ویزا یا روادید مجوز ورود به هر کشوری است که شهروندان کشورهای دیگر برای ورود به کشوری دیگر نیاز به اخذ آن دارند. در این میان متقاضیان ورود به ایران نیز میبایست ویزای ایران کسب کنند. برای دریافت ویزای هر کشوری شرط اول، داشتن پاسپورت معتبر است. برخی از کشورها بنابر توافقات دیپلماتیک خود قوانین مربوط به رفت و آمد میان شهروندان خود را تسهیل کرده یا از میان برداشته اند.

 

ویزای-ایران

ویزای ایران چیست ؟

ویزای ایران انواع مختلفی دارد که هر فرد بنا بر هدف خود از سفر نوعی از ان را انتخاب می کند. متداولترین و پر متقاضاترین ویزای ایران ویزای درمانی ایران و ویزای توریستی آن است. برای دریافت ویزای ایران دارا بودن پاسپورت ضروری است.

دولت ایران بر حسب توافقاتی که انجلم داده است به شهروندان 15 کشور اجازه ورود آزادانه بدو ن نیاز به اخذ ویزا را داده است. کشورهای سوریه، جمهوری آذربایجان، ترکیه، گرجستان، ماکائو، چین، هنگ کنگ، عراق، عمان، مصر و بولیوی در لیست کشورهایی هستند که شهروندان آنها بدون نیاز به ویزا می توانند به ایران سفر کنند.

انواع ویزای ایران

همانطور که گفت شده بسته به هدف متقاضی از سفر می تواند یکی از انواع ویزای ایران را انتخاب کند.منظور از سیاست روادید ایران مجموعه سیاست‌هایی است که افراد متقاضی ویزای ایران باید از آن‌ها برخوردار باشند تا در زمان درخواست ویزای ایران صلاحیت آن‌ها تأیید شده و ویزا در اختیار آن‌ها قرار گیرد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد شرایط گرفتن ویزای ایران برای اتباع خارجی براساس هدف آن‌ها برای ورود به ایران و در واقع روادید ایران تعریف می‌شود که در ادامه روادید را بررسی می‌کنیم. انواع ویزای ایران شامل:

 • ویزای تحصیلی ایران
 • ویزای توریستی ایران
 • ویزای تجاری ایران
 • ویزای دولتی ایران
 • ویزای بازدید از بستگان

ویزای ورود ایران

به طور کلی اتباع خارجی دارای دعوتنامه از سوی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های دولتی در ایران به خصوص افرادی که برای مذاکره، عقد قرارداد، سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی دستگاه وارد ایران می‌شوند می‌توانند از روادید ورود استفاده کنند. این افراد باید به صورت اینترنتی درخواست ویزا برای ایران داشته باشند تا شرایط آن‌ها بررسی گردد. ممکن است در برخی موارد نیاز به انجام مصاحبه نیز باشد.

ویزای تحصیلی ایران

ممکن است شما بخواهید با هدف تحصیل در کشور ایران اقدامات لازم را برای دریافت ویزا انجام دهید. بنابراین قوانین تحت نظر روادید تحصیلی برای شما اجرا خواهد شد.

ویزای توریستی ایران

ارائه ویزای توریستی ایران برای اتباع خارجی تحت نظر روادید جهانگردی انجام می‌شود. به طور کلی مسافران و جهانگردان می‌توانند از این نوع روادید استفاده کنند. شما باید فرم درخواست خود را به صورت اینترنتی تکمیل کنید و در صورت نیاز شاید باید یک مصاحبه نیز انجام دهید. لازم است بدانید که امکان تمدید ویزای سیاحتی ایران نیز وجود دارد. شما برای این منظور باید به پلیس مهاجرت ایران مراجعه کنید؛ فرم مربوطه را تکمیل کرده و مبلغی که از شما خواسته می‌شود را به عنوان هزینه ویزای ایران پرداخت نمایید. از طرف دیگر شما باید دقیقاً توضیح دهید که با چه هدفی می‌خواهید ویزای سیاحتی خود را تمدید نمایید.

ویزای سرمایه گذاری ایران

آن دسته از تجار و سرمایه‌گذارانی که با هدف وارد کردن بخشی از سرمایه خود می‌خواهند به کشور ایران وارد شوند باید به فکر دریافت ویزای ایران تحت نظر روادید سرمایه‌گذاری باشند.

ویزای سیاسی ایران

به طور کلی کلیه مامورین موقت نمایندگی‌های سیاسی کنسولگری و دفاتر سازمان‌های بین‌المللی مقیم ایران، مهمانان موقت مامورین اعم از دیپلمات‌های خارجی و همچنین مامورین ثابت اعزامی و افراد دارای گذرنامه‌های سیاسی باید تحت نظر روادید سیاسی ایران عمل نمایند.

ویزای زیارتی ایران

کلیه جهانگردان مسلمان که قصد زیارت در کشور ایران را دارند می‌توانند درخواست ویزا از نوع روادید زیارتی داشته باشند.

مراحل دریافت ویزای ایران

اما سؤال مهمی که اکنون مطرح می‌شود این است که ما چگونه ویزای ایران بگیریم؟ برای این منظور باید به صورت زیر عمل نمایید:

 • شما باید ابتدا هدف خود برای ورود به کشور ایران را مشخص نمایید. بنابراین به مشاورین و کارشناسان حرفه‌ای نیاز دارید تا شما را راهنمایی کنند چون شرایط دریافت ویزا براساس نوع روادید کاملاً متفاوت خواهد بود.
 • اکنون باید فرم مشخصات خود را در داخل سایت‌های ایران به ثبت برسانید.
 • در مرحله بعد باید مدارک خود را از طریق راه‌های ارتباطی مجازی در اختیار پلیس مهاجرت ایران قرار دهید.
 • سپس باید هزینه ویزای ایران را بپردازید که این هزینه از طریق بانک‌های جهانی پرداخت می‌شود.
 • در نهایت پرونده شما تکمیل شده و به وزارت امور خارجه ایران ارسال می‌گردد. از این پس باید پیگیری‌ها را انجام دهید تا یک کد رهگیری برای شما ارسال شود.

بهترین راهکار این است که شما تحت نظر مؤسسات مهاجرتی و آژانس‌های هواپیمایی معتبر عمل کنید. برای مثال می‌توانید بر روی کمک مجموعه قصران گشت حساب کنید. این مجموعه در زمینه دریافت ویزای ایران برای اتباع خارجی به خصوص ویزای ایران برای اتباع کانادا، ویزای ایران برای اتباع آمریکا و ویزای ایران برای هندی‌ها فعالیت می‌کند.

همچنین اگر به شما به فکر گرفتن ویزای ایران از آلمان، کانادا، استرالیا، آمریکا، روسیه، انگلیس و … هستید باز هم می‌توانید با مجموعه قصران گشت در ارتباط باشید. وقتی که تمامی پروسه کار توسط کارشناسان ما پیش برود دیگر مهم نیست که شما در کدام یک از مناطق جهان حضور دارید. ما مراحل دریافت ویزای ایران را برای شما انجام خواهیم داد.

درخواست ویزای توریستی در ایران

ویزای ایران به چند دسته ویزای گردشگری، بلند مدت، تجاری، فرودگاهی و چند بار ورود تقسیم می شود. افرادی که قصد سفر گردشگری به ایران را دارند باید درخواست ویزای ایران (توریستی) را به مراجع مربوطه ارائه دهند. مدت اعتبار ویزای توریستی ایران از 1 روز تا 3 ماه از تاریخ صدور می باشد و پس از این مدت و در صورت عدم استفاده از ویزا، متقاضی باید یک بار دیگر برای ویزا اقدام کند.

برای دریافت ویزای ایران (توریستی) از دو طریق می توانید به مراجع مربوطه اقدام کنید:

 1. مراجعه به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهرهای کشورهای مختلف و درخواست ویزای توریستی ایران.
 2. ویزای خود را در فرودگاه های بین المللی ایران دریافت کنید. اتباع برخی کشورها به جز 11 کشور می توانند برای دریافت ویزای توریستی در فرودگاه های بین المللی ایران اقدام کنند.
  کلمبیا، سومالی، بریتانیا، کانادا، ایالات متحده آمریکا، بنگلادش، اردن، عراق، افغانستان، هند و پاکستان 11 کشوری که نمی‌توانند در فرودگاه درخواست ویزا کنند. اتباع این کشورها باید از طریق کنسولگری ایران در کشور خود یا سایر کشورها برای دریافت ویزا اقدام کنند.

مدت زمان اخذ ویزای توریستی ایران چقدر است؟

اگر برای درخواست ویزای ایران به کنسولگری های این کشور مراجعه کنید، پس از تکمیل مدارک و فرم های درخواست ویزای ایران، بین 7 تا 10 روز کاری طول می کشد تا ویزای شما صادر شود. در صورت تمایل به صدور ویزا در فرودگاه های بین المللی ایران، ویزای شما در کمترین زمان ممکن و بدون تاخیر صادر می شود.

با ویزای توریستی چقدر می توانیم در ایران بمانیم؟

مدت اعتبار ویزای ایران بسته به درخواست شما از 1 روز تا 90 روز می باشد. پس از این مدت می توانید با مراجعه به دفاتر وزارت امور خارجه در ایران برای تمدید ویزای خود اقدام کنید.

ویزای توریستی قشم، کیش، چابهار و سایر مناطق آزاد تجاری ایران

قشم و کیش دو جزیره در جنوب ایران و چابهار بندری در جنوب شرقی ایران است. قوانین سفر به این مکان ها با سایر نقاط ایران کمی متفاوت است. اتباع تمامی کشورها با پاسپورت معتبر می توانند ویزای 14 روزه سفر به مناطق آزاد تجاری کیش، قشم و چابهار (و سایر مناطق آزاد تجاری ایران) را از مبادی ورودی (بندر و فرودگاه) این مناطق دریافت کنند. و اگر پس از سفر به اگر این مناطق تصمیم به بازدید از سایر نقاط ایران دارند، باید به دفاتر وزارت امور خارجه در این مناطق مراجعه و ویزای جدید دریافت کنند. این قانون شامل کلیه مناطق آزاد تجاری ایران (از جمله مناطق آزاد تجاری ارس، ماکو، انزلی و …) می شود.

قیمت ویزای ایران چقدر می‌شود؟

همانگونه که متوجه شدید در طی مراحل درخواست ویزای ایران شما باید هزینه ویزای ایران را نیز بپردازید. میزان هزینه بسته به نوع ویزایی که انتخاب کرده‌اید، تعداد افرادی که با شما همراه هستند و مدت زمان اقامت در کشور ایران کاملاً متفاوت خواهد بود.

مجموعه قصران گشت جزئیات هزینه‌ها را برای شما شرح خواهد داد. از آنجایی که باید از طریق بانک‌های جهانی هزینه‌ها را پرداخت کنید و متأسفانه ایران تحت تحریم قرار دارد، بنابراین اگر شما می‌خواهید ویزای ایران دریافت کنید می‌توانید پروسه کار را به ما بسپارید تا پرداخت هزینه‌ها نیز بدون مشکل پیش برود.

مدت زمان اعتبار ویزای ایران

یکی از موضوعات بسیار مهمی که متقاضیان اخذ ویزای ایران باید بدانند بحث مدت اعتبار ویزای ایران است. به طور کلی ویزای ایران تا مدت ۳ ماه اعتبار دارد و تحت عنوان ویزای سه ماهه ایران شناخته می‌شود.

مدت زمان اعتبار ویزای ایران بسته به درخواست شما متفاوت است. برای مثال اتباع خارجی می‌توانند به دفتر پلیس مربوط به خود در کشور ایران مراجعه کرده و از آن‌ها بخواهند که مدت زمان اقامت آن‌ها در کشور ایران را افزایش دهد.  البته لازم است این نکته را بیان کنیم که امکان دریافت ویزای یک ساله ایران نیز وجود دارد.

در واقع وقتی شما برای اولین بار ویزا را دریافت کردید در زمان تمدید می‌توانید درخواست تمدید سه ماهه، ۶ ماهه و یا یک ساله داشته باشید. در صورت برخورداری از شرایط لازم، می‌توانید از ویزای یک ساله ایران استفاده کنید.

برای درخواست ویزای ایران از طریق کنسولگری به چه مدارکی نیاز داریم؟

ابتدا باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. به یاد داشته باشید که برای درخواست ویزای توریستی ایران شماره دعوتنامه (مرجع) آژانس مسافرتی معتبر الزامی است. اما اگر هدف شما سفر سیاحتی و زیارتی است ، درخواست کتبی کافی است و نیازی به شماره دعوتنامه از آژانس مسافرتی ندارید. همچنین، شما به دو عکس بیومتریک تمام قد جدید بدون کلاه و عینک تیره که پشت نویسی  شده اند، نیاز دارید.

اصل پاسپورت معتبر شما که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد و دارای تعداد کافی برگه سفید باشد، برای هر نوع ویزا الزامی است. باید هزینه های ویزا را پرداخت کنید. این هزینه ها طبق جدول هزینه کنسولگری اعلام شده و با توجه به مبدا سفر (بین 90 تا 120 دلار ) محاسبه می شود. برای گرفتن ویزا داشتن رسید پرداخت الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای ایران:

 • صفحه اول پاسپورت خود را اسکن کرده باشید
 • عکس بیومتریک 3×4
 • اسکن کارت اقامت
 • تکمیل فرم در سایت وزارت امور خارجه
 • بیمه سفر
 • برنامه سفر، کارت تور لیدر، کوپن هتل، بلیط هواپیما (فقط برای شهروندی انگلستان و آمریکا)

خدمات قصران گشت در زمینه صدور ویزای ایران

در صورتی که به دنبال دریافت ویزای ایران هستید آژانس‌های گردشگری و هواپیمایی متعددی در کشور خدمات مربوطه را برای شما ارائه می‌کنند. اما قبل از هر چیز شما باید خدمات هر یک از این آژانس‌ها را بررسی کنید و سپس با خیال راحت مراکزی را انتخاب نمایید که صفر تا صد کار را برای شما انجام می‌دهند.

از آنجایی که مؤسسه قصران گشت به عنوان یکی از مؤسسات مسافرتی-گردشگری معتبر در ایران شناخته شده است اجازه دهید در این قسمت از مطلب خدمات قصران گشت را در زمینه ارائه ویزای ایران برای اتباع خارجی شرح دهیم:

 • این مؤسسه در زمینه دریافت ویزا برای تمامی کشور‌ها به خصوص روسیه، چین، هند، کانادا، آمریکا و تایوان و … (به جز کشور پاکستان) خدمات را برای شما انجام می‌دهد.
 • شما می‌توانید کلیه مراحل کار شامل تکمیل فرم درخواست ویزای ایران، ثبت نام ویزای ایران، تکمیل مدارک، پرداخت هزینه ویزای ایران به صورت آنلاین و حتی تمدید ویزای ایران را تحت نظر کارشناسان ما انجام دهید.
 • تفاوتی نمی‌کند که شما کدام یک از ویزا‌های ایران را نیاز دارید. کافی است که با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا برای شما توضیح دهیم که برای دریافت ویزای مربوطه به چه مدارکی نیاز است.
 • تهیه برخی از مدارک نیاز به زمان زیادی دارد. برای مثال فرض کنیم که شما می‌خواهید ویزای تحصیلی در کشور ایران را دریافت کنید. باید ابتدا معادل‌سازی مدارک تحصیلی انجام شود. می‌توانید پروسه کار را به کارشناسان ما در قصران گشت بسپارید.
 • اگر می‌خواهید با هدف گردشگری به کشور ایران بروید ما تور‌های زیادی را در نظر گرفته‌ایم که شما می‌توانید از خدمات این تور‌ها بهره‌مند شده و یک سفر خاطره‌انگیز داشته باشید.

چگونه برای افراد زیر 18 سال ویزا بگیریم؟

اتباع خارجی زیر 18 سال که قصد سفر به ایران را دارند برای دریافت ویزا (چه در فرودگاه یا از طریق کنسولگری ایران) نیاز به اجازه کتبی از پدر (یا قیم قانونی) خود دارند. این مجوز باید به طور رسمی توسط یک دفتر اسناد رسمی تایید شود.

قصران گشت علاوه بر ویزای ایران خدمات ویزای توریستی کانادا، ویزای شینگن وقت سفارت و پیکاپ ویزا را نیز برای شما انجام میدهد.در صورتی که با مراحل دریافت ویزای ایران آشنا نیستید یا سوالی در این رابطه دارید می‌توانید از طریق شماره 88697080-021 با کارشناسان قصران گشت در ارتباط باشید و با آن‌ها در مورد شرایط خود برای دریافت ویزا مشورت نمایید.

کلام آخر

همانگونه که در این مطلب متوجه شدید برای دریافت ویزای ایران کافی است که شما یک مجموعه حرفه‌ای را در کنار خود داشته باشید تا تمامی امور به بهترین شکل ممکن برای شما انجام شود. مجموعه قصران گشت مفتخر است اعلام نماید با مجموعه‌ای از کارشناسان و مشاورین حقوقی حرفه‌ای تمامی مراحل را برای شما انجام می‌دهد و شما تنها با پرداخت مبلغی می‌توانید در نهایت ویزا را آماده تحویل بگیرید بدون اینکه خود را درگیر مراحل اداری کرده باشید.

ghasrangasht call banner

3 دیدگاه برای ”ویزای ایران چیست ؟

 1. آیا میتوانیم تاریخ ویزا را خودمان تعیین کنیم یا زمان ویزا اتوماتیک از تاریخ صدور آن لحاظ میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *