معرفی ۲۲ جاذبه گردشگری مهم در شهر استانبول:

جاذبه های گردشگری استانبول موضوعی است که در این مقاله قصد معرفی آن ها را داریم. استانبول یکی از کلان شهرهای بزرگ جاهان است که طی قرون توسط امپروطوری‌های مختلف  اداره شده و بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است.

مستعمره روم شرقی که در حدود 1000 سال قبل از میلاد تأسیس شد، به پایتخت بزرگ قسطنطنیه امپراتوری روم شرقی  تبدیل شد و پس از فتح عثمانی، این شهر جایگاه باشکوه خود را به عنوان قلب امپراتوری حفظ کرد.

این شهر (که پس از تاسیس جمهوری ترکیه به استانبول تغییر نام داده شد) با تاریخ طولانی و شکوه‌مندش جاذبه های گردشگری تاریخی زیادی دارد که گردشگران علاقه‌مند به بنای تاریخی را تحت تاثیر خود قرار داده است. علاوه بر آن از جاذبه‌های مدرن زیادی برخوردار است.

در این مقاله سعی داریم ۲۲ جاذبه گردشگری شهر استانبول را که مورد توجه بازدیدکنندگان این شهر بوده است معرفی کنیم. می‌توانید سفر خود را با لیست زیر برنامه ریزی کنید . جهت مشاهده انواع تور ترکیه در سایت قصران گشت کلیک کنید.

 ایا صوفیا ( Aya Sofya)

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول ایا صوفیا است. گفته می شود  هنگامی که امپراتور روم شرقی جوستینین در سال 536 میلادی برای اولین بار وارد کلیسای تمام شده خود شد، فریاد زد: “جلال به خدا که من به خاطر چنین کاری داوری شده ام. ای سلیمان ، من تو را پیشی گرفتم! ” ایا صوفیا (سابقا هوگیا سوفیا) جمله متکبرانه امپراتور به جهان از ثروت و توانایی امپراتوری او بود. سنت معتقد بود که نواحی اطراف تاج و تخت امپراتور در کلیسا مرکز رسمی جهان است.

پس از فتح ارتش عثمانی این بنا به مسجد تبدیل شد و در قرن بیستم تبدیل به موزه و یکی از مهمترین و زیباترین مکان‌های دیدنی استانبول شد.

ابو-صوفیا-جاذبه-گردشگری-استانبول

کاخ توپکاپی(Topkapi Palace )

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول کاخ توپکاپی می باشد. این کاخ باشکوه توسط فاتح مهمت در قرن ۱۵ میلادی در کنار تنگه بسفر(Bosphorus) جایی‌که سلاطین امپراطوری عثمانی تا قرن ۱۹ میلادی بر سلطه خود فرمانروایی می‌کردند بنا شده است.

این مجموعه گسترده نمایشگر خیره‌کننده ای از هنر اسلامی است. حیاط‌هایی با کاشی کاری های دست‌ساز، اتاق‌های تزئین شده بسیار زیبا که همگی به دیوارها و برج‌های جنگی پیوند می‌خورند.

این بنا شامل سه بخش اصلی با اتاق‌ها و محوطه‌ی خیره کننده است که این بخش‌ها شامل: حرمسرا، فضای وسیع قصر شامل آشپزخانه، اتاق شورای امپریال و… و بخش سوم اتاق‌های شخصی سلطان است.

در بخش سوم مجموعه‌‌ی برجسته‌ای از اشیاء قدیمی و پرزرق و برق نگه‌داری می‌شود که دل بازدید کنندگان را آب می‌کند! برای بازدید کامل از این کاخ بی‌نظیر حداقل به نیمی از روز نیاز دارید.

کاخ-توپکاپی-جاذبه-گردشگری-استانبول

مسجد آبی (سلطان احمد)

هدیه بزرگ معماری سلطان احمد اول به پایتخت وی این مسجد باشکوه بود که امروزه به عنوان مسجد آبی معروف است. این مسجد که بین سالهای 1609 و 1616 ساخته شده است دارای شش مناره است.

این مسجد لقب خود را از دکوراسیون داخلی ده ها هزار کاشی ایزنیک دریافت می کند. کل اثر فضایی و رنگی داخلی باعث شده است تا این مسجد به یکی از بهترین دستاوردهای معماری عثمانی تبدیل شود.  تجربه لذت بخش قدم زدن در میان باغ‌هایی که بین مسجد آبی و اویا صوفیه قرار دارند و تماشای دو گنبد از درون این باغ‌ها بیادماندنی است.

بهتر است هنگام غروب به دیدن این مسجد بیایید. پژواک صدای اذان از مناره‌های مسجد بسیار دلنواز است.

بازار آراستا دقیقا در پشت مسجد آبی قرار دارد. مکانی عالی برای خرید. زیرا فروشگاه های صنایع دستی در اینجا سوغاتی‌هایی با کیفیت بالا می‌فروشند. حتی اگر قصد خرید ندارید، به آنجا بروید تا موزه موزائیک کاخ بزرگ را ببینید که بین بازار آراستا و مسجد واقع شده است.

مسجدآبی-جاذبه-گردشگری-استانبول

آب انبار باسیلیکا

یکی از شگفت انگیزترین جاذبه‌های گردشگری استانبول آب انبار باسیلیکا است. این تالار بزرگ زیرزمینی مانن، با پشتیبانی 336 ستون در 12 ردیف ، زمانی آب را برای امپراتوران روم شرقی ذخیره می‌کرد. این پروژه توسط کنستانتین کبیر آغاز شد اما در قرن ششم توسط امپراتور جاستینیان به پایان رسید.

بسیاری از ستون های مورد استفاده در ساخت و ساز از سازه های کلاسیک قبلی بازسازی شده و دارای حکاکی‌های تزئینی زیبایی هستند. مشهورترین آنها پایه‌های ستونی است که در گوشه شمال غربی به سنگ های مدوسا معروف هستند.

اب-انبار-باسیلیکا-جاذبه-گردشگری-استانبول

   هیپودروم ( Hippodrome) :

ساخت بنای هیپودروم در سال 203 میلادی توسط سپتیمیوس آغاز و توسط کنستانتین بزرگ در سال 330 میلادی کامل شد. این بخش، مرکز زندگی روم شرقی بود.
امروزه بخش زیادی از هیپودروم برای دیدن باقی نمانده است، به جز بخش کوچکی از دیوارهای گالری در ضلع جنوبی.

در سمت شمال غربی فواره ای قرار دارد که در سال 1898 توسط امپراتور آلمان ویلیام دوم به سلطان عثمانی تقدیم شد. در سمت جنوب غربی ، سه بنای باستانی قرار دارد: یک ستون هرمی شکل 20 متری بلند، ستون صورت فلکی حبه  که  از دلفی توسط کنستانتین آورده شده است و یک ستون سنگی که در ابتدا با آبکاری برنز پوشیده از طلا پوشیده شده بود تا اینکه توسط سربازان جنگ صلیبی 4 در سال 1204 به سرقت رفت.

هیپودروم-جاذبه-گردشگری-استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

 این مجموعه مهم، مجموعه ای از آثار باستانی از ترکیه و سراسر خاورمیانه را گرد هم می‌آورد که وسعت گسترده ای از تاریخ این منطقه را در برمی‌گیرد. در این مجموعه سه بخش جداگانه وجود دارد که هر یک از آنها قابل بازدید هستند: موزه شرق باستان؛ موزه اصلی باستان شناسی؛ و کاشی کاری‌های مهمت ، که دارای مجموعه ای حیرت انگیز از هنر سفالی است.  بازدید این نمایشگاه جالب که از طریق قرون در موزه اصلی باستان شناسی استانبول پدید آمده است را از دست ندهید.

موزه-باستان-شناسی-استانبول

بازار بزرگ استانبول

از نظر بسیاری از بازدید کنندگان ، گشت و گذار در استانبول برای خرید به اندازه بازدید از مکان‌های گردشگری جذاب است .  بازار بزرگ یک از بزرگترین مراکز خرید قدیمی‌ست جایی که همه  از آن دیدن می‌کنند. این بازار گسترده سرپوشیده در واقع اولین مرکز خرید جهان است که به یک چهارم کل شهر دسترسی دارد . ورود به این بازار از یکی از یازده ورودی مارپیچ که به مغازه‌های سوغات و صنایع دستی ترکیه منتهی می‌شود انجام می‌شود.

بازار-بزرگ-استانبول

مسجد سلیمانیه

مسجد جامع سلیمانیه یکی ازدیگر نقاط دیدنی استانبول است که در بالای تپه ناحیه Sultanahmet  قرار دارد. این بنا برای سلیمان بزرگ توسط معمار مشهور عثمانی ، سنان بین سالهای 1549 تا 75 ساخته شده است. فضای داخلی  تحت سلطه گنبد ، به دلیل تقارن و وحدت طراحی برجسته است. در خارج از منطقه باغ یک قبرستان عثمانی واقع شده است که مقبره‌های سلطان سلیمان و همسرش در آنجا واقع است.

مسجد-سلیمانیه

 بازار ادویه (Spice Bazaar)

یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای گردشگران، بازار ادویه است که انواع ادویه و طعم دهنده‌های طبیعی ترکی، منیوه‌های خشک ، آجیل و .. در آن به فروش می‌رسد. در ساعاتی از روز به شدت شلوغ می‌شود بهترین زمان برای بازدید از این بازار ساعت ۱۱ صبح الی ۴ عصر است.

 بازار-ادویه

کاخ دولما باغچه (Dolmabahçe Palace)

جلال و شکوه کاخ دولما باغچه تاثیر آشکار معماری اروپا در امپراتوری عثمانی قرن نوزدهم را نمایش می‌دهد.این کاخ در سال ۱۸۵۴ توسط سلطان عبدالمجید اول ساخته شد.

 باغ های با فواره‌های زیبا ، حوضه های تزئینی با شکوه بی نظیر سبک رنسانس ترکیه خیره کننده است. فضای داخلی عناصر روکو (سبک هنری قرن نوزده) ، باروک ، نئوکلاسیک و عناصر عثمانی را با لوسترهای کریستالی ماموت ، استفاده از طلا ، مبلمان به سبک فرانسوی و سقف‌های خیره‌کننده نقوش ترکیب کرده است.

کاخ-دولما-باغچه

 کلیسای چورا (Chora Church) :

کلمه چورا در زبان یونانی به معنای کشور است. این کلیسای زیبا درست در دیوارهای قدیمی شهر قسطنطنیه واقع شده است. این کلیسا احتمالا در قرن ۵ ساخته شده اما بارها مورد بازسازی قرار گرفته است.
این کلیسا ( که اکنون یک موزه است ) با سرامیک های زیبای قرن چهاردهم، مشهور است  که  تقریبا در شبستان و نقاشی های دیواری و گنبدها حفظ شده است. این نمونه های باورنکردنی از هنر روم شرقی طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهد، از شجره نامه مسیح گرفته تا داستانهای عهد جدید.

جاذبه های گردشگری-استانبول-کلیسای-چورا

 موزه هنرهای ترکی و اسلامی استانبول

 این موزه که در کاخ ابراهیم پاشا واقع شده (وزیر سلطان سلیمان)، برای کسانی‌که علاقه‌مند به هنر عثمانی و اسلامی باشد ، یک جاذبه دیدنی است. مجموعه فرش هایی برای نمایش در موزه  گسترده است و توسط کارشناسان نساجی به عنوان بهترین های جهان معرفی می‌شود.  همچنین نمایشگاه‌های سرامیکی ، خوشنویسی و حکاکی روی چوب از قرن  نهم میلادی تا قرن نوزدهم به نمایش گذاشته شده است.

موزه-ترکی-اسلامی-استانبول

 ایا صوفیا کوچک

قبل از اینکه امپراتور جاستینان ایا صوفیا را بسازد این بنا را به طور مینیاتوری برای اینکه بداند ساختمان از لحاظ ساختاری درست است،بنا کرد.  در دوره عثمانی ، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شده و امروز همچنان به عنوان یک مسجد مورد استفاده قرار  می‌گیرد. اگرچه این سازه به اندازه سایر بناهای استانبول با شکوه نیست ، اما  به خوبی مرمت شده و ارزش دیدن دارد.

 ایا-صوفیا-کوچک

مسجد رستم پاشا

در مسجد رستم پاشا به طور حیرت انگیزی کاشی‌کاری‌ها حفظ شده و دستخوش تغییرات نشده است. دیوارهای بیرونی و داخلی مسجد از کاشی‌های دست ساز در رنگ‌های آبی، سبز و قرمز پوشیده شده و شکوه و زیبایی خاصی به این بنا بخشیده است.

مسجد-رستم-پاشا-استانبول

 قلعه یدیکوله (Yedikule Fortress)

 اگرچه برای دیدن این قلعه باید سوار قطار حومه شهر شوید اما قطعا این بنا ارزشش را دارد. این قلعه در قرن پنجم توسط تئودوسیوس دوم ساخته شد. و بخش جنوبی دیوارهای دفاعی قسطنطنیه را تشکیل می‌داد. هنگامی که عثمانی‌ها شهر را فتح کردند ، از قلعه برای دفاع و بعداً به عنوان زندان و محل اعدام استفاده شد . قلعه یدیکوله در سالهای اخیر بازسازی شده .ویوی دیوارهای قلعه که در راستای دریای مرمره است بسیار دیدنی‌ست.

قلعه-یدیکوله-استانبول

برج گالاتا(Galata Tower)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول برج گالاتا است. این برج در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده و از پربازدیدترین نقاط شهر استانبول است. از طریق پله‌ها یا آسانسور بالا روید و نمای بی‌نظیر شهر را ببینید.

برج-گالاتا-استانبول

موزه فرش استانبول

برای بسیار از افراد سفر استانبول بدون بازدید از یک موزه فرش کامل نمی‌شود. سه گالری در این موزه قرار دارند که شما را با تاریخچه فرش‌های ترکیه و آرایه‌های خیره کننده از نقوش و سبک‌های مختلف مناطق کشور آشنا می‌کند.

موزه-فرش-استانبول

استانبول مدرن (Istanbul Modern)

 این گالری هنری مجموعه گسترده ای از هنرهای مدرن ترکیه را در معرض نمایش قرار می‌دهد و میزبان هنرمندان محلی و بین المللی در طول سال است. این مکان تقریباً بهترین مکان در شهر است تا انگشت خود را روی نبض صحنه هنر معاصر ترکیه بگذارید. این گالری ها به طور موقت در یک ساختمان تاریخی بیوغلو میزبانی می‌شوند در حالی که منتظر تکمیل نمایشگاه دائمی جدید این موزه هنیر در کاراکی هستند.

استانبول-مدرن

 مسجد فاتح ( Fatih Mosque)

مسجد فاتح از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد مهم توسط سلطان مهمت کسی که به امپراتوری روم شرقی پایان داد ساخته شده است. این بنا  دربالای کوه با  چندین مناره و گنبد ساخته شده و به عنوان اولین مسجد بزرگ امپراتوری بزگ استانبول ساخته شده است. مقبره سلطان مهمت در آن واقع شده . این یک مسجد مهم تاریخی و یک مکان زیارتی محبوب برای افراد محلی است.

مسجد-فاتح-استانبول

 موزه پرا ( Pera Museum)

مشهورترین گالری هنری استانبول موزه پرطرفدار پرا است که در آن یکی از بهترین مجموعه های نقاشی دوره عثمانی در جهان قرار دارد.

موزه-پرا-استانبول

 خیابان استقلال ومیدان تکسیم (Istiklal Caddesi and Taksim) :

خیابان استقلال یک خیابان خرید مدرن و شلوغ است که دارای تعداد زیادی رستوران و کافه است. با عبور از قدیمی ترین راه آهن زیرزمینی جهان از نزدیکی پل گالاتا ، که در سال 1875 ساخته شده، می‌توانید به انتهای پایین خیابان برسید. همچنین یک تراموای قدیمی وجود دارد که در طول خیابان درست تا میدان تاکسیم حرکت می‌کند. در ضلع شرقی جاده، درست بعد از میدان، پارک ماشکا قرار دارد که محل موزه نظامی است.

خیابان-استقلال-میدان-تکسیم

اوسکودار (Üsküdar):

اسکودار یکی از بهترین مکان‌های دیدنی استانبول است. شما می توانید از میان شلوغی ها وارد آب های آسیا شوید. لنج از کنار برج دختر (Kiz Kulesi) می‌گذرد که بر جزیره کوچکی حدود ۲۰۰ متری ساحل جای گرفته است.

نام برج دختر از افسانه ای گرفته شده است که در آن شاهزاده‌ای توسط پدرش زندانی شده بود تا از تقدیر شومی که پیشگویی خبیث برای او در نظر گرفته بود، در امان بماند. پیشگویی این بود که او روزی بر اثر نیش یک مار بزرگ خواهد مرد! نکته ی جالب اینجاست که سرانجام آن شاهزاده بر اثر نیش ماری که در سبد تجهیزات پنهان شده بود، درگذشت.

این برج در ابتدا، یک قلعه ی بیزانس مربوط به قرن دوازدهم بود. قدمت برج کنونی به قرن هیجدهم برمی گردد و به عنوان فانوس دریایی، دفتر گمرک و برج دیده بانی از آن استفاده می‌شود.

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور ترکیه  و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. چنانچه قصد سفر به ترکیه با تور ترکیه  قصران گشت را دارید جهت مشاوره رایگان با 88697080 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *