Categories: وبلاگ

راهنمای سفر به ترکیه با خودروی شخصی

سفر با ماشین شخصی به ترکیه

راهنمای سفر به ترکیه با خودروی شخصی – کشور زیبای ترکیه به دلیل نزدیکی و همسانی تقریبی از نظر فرهنگی به ایران، طرفداران زیادی دارد و هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان ترکیه را برای سفر و گشت و گزار انتخاب می کنند. همانطور که می دانید یکی از همسایگان ایران است و فاصله­ ی چندانی با هم ندارند بنابراین امکان سفر به این کشور هم از طریق هوایی و با هواپیما و هم از طریق زمینی و به وسیله خودروی شخصی، اتوبوس و یا قطار وجود دارد.

پر واضح است که سفر هوایی با وجود هزینه بر بودن گزینه ای است که به واسطه آن در وقت خود صرفه جویی می کنید. اما برخی افراد به دلیل ترس از ارتفاع و هواپیما و یا علاقه به دیدن مناظر ترجیح می دهند با خودروی شخصی سفر کنند. اگر قصد سفر به ترکیه با خودروی شخصی دارید خواندن این مقاله را از دست ندهید.

معایب سفر به ترکیه با خودروی شخصی

قبل از اینکه سفر با خودروی شخصی به ترکیه را انتخاب کنید باید مطمئن شوید که آمادگی، صبر و حوصله لازم برای حداقل 28 ساعت رانندگی را دارید!! اگر به دلیل کاهش هزینه ها سفر با خودروی شخصی را انتخاب کرده اید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. از مرز بازرگان تا استانبول 1550 کیلومتر فاصله دارید و از تهران تا یکی از مرزهای زمینی که از طریق آن به ترکیه دسترسی خواهید داشت نیز 500 تا 700 کیلومتر!

حال که فاصله تقریبی برای سفر زمینی ایران تا ترکیه را دانستید محاسبه میزانی که برای بنزین باید در نظر بگیرید کار آسانی است. ضمنا هزینه بنزین در کشور ترکیه را نیز باید در نظر داشته باشید که به طور قطع از ایران گرانتر است.

در سفر به ترکیه با خودروی شخصی مسائل دیگری به جز بنزین نیز وجود دارد. برای مثال باید فردی صبور و البته عاشق رانندگی باشید. بدون شک در طول مسیر به ترافیک های چند ساعته برخورد می کنید از طرفی تمام مسیر دارای مناظر سرسبز و شگفت انگیز نیست. ممکن است به دلیل خستگی زیاد درگیر سوانح رانندگی شوید و یا در ترافیک مربوط به سوانحی که برای دیگران پیش آمده است ساعت ها معطل شوید و خستگی و کسالت سفر شما چند برابر شود.

هر کشوری قوانین رانندگی مربوط به خود را دارد که اگر با آنها آشنا نباشید جریمه می­شوید. آگاه باشید که اگر مشمول جرایم رانندگی شوید قبل از خروج از مرز ترکیه همگی آنها را باید پرداخت کنید که بر هزینه های سفر شما اضافه می شود.

اگر با مواردی که ذکر شد مشکلی ندارید درادامه مطلب شما را با چگونگی سفربا خودروی شخصی به ترکیه آشنا کنیم.

سفر با خودروی شخصی به ترکیه

گام اول: اخذ مدارک

قبل از هرکاری باید مدارک لازم برای سفر به ترکیه را بدانید. درست است ایرانیان برای سفر به ترکیه نیاز به ویزا  ندارند اما دارا بودن پاسپورت ضروری است. از دیگر مدارکی که برای سفر زمینی به ترکیه به آن احتیاج دارید گواهی نامه بین المللی، کاپوتاژ خودرو و بیمه نامه شخص ثالث می باشد.

گواهی نامه بین المللی خودرو

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به کشوری دیگر سفر کنید، یا تصمیم دارید در کشور مقصد ماشین کرایه کرده و رانندگی کنید باید گواهی نامه بین المللی داشته باشید. در هنگام سفر به ترکیه اگر فقط یک نفر قصد رانندگی داشته باشد، همان شخص باید گواهی نامه بین المللی داشته باشد اما اگر احتمال می دهید که افرادی که همراه شما به سفر می آیند نیز ممکن است در رانندگی کمک شما باشند آنها هم باید گواهینامه بین المللی دریافت کنند درغیر این صورت و اگر در هنگام رانندگی پلیس خودروی شما را متوقف کند با جریمه مواجه خواهید شد. در نحوه چگونگی دریافت گواهینامه بین المللی را بخوانید.

برای دریافت گواهینامه بین المللی باید به مراکز اصلی مراجعه کنید و یا به یکی از شرکت های معتبری که گواهینامه بین المللی اخذ می کند مراجعه نمایید. برای اخذ گواهینامه بین المللی با همراه داشتن گواهینامه ایرانی خود با یک سال اعتبار درخواست خود را به ثبت می رسانید.

گواهینامه نامه های بین المللی با اعتبار یک ساله و سه ساله و به زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی بنابه ضرورت و درخواست شما صادر می شوند.

 

مدارک لازم برای اخذ گواهی نامه بین المللی

 • اصل یا کپی صفحه اول پاسپورت
 • تکمیل فرم های درخواستی
 • پرداخت هزینه های لازم
 • یک قطعه عکس پرسنلی 3*4 و تمام رخ

بیمه نامه شخص ثالث

همانطور که در ایران و سایر کشورها بیمه کردن خودرو امری ضروری است در ترکیه و برای سفر با خودروی شخصی به ترکیه نیزباید برای ماشین خود بیمه نامه شخص ثالث دریافت کنید. دارا بودن بیمه شخص ثالث در ترکیه ضروری است و در صورتی که خودروی شما بیمه نباشد مشمول جریمه می­شوید. برای دریافت بیمه نامه شخص ثالث می توانید در هنگام خروج از یکی از مرزهای زمینی و در نزدیکی گمرک به موسسات بیمه خودرو ایرانی و ترکیه مراجعه کرده و در زمان کمی بیمه نامه ی خودروی خود را دریافت کنید.

همچنین می توانید قبل از سفر به یکی از شعب بیمه ایران، که تنها موسسه­ ی بیمه در ایران است که بیمه نامه شخص ثالث ترکی صادر می کند، مراجعه کرده و بیمه نامه ماشین خود را دریافت کنید.

کاپوتاژ خودرو

برای اینکه بتوانید ماشین خود را از مرز ایران خارج کنید باید پلاک خود را بین المللی کنید. به این کار کاپوتاژ می گویند. به این ترتیب یک پلاک بین المللی یکساله دریافت می کنید و با آن می توانید به ترکیه سفر زمینی داشته باشید. نکته ای در اخذ گواهی نامه بین المللی وجود دارد و آن این است که عمر ماشین شما نبایدبیشتر از 10 سال باشد.

برای کاپوتاژ خودرو باید به مراکز اصلی کانون جهانگردی و گردشگری شهر خود مراجعه کرده و با همراه داشتن مدارکی مانند

 • سند خودرو
 • سند فروش یا همان برگه کمپانی
 • کارت ماشین
 • مدارک هویتی صاحب خودرو مانند کارت ملی و شناسنامه
 • اصل گواهینامه رانندگی ایرانی
 • بیمه نامه خودرو
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه های لازمه
 • پلاک ماشین خود را بین المللی کنید

گام دوم: مسیر مناسب

برای سفر به ترکیه با خودروی شخصی سه مرز بازرگان، سرو و رازی موجود می باشد. مرز بازرگان به دلیل باز بودن در 24 ساعت شبانه روز محبوبتر و پر رفت و آمد تر است.مرز سرو و رازی شبانه روزی نیستند ضمن اینکه مرز سرو در مناطق کوهستانی قرار دارد و ممکن است مخاطرات بسیاری را به همراه داشته باشد.

این نکات را در نظر داشته باشید

در صورتیکه سفر شما در ساعات پایانی روز به اتمام نرسید پیشنهاد می کنیم در یکی از شهرهای بین راهی توقف کرده و شب را در آنجا سپری کنید وبه هیچ وجه شب را در جاده ای که شناختی از آن ندارید رانندگی نکنید.

به اندازه کافی لیر همراه خود داشته باشید.

زمانی که به جایگاه سوخت رسیدید، شک نکنید و بنزین بزنید. چون نمی دانید جایگاه بعدی سوخت کجاست!

 قبل از سفر حتما از سلامت خودروی خود مطمئن شوید تا دچار حوادث پیش بینی نشده نشوید.

و در آخر اگر تورهای هوایی استانبول قصران گشت را انتخاب نکردید و سفر با خودروی شخصی به ترکیه را ترجیه دادید سفری خوب و خوش را برای شما آرزو می کنیم.

This post was last modified on 2022/01/11 2:27 ب.ظ

shiva samadi

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

3 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با مهاجرت کرده‌اند،…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

3 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

3 ماه ago