جشن هولی، فستیوال رنگ پاشی در هند (Holi festival)

فستیوال هولی از جشن های سنتی مردمان هند می باشد. در واقع برگزاری این جشن جزء آداب و رسوم این کشور است. این جشن سنتی و کهن در آغاز فصل بهار بر اساس تقویم هندی برگزار می شود. در این روز تمامی مردم به خصوص هندوها به خیابان ها می آیند و مراسم رنگ پاشی را با رقص و پایکوبی جشن می گیرند. در این روزها بسیاری از مردم با قصد دیدن این مراسم اقدام به خرید تور هند کرده و به این کشور سفر می کنند. جشنواره رنگ هند نشانه شادی مردمان هندوستان است و در واقع به این طریق میزان امید به زندگی، خرسندی خود از پیروزی نیکی ها بر بدی ها را نشان می دهند.

جشن هولی ریشه در باورهای اساطیری هندوستانی ها دارد. تمامی مردم هند از کوچک و بزرگ گرفته تا زن و مرد و پیر و جوان و حتی شهروندان غیر هندی هم جهت ابراز دوستی در این مراسم شرکت می کنند و از آن لذت می برند. مراسم رنگ پاشی به مدت دو روز برگزار می شود و به همین دلیل سراسر هند در این دو روز تعطیل است.

در این روز مردم به وسیله پودرهای رنگی و یا آب های رنگی همدیگر را رنگی میکنند و رنگ ها را به روی هم پرتاب می کنند. پرتاب پودرهای رنگی، سطل ها و بادکنک های پر از آب رنگی البته قابل شستشو از جمله فعالیت های این جشن جذاب می باشد. رنگ هایی که در این روز برای برگزاری جشن استفاده می شود، به علت اینکه بر روی دست و صورت و موی افراد حاضر در جشن ریخته می شود، اغلب طبیعی هستند و از گل ها و میوه ها تهیه می شود. این جنس از رنگ ها نه تنها برای پوست ضرر ندارد بلکه مفید نیز است.

برخی از رنگ های مورد استفاده از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند تهیه می شود. از جمله این گیاهان می توان به گل های درخت شعله جنگل اشاره کرد. مردمان هند معتقد اند این پودرهای رنگی به علت دارا بودن خواص درمانی و همچنین طبیعی بودنشان از بروز بیماریهایی که بر اثر تغییرات آب وهوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی به وجود می آید جلوگیری می کند و یا حتی ممکن است آن ها را درمان نیز بکند. شایان ذکر است ممکن است این رنگ ها حتی پس از شستن کامل تا چندین روز برسر وصورت افراد باقی بماند و لباس هایی که رنگی شده اند نیز رنگشان پاک نشود.

 

holi-festiva

 

تاریخچه جشنواره رنگ هند

تاریخ دقیقی برای آغاز جشنواره رنگ هند وجود ندارد اما در کتاب ها و شعرهایی که در قرن چهارم نوشته و سروده شده است، اشاره هایی به این مراسم کرده اند. این جشن از ابتدا با واژه “هولی” معروف بوده است. این نام برگرفته از نام شیطان “هولیکا” است. هولیکا در واقع در افسانه‌ ها، خواهر «هیرانیاکاشیپو» (Hiranyakashipu) می باشد. «هیرانیاکاشیپو» پادشاه پلید و متکبری بوده است که تمام مردم تحت حکومت خود را مجبور به پرستیدن خود کرده بود.

 نام پسر «هیرانیاکاشیپو»، «پراهلادا» بوده است و او به «لرد ویشنو» وفادار ماند و نه مادر و پدرش که این موضوع باعث عصبانیت پدرش شد. هیرانیاکاشیپو از خواهر خود هولیکا درخواست تا با حقه‌ و کلک پراهلادا را به درون آتش ببرد و بسوزاند. هولیکا فردی بود که از آتش مصون می باشد و زمانی که پا به آتش می گذارد آسیبی نمیبیند. پس از اجرایی شدن حقه هولیکا وقتی پراهلادا وارد آتش شد نام لرد ویشنو را مانند مناجات سر داد و در آتش آسیبی ندید و زندگیش نجات یافت. اما هولیکا در این راه قربانی شد. هولیکا نمیدانست که تنها در صورتی که به تنهایی وارد آتش شود از ان مصون خواهد بود.

فستیوال هولی با برپایی آتش‌های بزرگ آغاز می‌شود که مردم اطراف آن جمع می شوند و نظاره گر سوختن پیکره هولیکا می شوند. در این زمان مردم مشغول عبادت، دعا و تشریفات مذهبی با امید نابودی شیطان می شوند.

تاریخ جشن هولی

فستیوال رنگ هند از بزرگترین جشن های هند است که نشان دهنده زنده شدن دوباره طبیعت و فرا رسیدن فصل بهار است، به همین دلیل این جشن هر ساله در اواخر فوریه و اوایل ماه مارچ روز بعد از کامل شدن ماه برگزار می شود.

 

holi-festival

 

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *