اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی – روزانه تعداد زیادی از مردم سفر هوایی را تجربه می کنند. می توان گفت سریعترین وسیله برای جابه جایی و سفر هواپیما است؛ به همین دلیل است انتخاب و اولویت بسیاری از مردم استفاده از هواپیما میباشد. اما از لحظه ای که قصد خرید بلیط هواپیما را دارید تا زمانی که پرواز شما به مقصد برسد اصطلاحات و کلماتی به گوشتان می خورد که ممکن است برای شما نامفهوم باشد و یا با آن آشنایی نداشته باشید. به همین منظور در این مقاله شما را با اصطلاحات فرودگاهی آشنا می کنیم. با قصران گشت همراه باشید.

ایرلاین(Airline)

زمانی که برای خرید بلیط وارد یک شرکت هواپیمایی می شوید اولین چیزی که کانتر مربوطه ممکن است از شما سوال کند درباره ایرلاین شماست. اینکه مایل هستید با چه ایرلاینی سفر کنید. به خط هوایی یا شرکت هواپیمایی ایرلاین گفته می شود. مانند ماهان ایرلاین، ترکیش ایرلاین. هر شرکت هواپیمایی قوانین مربوط به خود را دارد. مثلا شرکت های هوایی مختلف قوانین متفاوتی برای حمل حیوان خانگی وضع کرده اند. بنابراین بهتر است قبل از سفر مقررات ایرلاین خود را به دقت مطالعه بفرمایید.

اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

فلایت(Flight)

فلایت همان پرواز شماست و دارای شماره ی مخصوص به خود است. به سفر بین مبدا و مقصد فلایت گفته می شود. زمانی که در فرودگاه هستید و پرواز شما قصد حرکت دارد، با خواندن شماره پرواز که بر روی بلیط درج شده است اعلام می کنند که پرواز شما در حال حرکت است و باید از گیت مربوطه عبور کنید.

گیت(Gate)

یکی از پرکاربردترین کلمات فرودگاهی اصطلاح گیت است. شماره گیت روی کارت پرواز شما ذکر می شود و برای سوار شدن به هواپیما باید از گیتی که شماره آن روی کارت پروازتان نوشته شده است عبور کنید. دقت داشته باشید که در فرودگاه چندین گیت وجود دارد و برای سوار شدن به هواپیما باید از گیت مخصوص به خود که شماره آن روی کارت پروازتان نوشته شده است عبور کنید.

اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

لی اوور(Layover)

به توقف هواپیما بین راه لی اوور می گویند. گاهی مدت پرواز بسیار طولانی است و هواپیما بین راه توقف دارد. گاهی مسافران باید از هواپیما خارج شوند و دوباره برای رسیدن به مقصد سوار هواپیما شوند. گاهی این توقف بین راهی ممکن است  چند ساعت زمان ببرد و مسافران باید چند ساعتی را در فرودگاه منتظر بمانند و گاهی توقف بیشتر از چند دقیقه نیست. در هر صورت اصطلاح لی اوور به توقف هواپیما در مسیر گفته می شود.

ترمینال(Terminal)

ترمینال مسافربری نیز یکی از اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه است. ترمینال را نباید با فرودگاه اشتباه گرفت. ترمینال ساختمانی است که مسافران برای سوار و پیاده شدن از هواپیما وارد آن می شوند. گاهی یک فرودگاه چندین ترمینال دارد، که تعدادی از آن مربوط به پروازهای داخلی و تعدادی از آن به پروازهای خارجی اختصاص دارد.

دیپارچر(Departure)

به خروج هواپیما از فرودگاه دیپارچر گفته می شود. در سالن فرودگاه تابلویی وجود دارد که نام و شماره پروازهای خروجی از فرودگاه را ثبت می کند. همچنین در این تابلو پروازهایی را که به فرودگاه می نشینند نیز مشاهده می کنید.

اِرایول (Arrival)

زمان رسیدن هواپیما به فرودگاه را ارایول می گویند و در مقابل دیپارچر قرار دارد. در تابلوی فرودگاه نیز زمان ارایول پرواز نشان داده می شود و شما متوجه می شوید که پرواز مسافر شما به زمین نشسته و می توانید برای استقبال از او بروید.

اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

دیلی(Delay)

دیلی به معنای تاخیر است. زمانی که پروازی با تاخیر از مبدا حرکت کند و دیرتر به مقصد برسد می گویند پرواز دیلی داشته است.

آن تایم(On time)

پروازهایی که بدون تاخیر و سرموقع انجام می شوند را آن تایم می گویند. از این اصطلاح در مکالمات روزمره نیز استفاده می شود زمانی که کاری را بدون تاخیر و درست در زمان خودش انجام میدهید آن تایم بوده اید.

کنسلد (Canceled)

کنسل به معنی لغو است. زمانی که پروازی لغو می شود می گویند کنسل شده است. کنسل شدن پرواز معمولا به دلایل مختلفی مانند مساعد نبودن شرایط جوی رخ می دهد.

چک این(Check in)

مرحله سوار شدن به هواپیما را چک این می گویند. برای سوار شدن به هواپیما باید مدارک لازم را به مسئولین ایرلاین نشان دهید. مانند بلیط هواپیما، پاسپورت و ویزا و پس از بررسی های لازم شما مجاز به ورود به هواپیما خواهید شد.

اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

بوردینگ(Boarding)

زمانی که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند هواپیما در حال بوردینگ است. این اصطلاح به معنی سوار شدن مسافران به هواپیما می باشد.

اکونومی و بیزینس کلس(Economy & Business class) 

دو نوع کلاس پروازی وجود دارد. اکونومی کلس و بیزنس کلس. قیمت بلیط اکونومی از بیزنس کلس پایینتر است و معمولا صرفه اقتصادی دارد. افرادی که با اهداف تجاری سفر می کنند معمولا از پرواز بیزنس کلس استفاده می کنند. صندلی های این کلس در بخش جلویی هواپیما قرار دارند و گرانتر از بلیط های اکونومی هستند.

فرست کلس(First class)

گرانترین کلاس پروازی در این دسته قرار میگیرد. صندلی های فرست کلس بسیاربزرگ، جادار و راحت هستند و امکان جا به جایی بین آنها به راحتی فراهم است.

لاست اند فاند(Lost & found)

احتمالا در فرودگاه تابلوی لاست و اند فاند را دیده اید. این بخش در فرودگاه به اشیای گم شده اختصاص دارد. اگر چمدان یا وسیله ای را که همراه داشته اید را در طی جابه جایی و تحویل  به بخش بار گم کرده اید می توانید به این بخش مراجعه نمایید.

اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

وان وی(One way)

به بلیط یک طرفه وان وی می گویند. در واقع زمانی که بلیط رفت و برگشت تهیه نمی کنید بلیط شما یک طرفه یا وان وی است. در مقابل بلیط وان وی بلیط ریترن است که به بلیط بازگشت شما از مقصد به مبدا گفته می شود. زمانی که بلیط رفت و برگشت را یکجا تقاضا می کنید به این بلیط  round ticket  گفته میشود.

فریت بار(Freight)

مسافرینی که بار آنها بیش از حد مجاز است می توانند برای سوار شدن به هواپیما از فریت بار جهت ارسال وسایل خود استفاده کنند. در مقاله میزان بار مجاز به هواپیما به تفصیل درباره این موضوع صحبت کرده ایم.

ghasrangasht call banner

1 دیدگاه برای ”اصطلاحات پرکاربرد فرودگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *