مدتی است که تعدادی از کشورهای همسایه و برخی از ایرلاین‌ها به خاطر شیوع ویروس کرونا در پذیرش و جابجایی مسافران ایرانی محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌اند.کرونا زندگی همه مردم روی کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است. تا جایی که شاید دیگر کمتر یاد روزهایی کنیم که کرونایی وجود نداشت. کرونا بخشی از زندگی همه ما شده است.

بسیاری از فعالیت های روزانه، مثل قبل انجام می شود اما هنوز هم در صنعت گردشگری، هیچ چیز مثل سابق نیست. محدودیت های سفرهای خارجی و داخلی در کرونا باعث شده تا بخش گردشگری کشورهای مختلف، مختل شوند و هنوز هم بسیاری از کشورها، از ورود مسافرین گردشگر به داخل کشورشان، جلوگیری می کنند.

پروازهای داخلی و خارجی راه افتاده اند اما محدودیت های سفرهای خارجی و داخلی در کرونا به حدی سخت گیرانه است که مسافرین پروازها، کمتر با هواپیما تردد می کنند. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

محدودیت های سفرهای خارجی و داخلی در کرونا

توصیه ما به شما اینست که لطفا محدودیت های کشور مقصد را قبل از تهیه بلیط و انجام سفر در سایت IATA بررسی نمایید.

محدودیت های سفرهای خارجی با هواپیما

ایرانیانی که قصد سفر به کشورهای خارجی را دارند، باید مطابق محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی که در هر کشور وضع شده است، عمل کنند. مثلا مسافرینی که قصد سفر به ترکیه را دارند، باید قبل از سفر، کد HES دریافت کنند.

این کد نه فقط برای مسافران، بلکه برای شهروندان داخلی ترکیه هم مهم است و همه شهروندان که در پروازهای داخلی ترکیه رفت و آمد می کنند، باید این کد را داشته باشند.

آنچه باید در مورد HES بدانید!

 • کد HES در کلیه پروازهای داخلی برای شهروندان جمهوری ترکیه و شناسه اتباع خارجی که توسط جمهوری ترکیه صادر نشده باشد و با شماره‌های 99-98-97 شروع می‌شود اجباری است.
 • کدهای HES بیست و چهارساعت قبل از پرواز بررسی شده و مسافران در مورد وضعیت خود مطلع می‌شوند. مسافرانی که مورد تایید وزارت بهداشت برای مسافرت نباشند اجازه پرواز نخواهند داشت.
 • هر کد HES فقط برای یک دوره خاص یا بدون محدودیت زمانی معتبر است. تاریخ انقضا کد HES باید حداقل 7روز پس از آخرین تاریخ پرواز روی بلیط شما باشد. در غیر این صورت، رزرو شما تأیید نمی‌شود.
 • برای نوزادانی که هنوز به 2سالگی نرسیده‌اند نیازی به دریافت کد HES نیست.
 • کد HES برای کودکان زیر 18سال شما از طریق پیام کوتاه و درگاه دولت الکترونیکی قابل دریافت است. برای به دست آوردن کد HES برای فرزندان خود از طریق برنامه Hayat Eve Sığar اقدام کنید که به زودی در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
 • کد HES برای پروازهای بین المللی با ترانزیت پرواز داخلی در حال حاضر اجباری نیست (پرواز ترابزون – لندن از طریق استانبول). فقط در صورتی که زمان ترانزیت بیش از 24ساعت باشد، کد HES قبل از پروازهای داخلی اجباری است.

محدودیت های سفر به کانادا

کانادا محدودیت های سفر برای ورود مسافران خارجی را برای یک ماه دیگر نیز تمدید کرد با افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا و به منظور حفاظت از سلامت افراد کانادا محدودیت های سفر به کانادا را مجددا تمدید کرد.

محدودیت های سفرهای خارجی و داخلی در کرونا

بستگان درجه دو که از 8 اکتبر می‌توانند به کانادا سفر کنند شامل چه کسانی می‌شوند؟

از 8 اکتبر، بستگان درجه دوم شهروندان و صاحبان اقامت دائم PR کانادا که دارای ویزای معتبر باشند می‌توانند به کانادا سفر کنند.

بستگان درجه دو که از ۸ اکتبر می‌توانند به کانادا سفر کنند شامل چه کسانی می‌شود؟
از ۸ اکتبر، بستگان درجه دوم شهروندان و صاحبان اقامت دائم PR کانادا که دارای ویزای معتبر باشند می‌توانند به کانادا سفر کنند.
تعریف اداره مهاجرت کانادا از بستگان درجه دو چیست؟
چه کسانی مشمول این معافیت می‌شوند؟ و چه شرایطی باید داشته باشند را در ادامه به شرح آن می پردازیم.

از 8 اکتبر، اعضای بستگان درجه دو Extended Family شهروندان و صاحبان اقامت دائم PR کانادا می‌توانند به این کشور سفر کنند، به شرط اینکه حداقل 15 روز در آنجا بمانند و شرایط لازم را برای ورود داشته باشند.

تعریف اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) از بستگان درجه دو Extended Family به نوع ارتباط مسافر خارجی با یک فرد کانادایی یا همسر، شریک قانونی یا پارتنرشان بستگی دارد:

 1.  اگر شما مستقیما با یک شهروند کانادا یا مقیم دائم کانادا رابطه داشته باشید می‌توانید وارد این کشور شوید، اگر شرایط زیر را داشته باشید:
 • حداقل یک سال در یک رابطه دوستانه انحصاری Exclusive Dating بوده و مدتی را در طول این رابطه با حضور فیزیکی آن شخص گذرانده‌اید.
 • فرزند غیروابسته هستید (فرزند بزرگسال)
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بالغ غیروابسته)
 • خواهر و برادر، خواهر و برادر ناتنی (Step-Sibling و Half-Sibling)
 • مادربزرگ و پدربزرگ

2.  و اگر شما از بستگان همسر یا همسر عرفی (Common-Law) یک کانادایی یا دارای اقامت دائم کانادا باشید، مشمول بستگان درجه دو می‌شوید و می‌توانید به کانادا سفر کنید:

 • فرزند بزرگسال
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بالغ غیر وابسته)
 • خواهر و برادر، خواهر و برادر ناتنی (Step-Sibling و Half-Sibling)
 • مادربزرگ و پدربزرگ

خویشاوندان پارتنر یک کانادایی، اگر شرایط زیر را داشته باشند عضو درجه دو Extended Family محسوب می‌شوند و می‌توانند به کانادا سفر کنند:

 • کودک وابسته
 • فرزند بالغ
 • نوه (فرزند وابسته فرزند بزرگسال غیروابسته)

محدودیت های سفر به اروپا

 محدودیت های سفر به اروپا کمتر شده است و اتحادیه اروپا قصد دارد، با رفع تدریجی این محدودیت ها، مجددا مرزهای خود را به روی کشورهای دیگر باز کند. اتحادیه اروپا سفرهای غیرضروری به کشورهای حوزه شنگن را ممنوع اعلام کرده است اما 14 کشور، در حال حاضر می توانند وارد مرزهای شنگن شوند.

صربستان، کره جنوبی، اروگوئه، استرالیا، کانادا، ژاپن، مراکش، تونس، تایلند از جمله کشورهایی هستند که محدودیت سفر به کشورهای اروپایی را ندارند. اما همچنان کشورهایی که آمار زیادی در ابتلا به ویروس کرونا را دارند، اجازه ورود به مرزهای شنگن را ندارند. مگر این که تمامی گواهینامه های سلامت و پروتکل های تعیین شده را دریافت کرده باشند.

محدودیت های سفر مسافرین خارجی به ایران

محدودیت‌های خاصی برای مسافرینی که از کشورهای خارجی به ایران سفر می‌کنند وضع شده ‌است. تمامی مسافرین ورودی در پروازهای بین المللی باید تست کووید-۱۹ بدهند. سپس این افراد به محل زندگی خود منتقل خواهند شد و ۱۴ روز در قرنطینه می‌مانند.

شرایط پذیرش مسافرین خارجی در پروازهای بین المللی ایران

 • تمامی مسافرینی که وارد کشور می شوند، مستلزم استفاده از ماسک هستند.
 • گواهی سلامت و نتیجه تست کرونای این افراد که از وزارت بهداشت کشور مبدا بوده، باید به نماینده بهداشت مرزی در فرودگاه نشان داده شود. این گواهینامه باید حداکثر برای سه روز قبل باشد.
 • اگر تست کووید 19 توسط مسافرین داده نشود، مسافرینی که ملیت خارجی دارند، اجازه ورود به کشور را نخواهند داشت و اگر فردی که وارد کشور شده، ملیت ایرانی داشته باشد، به مدت 14 روز در قرنطینه ای که وزارت بهداشت مشخص کرده است، قرنطینه می شوند. در این 14 روز نیز، هزینه اقامت و تست به عهده مسافر خواهد بود.
 • در بدو ورود به مرز ایران نیز، مجددا غربالگری انجام می شود و همه مسافران، تست های مربوطه را خواهند داد. در صورتی که فردی مشکوک به بیماری کرونا بود، پس از تست PCR اگر تابعیت خارجی داشته باشد، در قرنطینه های مربوطه به مدت 14 روز با اخذ مبلغ، نگهداری می شود. مسافرین ایرانی مشکوک هم، با تعهدنامه، در قرنطینه خانگی، خواهند ماند.

محدودیت های سفرهای داخلی در کرونا

طرح یک در میان نشستن مسافران هوایی داخلی  از ابتدای آبان ماه امسال اجرا شده است. استفاده از ماسک برای ورود به فرودگاه‌ها و هواپیماها برای تمام مسافران الزامی است.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *