستید باید دارای آن باشید

همچنین ممکن است از شما اسناد دیگری مانند دعوت نامه، مدارک مربوط به اقامت یا بلیط رفت و برگشت نیز درخواست شود.
این اسناد توسط مقامات مرزی کرواسی بررسی می شود و ممکن است چند سوال در مورد سفر شما به کرواسی پرسیده شود

• هدف شما از سفر به کرواسی چیست؟

• چه مدت در کرواسی اقامت خواهید داشت؟

• محل اقامت شما در کراواسی کجا خواهد بود؟

بعد از بررسی مدارک شما، افسر مرزی تصمیم نهایی را خواهد گرفت که آیا مجاز به ورود به کراواسی هستید یا خیر!

اگرکیس شما مشکلی نداشته باشد می توانید وارد کراواسی شده و به راحتی میان سایر کشورهای عضور شینگن تردد و سفر داشته باشید.

پس از پیوستن کرواسی به شینگن حالا می توانید با اخذ ویزای شینگن به این کشور نیز سفر کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *