نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

اگر وابستگی شدیدی به خودرو و داشتن وسیله نقلیه شخصی دارید، در سفرهای طولانی مدت ممکن است دچار مشکل شوید. اگر ویزای کانادا را دریافت کرده اید و یا به کانادا مهاجرت کرده و در حال زندگی در این کشور هستید، قطعا به رانندگی و استفاده از خودرو نیاز پیدا می کنید.

ممکن است ندانید شرایط اخذ گواهینامه رانندگی در این کشور چگونه است و یا قوانین مربوط به آن کدام است و یا این سوال یرایتان پیش آمده باشد که آیا با گواهینامه ایران می توانم در کشور کانادا به رانندگی بپردازم یا خیر؟ البته که هر کشور ی قوانین و ضوابط مخصوص به خود را دارد که افرادی که قصد رانندگی دارند باید از آن مطلع باشند. در این مقاله به بررسی شرایط رانندگی در کانادا و چگونگی اخذ گواهینامه این کشور می پردازیم. این مطلب را بخوانید و پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

مدارک و مراحل اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

گواهینامه کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا در کانادا قابل تبدیل است و افراد ایرانی برای اخذ گواهینامه رانندگی باید اسناد و مدارک خواسته شده از سوی دولت کانادا را به مراکز مربوطه تحویل داده و هزینه ی مورد نیاز را نیز پرداخت نمایند.

مهاجران ایرانی برای دریافت گواهینامه خود باید به اداره راهنمایی و رانندگی که در کانادا به آن Access می گویند مراجعه کرده و فرم های مربوطه را تحویل گرفته و پر کنند. دقت داشته باشید که این فرم ها فقط به صورت حضوری قابل دریافت خواهد بود و به صورت آنلاین نمی توانید به آنها دسترسی داشته باشید. از شما مدارک هویتی و شناسایی خواسته می شود که باید آنها را جمع آوری کرده و پس از پر کردن فرم مربوطه و هزینه های درخواستی آن را تحویل دهید.

دقت داشته باشید که اسناد شما باید اصل و معتبر باشد، معمولا مدارک خواسته شده به شرح زیر است:

 • پاسپورت خارجی یا کانادایی.
 • کارت شهروندی.
 • مجوز اقامت موقت.
 • مجوز یا کارت اقامت دائم.
 • شفاف سازی وضعیت پناهندگی.

نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

پس از اینکه مدارک خود را تهیه و جمع آوری کردید آن را به نزدیکترین اداره راهنمایی و رانندگی یا همان Access تحویل دهید. پس از طی کردن این مراحل و ثبت نام از شما آزمون کتبی رانندگی گرفته می شود و در آخر تست رانندگی خواهید داد.

بعد از قبولی در آزمون کتبی گواهینامه G1 که ویژه مبتدیان است دریافت می کنید، گواهینامه G1  دارای محدودیت هایی است مثلا از 12 شب تا 5 بامداد مجاز به رانندگی نیستید. سطح مبتدی 12 ماه به طول می انجامد و می بایست با گواهی G1 یکسال رانندگی کنید و سپس برای اخذ گواهینامه G2 اقدام کنید.

در زمانی که گواهینامه G1 را دارید ملزم به رعایت موارد زیر هستید:

 • در هنگام رانندگی نباید مشروبات الکلی مصرف کرده باشید و سطح الکل خونتان باید صفر باشد.
 • از 12 شب تا 5 صبح مجاز به رانندگی نیستید.
 • بستن کمربند ایمنی الزامیست.
 • همراه با افرادی باشید که حداقل 4 سال سابقه رانندگی دارند.

پس از اینکه آزمون G1  را که آزمون جاده است با موفقیت سپری کردید، گواهی G2 را دریافت خواهید کرد در زمان دارا بودن آزمون G2 :

 • مجاز هستید در تمام ساعات شبانه روز رانندگی کنید.
 • می توانید در تمام جاده ها رانندگی کنید.
 • دیگر نیاز به حضور فردی با تجربه ندارید.
 • نباید از مشروبات الکلی حین رانندگی استفاده کنید.
 • و بستن کمربند را نیز نباید فراموش کنید.

پس از اینکه در آزمون G2 پذیرفته شدید تا 4 سال فرصت دارید که گواهینامه سطح G را دریافت کنید در غیر این صورت گواهینامه G2 شما باطل می شود.

نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

تمدید گواهینامه رانندگی در کانادا

اعتبار گواهینامه رانندگی در کانادا 5 سال است و پس از 5 سال نیاز به تمدید دارد. برای تمدید گواهینامه خود می بایست:

 • در طی 3 ماه گذشته تغییر آدرس نداشته باشید.
 • گواهینامه G داشته باشید.
 • تمام جرائم خود را در صورت وجود پرداخت کرده باشید.
 • و در سلامت کامل برای رانندگی به سر ببرید.

استفاده از گواهینامه ایرانی

شاید مانند بسیاری دیگر این هم سوال شما باشد که آیا با گواهینامه رانندگی ایرانی می توانم در کانادا رانندگی کنم یا خیر؟ پاسخ این است که بله. شما می توانید به مدت 120 روز در کانادا با گواهینامه ایرانی رانندگی کنید. برای این کار باید به کانون اتومبیلرانی و جهانگردی ایران مراجعه کرده و گواهینامه خود را بین المللی کنید و یا به مراکزی که این کار را انجام می دهند رجوع کنید. پیشنهاد می کنیم برای صرفه جویی در وقت به آژانس قصران گشت مراجعه کرده و گواهینامه بین المللی خود را در کمتر از 30 دقیقه دریافت کنید. البته پیشنهاد می شود گواهینامه فعلی خود را نیز ترجمه کرده و همراه داشته باشید.

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا

 • داشتن حداقل 16 سال تمام
 • گذراندن آزمون بینایی سنجی
 • قبولی در آزمون کتبی G1
 • استفاده از گواهی نامه بین المللی در کانادا

برای تردد و رانندگی در کانادا می توانید از گواهی نامه بین المللی استفاده کنید. این گواهینامه برای اقامت های کوتاه و یا توریستی کاربرد دارد. اگر بنا باشد که مدت زیادی در کانادا بمانید یا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده باشید ملزم به دریافت گواهینامه رانندگی از این کشور هستید.

گواهینامه بین المللی در برخی از کشورها تا 1 سال اعتبار دارد و شما می توانید به مدت یکسال با گواهینامه کشور خود در مقصد رانندگی کنید. اما در استان های مختلف کانادا این زمان ممکن است متغیر باشد. مثال در استان انتاریو تنها 3 ماه با گواهینامه خود می توانید رانندگی کنید و پس از آن باید گواهینامه کشور کانادا را دریافت کنید.

نحوه اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

جرائم رانندگی در کانادا

هر کشوری قوانین رانندگی مربوط به خود را دارد و کانادا نیز این چنین است. البته در استانهای مختلف کانادا قوانین مختلفی حاکم است که در هنگام رانندگی باید از قوانین رانندگی مربوطه تبعیت کنید.

مصرف هر گونه مواد مخدر و الکل حین رانندگی تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده با راننده برخورد می شود. مجازات مصرف مواد مخدر در بار اول 1000 دلار و در صورت تکرار برای بار دوم 30 روز زندان خواهد بود.

موارد دیگری از قبیل صحبت کردن با تلفن همراه حین رانندگی، خوردن و آشامیدن، تماشای فیلم و به طور کل هر گونه فعالیتی که منجر به برهم زدن حواس راننده در هنگام رانندگی شود تخلف است و مشمول جریمه خواهد شد.

و در آخر اگر قصد سفربه کانادا را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله ویزای کانادا را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *