جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی

تقریبا 2 سال از همه گیری ویرووس کرونا گذشته است و دنیا با این بیماری در حال جنگیدن است. در ابتدای ظهور کرونا ویروس، کشورها چاره ای جز اینکه پروازهای خود را لغو کنند و از پذیرش مهاجر سرباز زنند نداشتند. تصور بر این بود که این مشکل جهانی به زودی رفع خواهد شد اما اینطور نبود. بعد از اینکه دولت ها متوجه شدند فعلا باید پذیرای کووید باشند، به فکر چاره افتادند و با مقرراتی مهاجرت و مسافرت میان کشورها از سر گرفته شد.

هر کشوری قانون مربوط به خود را وضع کرد و تنها در صورتی که مسافران واکسن معتبر و مورد قبول کشور مقصد را دریافت کرده بود پذیرای او بودند. در این میان کشورهای عضو حوزه شنگن مقررات سخت تری برای پذیرش مسافر در نظر گرفت. اکنون بعد از گذشت تقریبا دو سال از همه گیری کووید 19 و در سال 2022 برخی کشورهای اروپایی شرایط جدیدی را برای پذیرش مسافر مطرح کرده اند که در این مقاله به بررسی جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی می پردازیم. فراموش نکنید که اگر کشور مد نظرتان در حوزه شینگن واقع شده باشد شما باید با دریافت ویزای شینگن اقدام به ورود به این کشورها کنید.

آلمان

متقاضیان سفر به آلمان 48 ساعت قبل از پرواز باید تست PCR خود را ارائه دهند. واکسن های مورد تایید آلمان جانسون، آسترازانکا، مدرنا و فایزر است. مسافران بالای 6 سال درصورتی که 14 روز از آخرین نوبت واکسن آنها گذشته باشد نیاز به تست PCR و قرنطینه نخواهد داشت.

در صورتی که کشوری از نظر دولت آلمان پر خطر تشخیص داده شود، مسافرانی که از این کشورها به مقصد آلمان سفر می کنند باید قبل ازسفر در سامانه الکترونیکی ثبت نام برای ورود ثبت نام کرده و از تایید نهایی کپی گرفته و کد QR را به همراه داشته باشند. همچنین پس از ورود به آلمان 10 تا 14 روز قرنطینه شامل حال کشورهای پر خطر می شود.

طبق قوانین سفت و سخت کشور آلمان افراد واکسینه نشده اجازه ورود به اماکن عمومی مانند سالن های سینما، تئاتر، مجموعه های ورزشی و … را نخواهند داشت. به طور کلی از ورود افرادی که واکسن های مورد تایید کشور آلمان را دریافت نکرده اند جلوگیری می شود.

جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی

اسپانیا

دولت اسپانیا به  مسافران بالای ۱۲ سالی که ساکن کشورهای غیر از اتحادیه اروپا هستند  اعلام کرده است که باید قبل از سفر فرم اظهارنامه سلامت را تکمیل کرده و کد QR خود را در بدو ورود به هواپیما ارائه دهند.

 همچنین متقاضیانی که از کشورهای پر ریسک عازم سفر به اسپانیا هستند، درهنگام ورود گواهی واکسیناسیون و تست منفی خود را باید ارائه دهند.

دو مقصد گردشگری مهم در اسپانیا یعنی جزایر قناری و جزایر بالئاری نیز با محدودیت‌های کرونایی مواجه هستند.

یونان

طبق آخرین اطلاعیه دولت یونان تمام مسافران بالای 5 سال با هر ملیت و قومیت تا تاریخ 7 فوریه، باید در بدو ورود به یونان نتیجه تست منفی خود را تا 72 ساعت قبل از سفر ارائه دهند. همچنین در جدیدترین قوانین سفر به اروپا ، قبل از ورود به یونان مسافران باید فرم مکان‌یاب مسافر را تکمیل کرده و پس از دریافت کد آن را به ماموران مرزی نشان دهند.

پس از ورود به یونان بار دیگر مسافران باید تست کرونا بدهند،  در صورت مثبت‌ بودن نتیجه آزمایش، فرد ملزم به قرنطینه 5 روزه خواهد شد و پس از پایان این دوره در صورتی که نتیجه تست منفی باشد قرنطینه پایان خواهد یافت.

ایتالیا

همه مسافران ایتالیا باید قبل از رسیدن به ایتالیا گواهی واکسیناسیون خود را به‌ همراه نتیجه منفی آزمایش کووید 19 ارائه دهند.  مسافران باید نتیجه منفی تست PCR خود را در هنگام ورود ارائه کرده و به‌ مدت ۵ روز نیز قرنطینه شوند.

در جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونا در ایتالیا، افرادی که کارت واکسن معتبر ندارند جدای از اینکه اجازه ورود به ایتالیا را نداشته همچنین اجازه دسترسی به مکان های عمومی از جمله هتل‌ها، هواپیما، قطار، نمایشگاه‌ها، رستوران‌ها، سالن های سینما و تئاتر و فعالیت های ورزشی و غیره نخواهند داشت.

از ۶ دسامبر ایتالیا طرح «گذرنامه سبز فوق‌العاده» (Super Green Pass)  را آغاز کرده که فقط برای افراد واکسینه‌شده یا بهبودیافته صادر می شود. اعتبار این گذرنامه 12 ماه است اما به گفته ی مقامات ایتالیا اعتبار این گذرنامه به 9 ماه کاهش خواهد یافت .

جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی

فرانسه

بنابر اعلام دولت فرانسه، همه افراد بالای 12 سال باید در بدو ورود به فرانسه نتیجه منفی تست PCR خود را ۴۸ ساعت قبل از سفر ارائه دهند.

جالب است بدانید که مسافران ایرانی پس از ورود به فرانسه باید بار دیگر تست کرونا انجام دهند! این هم یکی از شرایط مهم فرانسه در جدیدترین قوانین سفر به اروپا می باشد.

سوئیس

از تاریخ 20 دسامبر مسافرانی که هر 2 دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌ اند می بایست برای ورود به سوئیس 24 ساعت قبل از سفر آزمایش آنتی‌ژن انجام دهند. . پیش از این فقط آزمایش PCR با اعتبار ۷۲ ساعت، برای ورود به این کشور کافی و معتبر بود.

دولت و مقامات بهداشتی کشور سوئیس هزینه آزمایشاتی مانند PCR و آنتی ژن را نیز پوشش می دهد. لازم به ذکر است که فقط افرادی واکسینه شده میتوانند در مکان های عمومی حاضر شوند.

به خاطر داشته باشید که استفاده از ماسک در تمام مکانهای عمومی اجباری است.

بریتانیا

دولت بریتانیا اعلام کرده است پس از تاریخ 7 فوریه از مسافرانی که واکسینه شده اند تست PCR دریافت نمی کند، اما مسافرانی که هنوز واکسینه نشده‌اند، باید  با نتیجه منفی آزمایش  PCR  وارد انگلیس شوند  و در روز دوم پس از ورود بار دیگر باید تست کرونا انجام دهند و در صورتی که نتیجه آزمایش منفی بود دیگر الزامی به قرنطینه وجود ندارد. همه­ ی مسافران باید قبل از سفر فرم خوداظهاری را تکمیل کرده و پس از دریافت QR کد، کپی آن را ارائه دهند.

در رابطه با ایرانیانی که قصد سفر به انگلیس را دارند باید گفت آن دسته از متقاضیانی که کارت واکسن صادره از ایران را دارند باید قبل از سفر هزینه تست کرونا در روز دوم و هشتم خود را پرداخت کنند پرداخت هزینه از  طریق این لینک امکان پذیر است. همچنین پس از ورود به انگلیس به‌ مدت ۱۰ روز قرنطینه خانگی اجباری است.

قبرس

دولت قبرس برای کلیه مسافران بالای ۱۲ سال که  تاریخ ۱۴سفر آنها از (۲4  دی الی ۱۱ بهمن ۱۴۰۰)  میباشد قوانین زیر را در نظر گرفته است:

  • انجام تست پی‌ سی آر ۷۲ ساعت قبل از پرواز و  یا انجام آزمایش آنتی‌ژن فوری ۲۴ ساعت قبل از حرکت
  • انجام تست PCR در بدو ورود به فرودگاه
  • انجام رایگان تست سریع آنتی‌ژن ۷۲ ساعت پس از ورود به قبرس

به علاوه  مسافران ایرانی باید ۱۴ روز را در قرنطینه بگذرانند. پس از روز هفتم در صورتی که نتیجه تست PCR منفی بود می توانند از قرنطینه خارج شوند.

*کودکان زیر 12 سال از انجام تست PCR معاف هستند.

همچنین از تاریخ ۱ مارچ ۲۰۲۲ قوانین سفر و پذیرش مسافر به وضعیت کشور مبدا بستگی دارد. در صورتیکه مسافران واکسینه‌ شده باشند و یا دوره بیماری آنها تمام شده باشد اگر کشور مبدأ آن‌ها ایمن باشد برای سفر به قبرس مشکلی نخواهند داشت.

در هر صورت مسافران می بایست ۷۲ ساعت پیش از پرواز تست PCR یا 24 ساعت قبل از سفر  تست آنتی‌ژن بدهند.

جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی

فنلاند

کشور فنلاند از ۲۱ دسامبر فقط افرادی را که دارای گواهی واکسیناسیون هستند و  تست  PCR منفی دارند به داخل کشور راه می دهد. این قانون نیز برای همه افرادی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد فنلاند می شوند نیز صدق می کند و طبق جدیدترین قوانین سفر به اروپا ارائه گواهی واکسیناسیون و  PCR منفی برای آنها هم ضروری است.

پیش از این نیز کشور فنلاند  ورود همه افرادی را که مبدا آنها  آفریقا بوده است را محدود کرده و تحت هیچ شرایط ولو داشتن کارت واکسن اجازه ورود آنها را به کشورش نداده است.

دانمارک

تمامی مسافرانی که قصد ورود به دانمارک را دارند صرف‌نظر از وضعیت واکسیناسیون باید در زمان ورود نتیجه منفی تست PCR (حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر) یا آزمایش سریع آنتی‌ژن (حداکثر ۴۸ ساعت قبل از سفر) خود را ارائه دهند.

افراد بهبود یافته ملزم به انجام این قانون نیستند.

تمامی افرادی که مبدا آنها کشورهای آفریقایی که سویه ­ی اومیکرون در آن‌ها یافت شده است ، باید به‌ مدت ۱۰ روز قرنطینه شوند که در صورتی که در طی دوران قرنطینه جواب تست PCR منفی تشخیص داده شود این دوره  میتواند کوتاهتر هم شود.

لهستان

تمام  مسافران غیرواکسینه که در 6 ماه گذشته به کرونا مبتلا نشده‌اند ملزم به قرنطینه اجباری 2 هفته ای هستند. در روز ۸ قرنطینه این افراد بار دیگر تحت آزمایش قرار می‌گیرند و در صورت منفی‌بودن نتیجه آزمایش از قرنطینه خارج می‌شوند.

از  ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) براساس جدیدترین قوانین سفر به اروپا ، متقاضیان غیرواکسینه­ ی کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند باید قبل از ورود به این کشور تست کرونا بدهند. افراد بهبود یافته یا واکسینه شده‌ و کودکان زیر ۱۲ سال که همراه آنها بهبود یافته است از این قانون معاف‌اند.

کشور لهستان دو آزمایش PCR و آنتی‌ژن سریع را معتبر می‌داند که باید حداکثر ۴۸ ساعت قبل از ورود به این کشور انجام شده باشد.

اتریش

از ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر)، تمام مسافران ورودی به اتریش موظفند نتیجه منفی تست PCR را که حداکثر ۴۸ ساعت قبل از سفر به اتریش انجام داده اند همراه داشته باشند. کودکان زیر ۱۲ سال مشمول این قانون نیستند.

واکسن‌های مورد تایید کشور اتریش واکسن‌های فایزر جانسون مدرنا، سینوواک ، آسترازنکا، کوویشیلد و سینوفارم می باشد.

همانند سایر کشورهای اروپایی دراتریش نیز ورود به اماکن عمومی بدون تزریق واکسن و پوشیدن ماسک ممنوع است.

جدیدترین قوانین سفر به اروپا در شرایط کرونایی

مجارستان

کشور مجارستان هم قانون قرنطینه ی 14 روزه برای  افرادی که در کشورهای پرخطر اقامت داشته‌اند را در نظر گرفته است. بر اساس جدیدترین قوانین سفر به اروپا همه ی افراد حتی آنهایی که هنگام ورود به مجارستان نتیجه تست  PCR آنها منفی است نیز اعمال خواهد شد.

گرجستان

مسافران ایرانی در صورتی که واکسیناسیون شده باشند می توانند به گرجستان وارد شوند. این در حالی است که شهروندان و مقیمان کشورهای ترکیه، کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، عمان و غیره می‌توانند در صورت ارائه‌ی نتیجه منفی تست پی سی آر و انجام مجدد تست در روز سوم اقامت از طریق مرزهای هوایی، دریایی و زمینی به گرجستان سفر کنند. شرایط ورود مسافران واکسینه به شرح ذیل است:

  • در هر دو سفر هوایی و دریایی ارائه گواهی واکسیناسیون و کد QR الزامی است.
  • 14 روز باید از زمان واکسیناسیون مسافر گذشته باشد.
  • کودکان زیر 10 سال ملزم به انجرم تست پی سی آر نیستند.

و در آخر به شما پیشنهاد می کنیم قبل از سفر به کشورهای اروپایی و اخذ ویزای اروپا یا شینگن از جدیدترین قوانین سفر به اروپا مطلع شوید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *