شهر باکو

شهر باکو 

شهر باکو پایتخت، بزرگترین شهر و وسیع ترین بندر جمهوری آذربایجان است. باکو یکی دیگر از مناطق نفت خیز دنیا و پرجمعیت ترین شهر منطقه قفقاز می باشد.

باکو در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و دارای بندری بزرگ است. مهمترین منبع درآمد آذربایجان و شهر باکو از طریق نفت است؛ در قرن 8 وجود نفت در این شهر کشف شد. یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در منطقه قفقاز شهر باکو است. بسیاری از هتل های معروف و زنجیره ای دنیا در این شهر شعبه دارند.

در سال 2015 جمعیت باکو حدود 23.800.000 نفر ارزیابی شد. اغلب مردم این شهر مسلمان و شیعه میباشند و زبان رسمی آنها ترکی آذربایجانی است اما زبان های ارمنی، تالشی و روسی نیز در میان مردم دیده می شود که به دلیل مهاجرت ارمنی ها و روس ها به آذربایجان است.

شهر باکو

 

کشور آذربایجان به دلیل نزدیکی با ایران اشتراکات فرهنگی بسیاری دارد که از مهمترین آن گرامیداشت عید نوروز است. مردم این کشور اعتقاد بسیار زیادی به نوروز دارند و تنها کشور غیر فارسی زبان است که نوروز را عید باستانی خود می داند و مردم هر ساله مراسم باشکوهی را در آغاز سال نو برپا می کنند. اگر قصد دیدار مراسم شگفت انگیز نوروز در شهر باکو را دارید تورهای نوروزی و تور باکو قصران گشت را از دست ندهید.

مردم آذربایجان بسیار به موسیقی علاقه مند هستند و اکثرا دستی بر آواز خواندن دارند. انواع موسیقی های مقامی و سنتی توسط خواننده های این کشور معروف به عاشیق در اغلب مراسم های رسمی خوانده می شود. همچنین کشور آذربایجان زادگاه بسیاری از شاعران برجسته مانند خاقانی و نظامی بوده است. میزان سواد در آذربایجان 98 درصد است که نشان می دهد مردم این کشور به تحصیل و فرهنگ بسیار اهمیت می دهند.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به باکو

شهر باکو تقریبا در منطقه ای نیمه خشک قرار دارد اما به طور کلی آب و هوایی معتدل دارد. با وجود اینکه باکو در ساحل خزر قرار دارد دارای آب وهوایی شرجی نیست و این به دلیل بادهایی است که می وزد. سردترین ماه سال در باکو دی ماه و گرمترین آن تیر است. بارش ها در این شهر از آبان  شروع شده و تا اردیبهشت ادامه دارد که باعث هوایی معتدل و مطلوب می شود. در گرمترین ماه سال دمای هوا به ندرت بالاتر از 30 درجه می رود و دمای هوا در سردترین شب ها به زیر صفر نمی رسد.

می توان گفت بهترین زمان سفر به باکو و دریافت تور آذربایجان شهریور و مهر ماه است که هوا خنک و دلپذیر است. اما اگر با بارش باران و سرد بودن هوا مشکلی ندارید می توانید در پاییز و زمستان هم سفر به باکو را تجربه کنید.

شهر باکو

 

جاذبه های گردشگری باکو

قلعه دختر

قلعه دختر بنایی ست که از دوره ساسانی در این کشور به جای مانده است و در سال 2000 میلادی توسط یونسکو به ثبت رسیده است. جالب است بدانید در بسیاری از افسانه های آذربایجان نام این قلعه ذکر شده است. امروزه بیشتر مراسم رسمی و ملی در این قلعه برگزاری می شود.

کاخ شیروان شاه

کاخ شیروان شاه واقع در شیروان قفقاز واقع شده و یکی دیگر از آثاری است که در یونسکو به ثبت رسیده است. ساختمان اصلی این کاخ دارای 2 طبقه است که شامل دیوان خانه، مقبره و مسجد است. این کاخ در بخش قدیمی باکو قرار دارد و برای بازدید از آن باید هزینه پرداخت کنید.

بلوار باکو

این خیابان زیبا در راستای دریای خزر واقع شده و در جوار پارکی با همین نام به طول 3 کیلومتر قرار گرفته است. بلوار باکو در سواحل جنوبی دریای خزر و از میدان ملی پرچم تا میدان آزادی کشیده شده است. مراکز خرید بزرگ، کافه و رستوران های ترکی و بین المللی و چشم اندازی زیبا رو به دریا باعث جذابیت این بلوار شده است.

مجموعه فرهنگی حیدرعلی اف

نمای جذاب، خاص و منحصر به فرد این مرکز باعث جذب گردشگران بسیار زیادی شده است. این مرکز چند منظوره توسط یک معمار بریتانیایی – عراقی ساخته شده است. در داخل این مجموعه سالن های کنفرانس، گالری های هنری و یک موزه قرار دارد.

شهر باکو

برج های شعله

بلندترین ساختمان های شهر باکو برج های مدرن شعله است. این برج ها ارتفاعی حدود 190 متر دارند. برج های شعله دارای بخش های اداری و هتل 5 ستاره Fairmont  و آپارتمان میباشند. تقریبا از تمام نقاط باکو این برج ها که به شکل شعله هستند دیده می شود.

از دیگر مناطق گردشگری باکو می توان به میدان فانتین، موزه ادبیات نظامی، مترو پارک، مراکز خرید و رستوران های لوکس این شهر اشاره کرد.

سفر به باکو

از آنجایی که باکو در نزدیکی ایران قرار دارد راه های مختلفی حتی مسیر زمینی برای سفر به این شهر میسر است. فرودگاه بین المللی حیدر علی اف واقع در باکو پذیرای پروازهای مختلفی از سرتاسر دنیا می باشد. اما به شما پیشنهاد می کنیم برای سفر به شهر باکو و کشور آذربایجان اقدام به اخذ تور آذربایجان نمایید. با ما در قصران گشت در تماس باشید. 88697080