سفر به هر کشوری نیازمند رعایت برخی قوانین و مقررات است، که بهتر است پیش از ورود به آن از آنها مطلع شوید و به قوانین آنجااحترام بگذارید، کشور فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست و شامل مقررات مخصوص به خود است و جدای از آن 15 حقیقت جالب در فرانسه وجود دارد که اطلاع از آنها جذاب خواهد بود.

 فرانسه یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که برای سفر به آن باید ویزای شینگن دریافت کنید. پیش از سفر به این کشور خوب است 15 حقیقت جالب در فرانسه اطلاع پیدا کنید تا آشنایی کلی از این کشور داشته باشید.

15 حقیقت جالب در فرانسه

15 حقیقت جالب در فرانسه

احتمالا شما هم  تعدادی حقایق و یا بهتر بگوییم شایعات در مورد برخی از کشورها شنیده اید! مثلا یکی از آنها که زیاد هم شنیده اید این است که بوسیدن در روی سکوهای قطار در فرانسه غیر قانونی است! اگر در مورد شنیده های خود تردید دارید در ادامه  و تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 1. فرانسه بزرگترین کشور اتحادیه اروپا است و به آن 6 ضلعی می گویند

یکی از 15 حقیقت جالب در فرانسه این است که این کشور بزرگترین کشور اتحادیه اروپا است و مساحتی بالغ بر 551.695 کیلومتر مربع دارد. با این حال این کشور سومین کشور بزرگ اروپا، پس از اوکراین و بخش های اروپایی روسیه است. حدود یک سوم (31٪) فرانسه جنگل است و چهارمین کشور جنگلی اتحادیه اروپا بعد  از سوئد، فنلاند و اسپانیا شناخته می شود.  فرانسه به دلیل شکل شش ضلعی ای که دارد  گاهی اوقات به عنوان  l’hexagone  نیز شناخته می شود.

 1. فرانسه محبوبترین مقصد گردشگری جهان است

وقت آن رسیده که مهارت های زبان فرانسوی خود را تقویت کنید. طبق آخرین آمار گردشگری در سال 2021، بیش از 90 میلیون نفر از فرانسه  بازدید کرده اند و  فرانسه را در لیست پربازدیدترین کشور دنیا قرار داه اند. بعد از بانکوک و لندن، پاریس سومین شهر پربازید و گردشگر پذیر در دنیا است.

 1. برای مدت 300 سال زبان رسمی در انگلستان فرانسوی بوده است

احتمالا برای شما هم شنیدن این موضوع تعجب آور است، اما جزو 15 حقیقت جالب در فرانسه این یک حقیقت است!

در بین سال های 1066 تا 1362 مردم انگلیس به زبان فرانسوی صحبت می کردند و این در زمانی بود که ویلیام دوم با کمک سپاهی از نورمن ها انگلستان را به اشغال خود درآورد. درآن زمان برای مهاجمان نورمن زبان انگلیسی کار ساده ای نبود. به همین جهت برای برقراری ارتباط و تجارت کم کم زبان فرانسه در انگلیس به خصوص در میان طبقات پایین رواج یافت. در سال 1362 مجلس انگلیس درخواست تصویب زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی داد.

 1. لوئی نوزدهم تنها 20 دقیقه پادشاه فرانسه بود!

پادشاه فرانسه پس از کناره‌گیری پدرش شارل دهم از سلطنت، تنها 20 دقیقه از شهرت سلطنتی برخوردار شد و برای این مدت کوتاه در جولای 1830 بر تاج و تخت فرانسه نشست. پس از این دوره کوتاه، لوئی‌آنتوان نیز به نفع برادرزاده‌اش، دوک بوردو، از سلطنت کناره‌گیری کرد که این واقعه وی را به کوتاه‌ترین زمان سلطنت در تاریخ تبدیل کرده است.

 رکورد او با ولیعهد لوئیس فیلیپه که پس از ترور پدرش پادشاه پرتغال شد، مشترک است. اما او نیز 20 دقیقه بعد از بر تخت پاداشاهی نشستن بر اثر جراحت جان خود را از دست داد.

 1. در فرانسه شما می توانید با یک مرده ازدواج کنید!

می دانم بسیار تعجب کرده اید اما این یکی از 15 حقیقت جالب در فرانسه است .در این کشور شما می توانید در مواردی استثنایی با فردی که از دنیا رفته است ازدواج کنید!

البته باید ثابت کنید که فرد متوفی در زمان حیات قصد ازدواج با شما را داشته است. همچنین برای انجام این کار باید از رئیس جمهور مجوز دریافت کنید. اخرین کیس از دواج در این مورد در سال 2017 بود که شریک یک پلیس در خیابان شانزلیزه فرانسه بر اثر گلوله کشته شد. بعد از مرگ او، پلیس اجازه ازدواج با شریک خود را گرفت.

 1. فرانسه اولین کشوری است که سوپرمارکت ها را از دور ریختن مواد غذایی منع می کند

در سال 2016 قانونی تصویب شد که بر طبق ان فروشگاه هایی که مواد غذایی به فروش می رسانند مواد غذایی باقی مانده و به فروش نرسیده خود را باید به بانک های مواد غذایی و خیریه ها اهدا کنند. فروشگاه هایی که مواد غذایی را احتکار می کنند و از فروش انها خودداری می کنند تا 75.000 یورو یا 2 سال حبس جریمه می شوند.

15 حقیقت جالب در فرانسه

 1. ازدواج هم جنس گرایان در فرانسه قانونی است

در سال 2013 فرانسه قانون ازدواج هم جنسگرایان را به تصویب رساند و نهمین کشور در اروپا و چهاردهمین کشور در دنیا برای این امر شناخته شد. در آن زمان 50 درصد از فرانسوی ها از این قانون حمات کردند اما برخی دیگر با آن مخالفت کرند. اما در هر صورت این قانون به تصویب رسید.

 1. بیشترین برندگان جایزه نوبل فرانسوی هستند

از سال 1901 تا کنون فرانسه 15 جایزه نوبل را از آنِ خود کرده است. اگر بگوییم تاثیرگذارترین نویسندگان و متفکران فرانسوی بوده اند بیراه نگفته ایم. “پرودوم”  شاعر و مقاله نویس فرانسوی اولین فردی بود که در آن سال موفق به دریافت جایزه نوبل شد.

از دیگر شاعران، رمان نویسان و نویسندگان فرانسوی می توان به رنه دکارت، ولتر، شارل بودلر، بلز پاسکال، گوستاو فلوبر و ویکتور هوگو اشاره کرد.

 1. بلندتریین کوه آلپ، مون بلان در فرانسه است

کوه مون بلان با ارتفاع 4807 متری دومین کوه مرتفع در اروپا است. برای صعود به قله این کوه 10 تا 12 ساعت زمان نیاز دارید. اگر با دریافت تور فرانسه به این کشور سفر کردید و قصد صعود به این قله  را دارید حتما مجهز باشید. همچنین میتوانید از مناظر دیدنی دامنه و سایر امکانات تفریحی این کوه نیز لذت ببرید.

 1. موزه لوور پربازدیدترین موزه جهان است

یکی از 15 حقیقت جالب در فرانسه موزه لوور است. در سال 2019 موزه لوور با 9.6 میلیون بازدیدکننده پربازدیدترین موزه دنیا شناخته شد. این موزه که در قلب شهر پاریس واقع شده است و حدود 38000 اثر هنری در خود جای داده است که اکثر آنها متعلق به دوران ماقبل تاریخ هستند. این موزه شامل مونالیزا، ونوس میلو و هرم لوور شیشه ای است که در حیاط لوور قرار دارد می باشد.

 1. نان باگت را برعکس روی میز قرار ندهید!

بر اساس یک افسانه و خرافه فرانسوی قرار دادن نان فرانسوی به صورت برعکس روی میز باعث بدشانسی و حتی مرگ میشود و این یکی از 15 حقیقت جالب در فرانسه است. ظاهرا این قضیه مربوط به قرون وسطی است، زمانی که جلادان اجازه داشتند بدون پرداخت پول از مغازه ها اقلامی را بردارند، به همین جهت نانواها یک نان راروی پیشخوان به صورت برعکس برای آنها می گذاشتند. امروز اگر یک نان را برعکس روی میز قرار دهید باید قبل از خوردن آن سریع یک علامت صلیب بکشید تا بلارا دفع کند.

 1. روی سکوی قطار همدیگر را نبوسید!

یکی از قوانین عجیب دیگر در فرانسه این است که عشاق اجازه بوسیدن یکدیگر را روی سکوی قطار و در حالی که قطار منتظر است ندارند. این قانون در سال 1910 به درخواست روسای راه آهن تصویب شد که قصد داشتن پروسه خداحافظی را کوتاه کنند و از تاخیر قطار جلوگیری شود. به خاطر داشته باشد پیش از آنکه قطار به ایستگاه برسد مراسم خداحافظی را تمام کنید.

15 حقیقت جالب در فرانسه

 1. بزرگترین تور دوچرخه سواری جهان تور دو فرانس است

در 1 جولای 1903، 60 دوچرخه سوار اولین تور دو فرانس را در پاریس و اطراف آن برگزار کردند. 100 سال بعد این رویداد با حضور 198 هزار دوچرخه سوار برگزار شد که حدود 3200 کیلومتر را رکاب زدند. در سال 2013 صدمین دوره این مسابقه برگزار شد و 15 میلیون نفر شاهد این مسابقه بودند.

 1. ایستگاه Gare du Nord شلوغترین ایستگاه راه اهن اروپا است

ایستگاه  Gare du Nord شلوغترین ایستگاه راه آهن ر اروپا و دنیاست( صرف نظر از ژاپن ). هر ساله 214 میلیون نفر در این ایستگاه رفت و آمد می کنند. این ایستگاه در سال 1846 ساخته شد و در سال 1889 بازسازی شد. فرانسه در حال آماده سازی این ایستگاه و تجهیز کردن آن برای بازی های 2024 المپبک تابستانی است.

15. سالانه 1.7 تن پنیر در 1600 نوع تولید می شود

فرانسوی ها علاقه زیادی به خوردن پنیر دارند. به طوری که در سال 2018 حدود 1.7 میلیون تن پنیر از شیر گاو تولید شد. 1600 نوع پنیر در 8 دسته بندی تولید می شود. در سال 2018 بیش از 679.000 تن پنیر به کشورهای دیگر صادر شد که آماری خیره کننده به حساب می آید. سفر به فرانسه و دریافت ویزای فرانسه شگفتی ها و زیبایی های خود را دارد که قطعا خاطره آن به عنوان یکی از کشورهای مطرح اروپایی تا همیشه در ذهنتتان باقی خواهد ماند.

 

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *