Categories: وبلاگ

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما

این روزها دارا بودن حیوان خانگی یا پت امری کاملا طبیعی و نرمال است. بسیاری از افرد به دلیل علاقه ای که به حیوانات دارند ار آنها نگه داری و با آنها زندگی می کنند. وابستگی عاطفی میان حیوان و فرد به اندازه ای است که گاهی صاحب آن تصمیم می گیرد سفرهای بیش تر از یک یا دو روز را در برنامه خود قرار ندهد.

اما گاهی سفری طولانی و واجب پیش می آید که چاره ای جز انجام آن نیست. حتما برای شما هم پیش آمده است که مجبور به سفر رفتن شده اید اما نمی دانید می توانید حیوان خانگی تان را همراه خود ببرید یا خیر. در این نوشته به این موضوع می پردازیم تا همه سوالات شما درباره چگونگی سفر حیوان خانگی تان برطرف شود. با همراه باشید.

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما

اگرچه می توانید حیوانات خانگی خود را همراه با خود به سفر ببرید اما بدین معنا نیست که او می تواند در صندلی و کنار شما در کابین هواپیما بنشیند.

 ورود حیوانات خانگی به داخل کابین هواپیماهای ایران مجاز نیست!!

حیوانات خانگی حکم همراه را دارند و باید برای آنها بلیط تهیه کنید. اما همانطور که گفته شد آنها مجاز به ورود داخل کابین هواپیما نیستند. اما برخی خطوط هوایی مانند لوفتانزا و هواپیمایی ترکیه تحت شرایطی اجازه ورود حیوانات خانگی به کابین را می دهند.

البته برای همراهی حیوان خانگی به معنی واقعی نباید برای آنها بلیط تهیه کنید بلکه هزینه اضافه بار برروی هزینه بلیط شما افزوده می شود؛ به این ترتیب که هزینه جابه جایی بر اساس وزن آنها محاسبه می شود.

روش های حمل حیوانات خانگی

از طریق پایانه های مسافربری به عنوان همراه

در این روش در فرودگاه مبدا حیوان در پایانه مسافری تحویل داده می شود و در فرودگاه مقصد و در سالن دریافت بار به شما تحویل داده می شود.

از طریق پایانه های باربری

هنگامی که وزن قفس حیوان بیش از 5 کیلوگرم باشد می توانید از سرویس کارگو استفاده کنید. بدین ترتیب حیوان شما در پایانه باربری دریافت و در فرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که نام او در بارنامه ذکر شده و پس از ترخیص تحویل داده می شود. در این روش حیوان تان با شما پرواز کرده و فقط در  قسمت بار قرار داده می شود.

مدارک مورد نیار برای سفر حیوان خانگی

 • شناسنامه یا پاسپورت حیوان
 • مدارک معتبر و مرتبط با واکسیناسیون حیوان خانگی
 • تایید مکتوب قرنطینه دامپزشکی(مختص سفرهای خارجی)
 • گواهی معتبر بهداشتی بین المللی
 • مدارک مربوط به انگل ترابی
 • رسید پرداخت هزینه حمل حیوان
 • تکمیل فرم درخواست جهت حمل و نقل حیوان (موجود زنده)

قوانین و شرایط پذیرش حیوان خانگی در هواپیما

قوانینی که برای حمل موجود زنده با هواپیما وجود دارد ثابت نیستند و ممکن است تغییر کند اما طبق آخرین آمار منتشر شده به شرح زیر است:

 • قبل از سفر 24 ساعت قبل با فرودگاه تماس بگیرید و اطلاعات لازم برای همراه داشتن حیوان را کسب کنید. ضمنا 2 تا 3 ساعت قبل از سفر در فرودگاه حاضر باشید.
 • کد  (هزینه حمل) را حتما از دفاتر فروش بلیط هواپیما دریافت کنید.
 • بستن قلاده برای حیوان در داخل قفس ممنوع است. حضور مادر و حداکثر 3 حیوان حداقل 6 ماهه با وزن کمتر از 2  کیلوگرم با هم در صورتی که وزن قفس بیش تر از حد مجاز نباشد بلامانع می باشد.
 • مقررات ایرلاین خود را با دقت بررسی کنید. برخی از ایرلاین ها اجازه ورود حیوانات وحشی، نا آرام، بیمار و یا حیواناتی که بوی تند و زننده دارند را نمی دهند. همچنین نوع خاصی از گربه و یا سگ در دمای بالاتر از 21 درجه دچار گرمازدگی و بیماری می شوند و ایرلاین هایی مانند ایرلاین قطر از پذیرش این نوع حیوانات جلوگیری می کنند.
 • قبل از سفر به میزان کافی به حیوان غذا بدهید، تا در طول سفر دچار گرسنگی نشوند. مقداری آب داخل قفس حیوان خود قرار داده تا در صورت تشنگی دچار مشکل نشود.
 • برخی از ایرلاین ها حیوانات ارزشی و گران قیمت را نیز پذیرش نمی کنند. قبل از سفر بهتر است با مسئولان این مورد را در میان بگذارید. چون در صورت بروز هر گونه اتفاقی ایرلاین مورد نظر مسئولیتی در این زمینه قبول نمی کند.
 • تعداد حیوانات مجاز که می توانید همراه داشته باشید بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی ایران 2 قلاده سگ یا گربه یا 10 قطعه پرنده زینتی میباشد.
 • از تولد سگ یا گربه­ ی­­ شما باید 10 تا 12 هفته بگذرد. بسیاری از ایرلاین ها اجازه حمل نوزاد حیوان کمتر از این سن را نمی دهند.
 • قفس حیوان خود را به اندازه ای بزرگ در نظر بگیرید که حیوان بتواند بایستد. اما به وزن آن نیز توجه داشته باشید.
 • قفس باید حاوی اطلاعات حیوان مانند نام، نشانی و مشخصات صاحب آن باشد.
 • برخی از کشورها مانند انگلیس و استرالیا شرایط قرنطینه پس از  ورود حیوانات به کشور وضع کرده اند. بنابریان پس ازحضور در این کشورها باید مدت مجاز قرنطینه برای حیوان شما طی شود.
 • باید از قفس مناسب پرواز استفاده کنید. قفس هایی که مختص به پرواز هستند شکل و اندازه ی خاصی دارند که با قفس های معمولی متفاوت بوده و دارای چرخ نیز نمی باشند.

هزینه حمل حیوانات با هواپیما

همراه داشتن حیوان به عنوان بار اضافه بر روی مبلغ بلیط شما اضافه می شود که محاسبه این وزن بر اساس وزن حیوان و وزن قفس است. برای محاسبه هزینه،  وزن پرنده + وزن قفس در عدد 4 ضرب می شود و برای محاسبه حیوان های خانگی مانند سگ و گربه، وزن حیوان +  قفس در عدد 2 ضرب می شود.

نکاتی برای پرواز حیوانات

 • بهتر است در تابستان پرواز شب و در زمستان پرواز روز را انتخاب کنید تا حیوان شما به خاطر شرایط آب و هوایی اذیت نشود.
 • چند روز قبل از سفر، قفس مخصوص حیوان خود را تهیه کنید تا به آن عادت کند. وسایل سرگرمی و مورد نیاز او را در داخل قفس قرار دهید.
 • مطمئن شوید که حیوان شما سالم است. حتی کسالت کوچک مانند تب خفیف هم ممکن است در پرواز تشدید شده و او را اذیت کند.
 • و در نهایت باز هم قوانین ایرلاین خود را مطالعه کنید تا در روز سفر دچار مشکل نشوید .
قصران گشت ارئه دهنده خدمات  اخذ  و همچنین خدمات به هموطنان عزیر می‌باشد. می‌توانید اطلاعات تکمیلی را در لینک داده شده مطالعه نمایید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

This post was last modified on 2021/12/22 4:32 ب.ظ

shiva samadi

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

3 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با مهاجرت کرده‌اند،…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

3 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

3 ماه ago