شهر دوحه

شهر دوحه

دوحه پرجمعیت ترین شهر و پایتخت کشور قطر است. دوحه به عنوان یکی از مراکز مالی خاورمیانه و همچنین پایتخت تجاری این منطقه شناخته می شود. اهمیت این شهر به حدی است که تا کنون مجالس مهمی مانند اتحادیه بین المجالس و نشست سازمان تجارت جهانی در آن برگزار شده است.

از زمانی که قطر به عنوان یک کشور مستقل از انگلیس جدا شد دوحه به عنوان پایتخت آن معرفی شد. در سال های اخیر دوحه پیشرفت های چشمگیری داشته و به شهری مدرن تبدیل شده است. مراکز فرهنگی بسیاری در این شهر دیده می شود به گونه ای که یک شهر مجزا به نام شهر آموزش در دوحه ساخته شده است که هشت دانشگاه بین المللی در آن به فعالیت می پردازند.

یکی دیگر از سازه های چشمگیر ساخت جزیره مصنوعی مروارید است که با حمایت دولت ساخته شده و حدود 400 هکتار مساحت دارد. با پایان این پروژه 23 کیلومتر ساحل به سواحل دوحه اضافه شد.

تا به اکنون شهر دوحه میزبان رویدادهای ورزشی نیز بوده است. در سال 2006 کشور قطر و شهر دوحه میزبان پانزدهمین دوره بازی های آسیایی بود و همانطور که مطلع هستید در سال 2022 نیز میزبان بازی های جام جهانی فوتبال می باشد. به همین منظور کشور قطر اقدام به تجهیر و حتی ساخت ورزشگاه هایی در حد استاندارد جهانی مانند استادیوم بین المللی خلیفه که در سال 1976 در شهر الریان ساخته شد کرده است.

شهر دوحه

همچنین به جهت میزبانی هر چه بهتر این بازی ها هتل ها و اقامت گاه هایی نیز برای تماشاچیان و علاقه مندان به ورزش ساخته شده است. یکی از هتل های معروف دنیا هتل شرایتون است که در شهر دوحه نیز دارای شعبه می باشد و هر ساله میزبان مهمانان بسیار زیادی است. انتظار می رود از کشور ما هم تعداد زیادی از هموطنان برای دیدن بازی های جام جهانی 2022 و بازی های ایران و تیم های هم گروه به این شهر سفر کنند.

آب وهوای شهر دوحه

شهر دوحه دارای آب و هوای کویری است، تابستان های این شهر بلند و گرم است و زمستان ها هم کوتاه و گرم است. شهر دوحه معمولا کم بارش است؛ در تابستان کاملا بدون بارندگی است و میانگین بارندگی در طول سال شاید حدود 75 میل در سال شود. حتی در زمستان نیز دوحه دمای زیر صفر را تجربه نمی کند و به ندرت دمای هوا به 7 درجه می رسد.  به نظر می رسد بهترین زمان سفر به دوحه همان فصل زمستان باشد که هوا نسبتا خنک تر است.

جاذبه های گردشگری دوحه

همانطور که اشاره شد شهر دوحه در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در جهت مدرنیته شدن داشته است  و مناطق گردشگری وجاذبه های دیدنی بسیاری را اضافه کرده است که در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.

جزیره مصنوعی مروارید قطر

جزیره ای مصنوعی که در پایتخت قطر ساخته شده است و مساحت آن 400 هکتار است با ساخت  این جزیره 32 کیلومتر به سواحل قطر افزوده شد. این جزیره مجموعه ای از برج های مصنوعی و مراکز تفریحی و فرهنگی است.

شهر دوحه

موزه هنرهای عرب متحف

موزه هنرهای عرب در محلی ساخته شده است که سابقا متعلق به مدرسه ای در دوحه بود. در این موزه آثاری از هنرمندان سایر قاره ها به نمایش گذاشته شده است. کلکسیون گردآوری شده در این موزه یکی از بزرگترین مجموعه نقاشی و آثار هنری در دنیای عرب است.

برج اسپایر

برجی 300 متری با کاربری مسکونی و تجاری است که در پارک اسپایر دوحه واقع شده است. این برج در طی دو سال و از سال 2005 تا 2007 ساخته شد. این ساختمان که با نام Torch Doha نیز شناخته می شود و جایگاه مشعل بازی های 2006 آسیایی بوده است. برج اسپایر با  36 طبقه کاربری تجاری و مسکونی دارد.

موزه ملی قطر

موزه ملی قطر در سال 2019 افتتاح شد و شکل بنای آن از گل رز بیابانی الهام گرفت است. این موزه دارای بخش های تالار کنفرانس، مرکز مطالعاتی، رستوران، آزمایشگاه و حتی پارکی با گیاهان محلی میباشد.

خور العدید

منطقه ای با وسعت 705 کیلومتر که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. این منطقه که در 80 کیلومتری دوحه قرار دارد محلی شنی و ماسه ای است. خورالعدید بیابانی است که دارای تپه های شنی روان می باشد، این منطقه در شب دارای آب و هوایی بیابانی و خنک است. آب ساحل در منطقه به بخش بیابانی می پیوندد و منظره ای زیبا و شگفت انگیز را به وجود می آورد.

شهر دوحه

از دیگر مناطق توریستی و گردشگری دوحه می توان به فرودگاه بین المللی حمد، ویلاجیو مال، کورنیش دوحه، موزه شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی و مسجد امام محمد بن الوهاب اشاره کرد.

برای سفر به قطر و دریافت تور قطر با کارشناسان ما در قصران گشت در تماس باشید.