آذربایجان

آذربایجان

جمهوری آذربایجان کشوری واقع در شرق اروپا و آسیای غربی و در مجاورت دریای خزر است. آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز است و همسایگان آن ایران، ارمنستان، ترکیه، روسیه و گرجستان هستند. آذربایجان در گذشته نه چندان دور قسمتی از خاک ایران بوه اما امروزه به عنوان کشوری مستقل شناخته می شود.

این کشور از 3 ناحیه با کوه های قفقاز بزرگ، قفقاز کوچک و کوه های تالش احاطه شده است که تقریبا 40 درصد از مساحت آذربایجان را در بر گرفته اند. تنوع آب وهوایی در آذربایجان بسیار بالاست و به همین علت گونه های گیاهی بسیاری در آن دیده می شود.

مردم آذربایجان به زبان آذربایجانی – ترکی صحبت می کنند، اما زبان اقلیت افراد این کشور روسی، ارمنی، تالش و لزگی است.

آذربایجان

آب وهوا

آذربایجان – تنوع آب و هوایی بسیاری در آذربایجان وجود دارد و این به دلیل اقلیم متفاوت بخش های مختلف کشور است. در مناطق کوهستانی دمای هوا تا منفی 9 درجه هم می رسد. شمال و شمال شرق آذربایجان دارای آب وهوای کوهستانی است و جنوب شرقی دمای معتدل تری دارد. در مناطق مرکزی به دلیل وجود جلگه های وسیع زمین های کشاورزی رونق بسیاری دارند و اغلب از طریق رود ارس آبرسانی می شوند.

جمعیت و مذهب

جمعیت جمهوری آذربایجان تقریبا 10میلیون نفر است. 90 درصد از جمعیت اذربایجان را آذربایجانی ها و سایر جمعیت میان روس ها و ارمنی ها پراکنده شده است.

95 درصد از جمعیت آذربایجان مسلمان هستند که بیشتر آن را مسلمانان شیعه تشکیل داده اند. جمهوری آذربایجان به همراه عراق، ایران و بحرین چهار کشوری هستند که شیعیان جمعیت کثیری از آن را تشکیل می دهند.

به دلیل چند قومیتی بودن کشور آذربایجان، فرهنگ های مختلفی را در آن شاهد هستیم. باکو پایتخت جمهوری آذربایجان که بزرگترین و مهمترین شهر این کشور است و از طرف یونسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی و نام گذاری شده است.

جاذبه های گردشگری آذربایجان

مانند سایر کشورها جمهوری آذربایجان نیز طی سال های اخیر اقداماتی جهت جذب گردشگر از سرتاسر دنیا کرده است. باکو دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری است که می تواند برای افرادی که به تاریخ و آثار باستانی علاقه مندند جذاب و دیدنی باشد. از دیگر مناطق دیدنی باکو آتشگاه باکو، برج میدان، دریاچه گویگول و پارک ملی شیروان است.

آذربایجان

شهرهای آذربایجان

مهمترین شهرهای جمهوری آذربایجان شامل ایچری، شیروان، لنکران، شکی و گنجه است. اما مهمترین شهر این کشور جمهوری آذربایجان می باشد که مرکز مبادلات سیاسی و تجاری کشور میباشد.

در این میان شهر نخجوان که در دامنه ی کوه های قفقاز قرار دارد از نظر تاریخی دارای رتبه بالایی است.

اقتصاد آذربایجان

درآمد کشور آذربایجان از طریق کشاورزی و کشت موادی نظیر سیب زمینی، پنبه، غلات و چای می باشد. همچنین استخراج نفت خام و گاز طبیعی و تولید فرآورده های نفتی، تولید سیمان و مواد شیمیایی نیز مهم ترین فعالیت صنعتی این کشور را تشکیل می دهد.

همچنین کشور آذربایجان در زمینه منسوجات و ریسندگی پیشرو است. البته بیشتر کارخانه های این کشور توسط غیر آذری ها اداره می شود و افراد خارجی سرمایه بسیاری را وارد این کشور کرده اند.

به علاوه به دلیل مجاورت آذربایجان با دریای خزر صنعت شیلات و ماهیگیری نیز در سال های اخیر روتق چشمگیری داشته است.

برای سفر به آذربایجان پیشنهاد می کنیم با اخذ تور آذربایجان قصران گشت سفری خاطره انگیز را در سفر به این کشور تجربه کنید.