اکسپو دبی 2020

اکسپو نام یک نمایشگاه جهانی است که امسال با نام اکسپو دبی 2020 برگزار خواهد شد. نمایشگاهی که به صورت بین المللی برگزار می شود و بسیار معروف و معتبر است. این نمایشگاه هر چند سال یکبار در یکی از کشورها برگزار می شود و هدف از آن نمایش و ارائه دستاوردها کشورهای مختلف به صورت متمرکز در یک مکان است.

این نمایشگاه برای نخستین بار در سال 1833 در شهر پاریس برگزار شد و رسمیت پیدا کرد و قرار برآن شد که به صورت دائمی تبدیل شود. شاید یکی از پراهمیت ترین نمایشگاه های سراسر جهان نمایشگاه اکسپو باشد به طوری که می گویند بعد از بازی های جام جهانی فوتبال و المپیک سومین رویداد مهم بین المللی محسوب می گردد. بر خلاف المپیک  که به دلیل ماهیت ورزشی آن برای ایرانیان رویدادی شناخته شده به شمار می‌رود، اکسپو  با وجود عظمت بی‌همتای آن، در کشور ما ناشناخته مانده و ایرانیان کمتر با این رویداد استثنایی آشنایی دارند.

اکسپو دبی

 حضور حجم وسیعی از صنایع و محصولات کشورهای مختلف در یک مکان بدون شک از جنبه‌های مختلف، سودآور است؛ امّا اگر بخواهیم صرفا با نگاه گردشگری به این نمایشگاه نگاه کنیم می‌توان گفت حکم سفر به چندین کشور در 3 روز را دارد. در این نمایشگاه می‌توانید با دستاوردها و فرهنگ کشورهای مختلف آشنایی پیدا کنید.

اکسپو نمایشگاهی بزرگ و فناوری محور است که هر 5 سال یکبار برگزار می شود.نمایشگاه اکسپو رویدادی با جنبه‌های مختلف است و تجار، تولیدکنندگان و اهالی گردشگری نیز می‌توانند با حضور در این نمایشگاه به علایق و هر آنچه در پی آن هستند، دست یابند.

امسال امارات در شهر دبی میزبان این نمایشگاه بزرگ است. به علت شیوع گسترده بیماری کرونا برگزاری اکسپو دبی یک سال به تاخیر افتاد و حالا نمایشگاه 2020 در سال 2021 برگزار می شود.

در نوامبر ۲۰۱۳ اعضای دفتر بین المللی نمایشگاه ها که ۱۶۷ نفر هستند در پاریس گرد هم جمع شدند و از بین رقبایی که برای میزبانی نامزد شده بودند دبی را با رای گیری انتخاب کردند. جالب است بدانید که رقبای دبی، شهر سائو پلئولو در برزیل، ازمیر در ترکیه و اکاترینگ بورگ روسیه بودند. نمایشگاه جهانی هر ۵ سال یک بار برگزار می شود و به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت .

با توجه به تم اصلی و موضوع اکسپو دبی EXPO DUBAI 2020 آن‌چه حائز اهمیت است برپایی نمایشگاه اکسپو دبی با موضوع ارتباط ذهن‌ها؛ خلق آینده جهت ظهور برندهای تازه و کشف ایده‌های جدید می‌باشد. برپایی نمایشگاه اکسپو دبی سبب شهرت جهانی هر چه بیشتر دبی در سطح بین المللی و محبوبیت آن می‌شود. کشورهای زیادی مشتاق حضور در این نمایشگاه هستند.

مکان نمایشگاه اکسپو دبی

منطقه دبی جنوبی نزدیک فرودگاه بین المللی « آل مکتوم » محل نمایشگاه اکسپو دبی می‌باشد. این منطقه که تا پیش از این بیابانی خشک بود با برنامه ریزی چند ساله حالا تبدیل شده به یکی از مهمترین مکان های برگزاری رویدادی جهانی. مرکز اصلی اکسپو 2020، سایت 438 هکتاری (بیش از دو برابر مساحت EXPO میلان)، بخشی از مرکز تجارت جدید دوبی خواهد بود. کارتوسعه شهری جبل علی، واقع در نیمه راه بین دبی و ابوظبی؛ در سال 2015 آغاز شده است.

دبی پیش‌بینی کرده است که موفقیت در گرفتن این میزبانی می‌تواند 23 میلیارد دلار بین سال‌های 2015 تا 2021 برایش سود داشته باشد. این معادل یک چهارم تولید ناخالص داخلی دبی است .

کشور امارات برای سهولت هر چه بیشتر دسترسی شرکت کنندگان به مکان برگزاری اکسپو 2020 دبی، علاوه بر 40 ایستگاه تاکسی اختصاصی، اقدام به ساخت ایستگاه مترو جدیدی در محل برگزاری کرده است که در هر ساعت ظرفیت انتقال 40.000 مسافر به داخل و خارج از محوطه برگزاری این رویداد جهانی را خواهد داشت.

3 2

تاریخ برگزاری نمایشگاه اکسپو دبی 2021

نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ از اول اکتبر ۲۰۲۱ تا ۳۱ مارس ۲۰۲۲ به‌مدت ۱۸۲ روز در دبی برگزار می‌شود. بر این اساس اکسپو امسال از 9 مهرماه 1400 آغاز می‌شود و تا 21 فروردین 1401 ادامه خواهد داشت.

معماری اکسپو دبی

حاکم دبی و برگزار کنندگان اکسپو دبی این نمایشگاه این فرصت را بهترین زمان برای به جلوه درآوردن دبی به عنوان شهری مناسب تجارت و گردشگری دانسته و مکانی بسیار وسیع با معماری زیبا و مدرن را برای برگزاری اکسپو تدارک دیده اند.

لوگوی رسمی اکسپو 2020 دبی با الهام از حلقه طلایی کشف شده در منطقه باستانی ساروق الحدید طراحی شده است؛ این لوگو نماد ارتباط جهان شرق و غرب است و دبی خود را نماینده این ارتباط معرفی می کند.

نقطه اوج فضا اکسپو دبی ، گنبد فوق مدرن الوصل پلازا است که چشم هر بیننده ای از دیدن معماری آن خیره می شود. اَلوَصل پلازا” فضایی باز در مرکز نمایشگاه جهانی اکسپو 2020 دبی می باشد که توسط دفتر معماری Adrian Smith + Gordon Gill طراحی شده است. این بنا ترکیبی از طراحی حیرت انگیز، تکنولوژی نوآورانه و یک شبکه گنبدی در هم تنیده می باشد.

1 1

در این طرح از تکنیک هایی برای سنجش دمای درون سازه با فضای بیرون استفاده شده است تا از ایجاد محیطی با شرایط مناسب اطمینان حاصل شود. پهنای گنبد 130 متر و بلندی آن 67 متر می باشد و بیش از 500 تن وزن دارد.

پلازای الوصل سه بخش مهم اکسپو تحت موضوعات «فرصت، پایداری و پویایی» را به هم متصل می‌کند.

اکسپو 2020 دوبی با نامگذاری میدان اصلی به پلازا سعی کرده است بازدیدکنندگان را در محلی جمع کند که علاوه بر کارکرد آن در تسهیل نحوه دسترسی به پاویون‌ها و بخش‌های مختلف آن، تم اصلی اکسپو (پیوند ذهن‌ها و خلق آینده) را در آنجا به بهترین صورت ممکن یادآوری کرده تا مقری باشد برای اندیشیدن به موضوعات جهانی با همکاری تمام اذهان عمومی.

این پلازا با بهره‌گیری از نوآوری و تکنولوژی‌های جدید در تأمین محیطی مناسب از نظر آسایش اقلیمی، عملکردی، رفاهی، پشتیبانی و… الگویی است برای کشورهای جهان تا در حادترین شرایط اقلیمی بتوانند مطلوب‌ترین و کم‌مصرف‌ترین و زیست‌محیطی‌ترین گزینه را انتخاب کنند تا در نجات کره خاکی سهمی داشته باشند.

برگزاری در شرایط کرونا

تا به حال 80 درصد جمعیت دبی واکسینه شده اند اما  انجام تست‌های فوری و تست های دقیق‌تر «پی‌ سی آر» ، پوشیدن ماسک،  رعایت فاصله‌ اجتماعی و تشویق بازدیدکنندگان به تزریق واکسن از تمهیدات در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه است. متولیان اکسپو قول برگرازی نمایشگاهی با حداکثر ایمنی در برابر کرونا را داده اند و ناگفته پیداست که برگزار کردن رویدادی به عظمت اکسپو با میلیون‌ها بازدید کننده و هزاران مشارکت کننده و غرفه‌دار، آن هم در شرایط کرونایی نیازمند برنامه ریزی‌های خاص است.

بازدیدکنندگان بالای ۱۸ سال در صورتی می‌توانند از اکسپو ۲۰۲۰ بازدید کنند که گواهی دریافت واکسن موردتایید کشور خود را داشته باشند یا تست منفی پی‌سی‌آر همراهشان باشد که ۷۲ ساعت پیش از ورود به اکسپو انجام داده‌اند.

بازدیدکنندگانی که دارای بلیط معتبر هستند؛ اما واکسن نزده‌ و موفق به انجام تست پی‌سی‌آر نشده‌اند، امکان انجام تست در مراکز مجاور سایت اکسپو برایشان وجود دارد. نتیجه تست پی‌سی‌آر حدودا در مدت‌زمان چهار ساعت آماده می‌شود و دارندگان بلیط معتبر اکسپو می‌توانند این تست را به‌صورت رایگان انجام دهند.

7

حضور ایران در اکسپو دبی

ایران در اکسپو 2020 دبی با شعار ایران تمدنی کهن و استوار، تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها شرکت می‌کند. پاویون ایران در زون تحرک    Mobility اکسپو دبی قرار دارد و مساحت پاویون ایران حدود 2014 متر مربع می‌باشد.قرار است ایران در اکسپو 2020 دبی  به معنای برند ایرانی، معنی و مفهوم تازه‌ای ببخشد.

با برگزاری اکسپو 2020 دبی، امارات قدم دیگری برای الهام بخشیدن به نسل های آینده از طریق نوآوری های این رویداد بر می دارد که زمینه ساز پیشرفت های 50 سال آینده خواهند بود.

رویداد اکسپو دبی فرصتی برای تحقق رویای امارات خواهد بود که رشد صنعت گردشگری، توسعه کسب و کار های خلاق و افزایش اعتبار جهانی را برای این کشور به دنبال خواهد داشت؛ اکسپو 2020 دبی با تمرکز بر قدرت نیروی جوان و بهره گیری از پتانسیل یکی از جوان ترین جمعیت های رو به افزایش در جهان این فرصت ها را دنبال می کند.

رویداد اکسپو 2020 دبی برای اولین بار در طول تاریخ این رویداد‌ها که بیش از 170 سال از اولین اکسپو برگزار شده می‌گذرد، در کشوری از خاورمیانه یعنی امارات برگزار می‌شود؛ لازم به ذکر است برگزاری اکسپو در خاورمیانه، آفریقا و آسیای جنوبی بی سابقه بوده است.از دید بسیاری از کارشناسان، محل برگزاری تبدیل به شهر آینده، خانه ای برای مبتکران، خانواده ها، هنرمندان و مخترعان خواهد شد.

اکسپو دبی

شما می‌توانید با خرید تور دبی قصران گشت و یا خرید بلیط پرواز و رزرو هتل دبی، ویزای توریستی امارات را تهیه کنید و به راحتی در نمایشگاه اکسپو دبی شرکت کنید. آژانس قصران گشت مجری تخصصی تورهای دبی بهترین شرایط برای شرکت در نمایشگاه اکسپو دبی را برای شما فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *