ویزا یا روادید مجوز ورود به هر کشوری است که شهروندان کشورهای دیگر برای ورود به کشوری دیگر نیاز به اخذ آن دارند. در این میان متقاضیان ورود به ایران نیز میبایست ویزای ایران کسب کنند. برای دریافت ویزای هر کشوری شرط اول، داشتن پاسپورت معتبر است. برخی از کشورها بنابر توافقات دیپلماتیک خود قوانین مربوط به رفت و آمد میان شهروندان خود را تسهیل کرده یا از میان برداشته اند.

ویزای ایران چیست ؟

ویزای یران انواع مختلفی دارد که هر فرد بنا بر هدف خود از سفر نوعی از ان را انتخاب می کند. متداولترین و پر متقاضاترین ویزای ایران ویزای درمانی ایران و ویزای توریستی آن است. برای دریافت ویزای ایران دارا بودن پاسپورت ضروری است.

دولت ایران بر حسب توافقاتی که انجلم داده است به شهروندان 15 کشور اجازه ورود آزادانه بدو ن نیاز به اخذ ویزا را داده است. کشورهای سوریه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، ماکائو، چین، هنگ کنگ، عراق، عمان، مصر و بولیوی در لیست کشورهایی هستند که شهروندان آنها بدون نیاز به ویزا می توانند به ایران سفر کنند.

ویزای ایران

انواع ویزای ایران

همانطور که گفت شده بسته به هدف متقاضی از سفر می تواند یکی از انواع ویزای ایران را انتخاب کند. انواع ویزای ایران شامل:

 • ویزای تحصیلی ایران
 • ویزای توریستی ایران
 • ویزای تجاری ایران
 • ویزای دولتی ایران
 • ویزای بازدید از بستگان

درخواست ویزای توریستی در ایران

ویزای ایران به دو دسته ویزای گردشگری، بلند مدت، تجاری، فرودگاهی و چند بار ورود تقسیم می شود. افرادی که قصد سفر گردشگری به ایران را دارند باید درخواست ویزای ایران (توریستی) را به مراجع مربوطه ارائه دهند. مدت اعتبار ویزای توریستی ایران 3 ماه از تاریخ صدور می باشد و پس از این مدت و در صورت عدم استفاده از ویزا، متقاضی باید یک بار دیگر برای ویزا اقدام کند.

ویزای ایران

برای دریافت ویزای ایران (توریستی) از دو طریق می توانید به مراجع مربوطه اقدام کنید:

 1. مراجعه به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهرهای کشورهای مختلف و درخواست ویزای توریستی ایران.
 2. ویزای خود را در فرودگاه های بین المللی ایران دریافت کنید. اتباع برخی کشورها به جز 11 کشور می توانند برای دریافت ویزای توریستی در فرودگاه های بین المللی ایران اقدام کنند.
  کلمبیا، سومالی، بریتانیا، کانادا، ایالات متحده آمریکا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان، هند و پاکستان 11 کشوری که نمی‌توانند در فرودگاه درخواست ویزا کنند. اتباع این کشورها باید از طریق کنسولگری ایران در کشور خود یا سایر کشورها برای دریافت ویزا اقدام کنند.

برای درخواست ویزای ایران از طریق کنسولگری به چه مدارکی نیاز داریم؟

ابتدا باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. به یاد داشته باشید که برای درخواست ویزای توریستی ایران شماره دعوتنامه (مرجع) آژانس مسافرتی معتبر الزامی است. اما اگر هدف شما سفر سیاحتی و زیارتی است ، درخواست کتبی کافی است و نیازی به شماره دعوتنامه از آژانس مسافرتی ندارید. همچنین، شما به دو عکس بیومتریک تمام قد جدید بدون کلاه و عینک تیره که پشت نویسی  شده اند، نیاز دارید.
اصل پاسپورت معتبر شما که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد و دارای تعداد کافی برگه سفید باشد، برای هر نوع ویزا الزامی است. باید هزینه های ویزا را پرداخت کنید. این هزینه ها طبق جدول هزینه کنسولگری اعلام شده و با توجه به مبدا سفر (بین 90 تا 120 دلار ) محاسبه می شود. برای گرفتن ویزا داشتن رسید پرداخت الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای ایران:

 • صفحه اول پاسپورت خود را اسکن کرده باشید
 • عکس بیومتریک 3×4
 • اسکن کارت اقامت
 • تکمیل فرم در سایت وزارت امور خارجه
 • بیمه سفر
 • برنامه سفر، کارت تور لیدر، کوپن هتل، بلیط هواپیما (فقط برای شهروندی انگلستان و آمریکا)

ویزای ایران

مدت زمان اخذ ویزای توریستی ایران چقدر است؟

اگر برای درخواست ویزای ایران به کنسولگری های این کشور مراجعه کنید، پس از تکمیل مدارک و فرم های درخواست ویزای ایران، بین 7 تا 10 روز کاری طول می کشد تا ویزای شما صادر شود. در صورت تمایل به صدور ویزا در فرودگاه های بین المللی ایران، ویزای شما در کمترین زمان ممکن و بدون تاخیر صادر می شود.

با ویزای توریستی چقدر می توانیم در ایران بمانیم؟

مدت اعتبار ویزای ایران 45 روز می باشد. پس از این مدت می توانید با مراجعه به دفاتر وزارت امور خارجه در ایران برای تمدید ویزای خود اقدام کنید.

چگونه برای افراد زیر 18 سال ویزا بگیریم؟

اتباع خارجی زیر 18 سال که قصد سفر به ایران را دارند برای دریافت ویزا (چه در فرودگاه یا از طریق کنسولگری ایران) نیاز به اجازه کتبی از پدر (یا قیم قانونی) خود دارند. این مجوز باید به طور رسمی توسط یک دفتر اسناد رسمی تایید شود.

ویزای توریستی قشم، کیش، چابهار و سایر مناطق آزاد تجاری ایران

قشم و کیش دو جزیره در جنوب ایران و چابهار بندری در جنوب شرقی ایران است. قوانین سفر به این مکان ها با سایر نقاط ایران کمی متفاوت است. اتباع تمامی کشورها با پاسپورت معتبر می توانند ویزای 14 روزه سفر به مناطق آزاد تجاری کیش، قشم و چابهار (و سایر مناطق آزاد تجاری ایران) را از مبادی ورودی (بندر و فرودگاه) این مناطق دریافت کنند. و اگر پس از سفر به اگر این مناطق تصمیم به بازدید از سایر نقاط ایران دارند، باید به دفاتر وزارت امور خارجه در این مناطق مراجعه و ویزای جدید دریافت کنند. این قانون شامل کلیه مناطق آزاد تجاری ایران (از جمله مناطق آزاد تجاری ارس، ماکو، انزلی و …) می شود.

قصران گشت علاوه بر ویزای ایران خدمات ویزای توریستی کانادا، ویزای شینگن وقت سفارت و پیکاپ ویزا را نیز برای شما انجام میدهد.در صورتی که با مراحل دریافت ویزای ایران آشنا نیستید یا سوالی در این رابطه دارید می‌توانید از طریق شماره 88697080-021 با کارشناسان قصران گشت در ارتباط باشید و با آن‌ها در مورد شرایط خود برای دریافت ویزا مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *