قطر

قطر کشوری در جنوب غربی قارهٔ آسیا و در شرق شبه‌جزیره عربستان ، در خاورمیانه و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده ‌است . قطر با عربستان همسایه زمینی است که از قسمت شمال به صورت کشیده وارد خلیج فارس شده است، قطر یک شبه جزیره است که اطراف آن با آب های خلیج فارس محاصره شده است، مساحت تقریبا این شبه جزیره ۱۱.۴۹۳ کیلومتر مربع است.

قطر

شهرهای مهم قطر

دوحه که حدود ۸۰ درصد از ساکنان قطر را شامل می‌شود.

 الخور شهری که در شمال شرقی کشور قطر قرار دارد، در بخش صنعت ساختمان سازی و استخراج نفت فعالیت عمده‌ای داشته و کشاورزی نیز از قدیم در آنجا انجام می‌شود.

ام صلال از دیگر شهرهای قطر بوده که قطب کارخانه های فولاد و فلزات این کشور است.

الوکره از شهرهای مهم صنعتی قطر به حساب می آید که در حقیقت می‌توان آن را قطب صنعتی کشور قطر دانست

 الریان نیز شهری است که می‌توان از آن تحت عنوان مرکز آموزشی قطر نام برد.

قطر

اقتصاد قطر

واحد پول در قطر با ریال قطر شناخته می‌شود و محاسبه می‌گردد در این کشور دو فرودگاه وجود دارد با نام‌های فرودگاه دوحه و الخور که با تجهیزات بالا درحال‌خدمت رسانی هستند. پایتخت این کشور دوحه نام دارد که درگذشته سرمایه آن از طریق به‌دست‌آوردن مروارید و تجارت‌های مختلف دریایی به دست می‌آمد اما امروزه با کشف نفت خام این کشور جز ثروتمندترین کشورهای روی زمین تبدیل شده است. اقتصاد قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی است که در میان داده‌های سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در رده‌های پنجم و هفتم جهانی قرار دارد که توسط بانک جهانی، سازمان ملل و صندوق بین‌المللی پول جمع‌آوری شده است.

نفت و گاز طبیعی سنگ بنای اقتصاد قطر است و بیش از ۷۰٪ از کل درآمد دولت، بیش از ۶۰٪ تولید ناخالص داخلی و تقریباً ۸۵٪ درآمد صادراتی را به خود اختصاص می‌دهد.

 قطر یک اقتصاد کاملاً وابسته به گاز دارد. درآمد بالای گاز و جمعیت کم در این کشور یک ساختار رفاهی بی کم وکاست برای شهروندان قطری ایجاد کرده است. این کشور درآمد سرانه ۴۵ میلیون تومان در ماه برای هر شهروند را داراست.

قطر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سومین کشور دارنده ذخایر گاز پس از ایران و روسیه است. ذخیره گاز آن، برای ۲۰۰ سال آینده کافی تخمین زده شده است. اگرچه این کشور درآمدهای دیگر نظیر گردشگری دارد

قطر کشوری وابسته به واردات است. حدود نیمی از مواد خوراکی مصرفی از مرز زمینی با عربستان وارد می‌شود.

 قطر با سرمایه گذاریهای هنگفت ‘بنیاد قطر’ در نظر دارد که این کشور را مبدل به پایتخت دانشگاهی در منطقه کند. در این راستا، دانشگاه های بزرگ و معروف جهان از جمله جرج تاون، کرنل، دانشگاه لندن، نورث وسترن آمریکا و مدرسه مطالعات عالی بازرگانی پاریس، قسمت های عمده ای از فعالیت های خود را در دوحه، پایتخت قطر مستقر کرده اند. هم اکنون در شهرک دانشگاهی دوحه بیش از ۵ هزار دانشجو و با پرداخت شهریه های بسیار بالا در حال تحصیل هستند.

آب‌وهوا

آب‌وهوای کشور قطر بیابانی و گرم و خشک است و زمستان‌های این کشور نیز خنک است. در زمستان در اثر تودهٔ هوایی سودانی باران‌های سیل آسایی در این کشور می‌بارد که خسارت به بار می‌آورد. ولی تابستان هوایی شرجی و گرم دارد. به‌طورکلی ماه‌های فروردین و اردیبهشت و فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به کشور قطر محسوب می‌شود.

قطر

تاریخ و سیاست قطر

از دیدگاه قطری‌ها و با توجه به اشیاء به دست آمده نظیر کتیبه‌ها و سنگ‌های حکاکی شده و نمونه‌های سفالین که در نتیجه عملیات کاوشگری و باستان‌شناسی در خاک قطر کشف شده است، سابقه سکونت اولیه در این کشور حتی به ۴ قرن قبل از میلاد نیز می‌رسد. قطر به‌صورت امارتی مطلقه و ارثی از میانه سده ۱۹ میلادی توسط خاندان آل ثانی فرمانروایی می‌شود. قبل از کشف نفت خام، قطر عمدتاً به‌خاطر شکار مروارید و تجارت دریایی شناخته می‌شد به نوشته دانشنامه بریتانیکا «قطر برای سال‌های طولانی تحت حاکمیت حکومت ایران بوده و هرسال سه هزار روپیه برای حق ماهیگیری و صید مروارید، مالیات پرداخت می‌کرده است».

اولین ساکنان مشهور این سرزمین و نسل‌های قدیمی مردم کنونی قطر را اعراب تشکیل می‌دهند. قطر برای قرن‌ها تحت سیطره خلفای عباسی و سپس امپراطوری عثمانی قرار داشت تا اینکه بعد از جنگ جهانی اول و پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی، حکومت ترک‌ها در این سرزمین نیز پایان یافت.

با خروج نیروهای عثمانی دولت بریتانیا حکومت «شیخ عبدالله بن جامع» حاکم قطر را به رسمیت شناخت و در سال ۱۹۱۶ قراردادی همچون دیگر قراردادهای خود با شیوخ امارات خلیج فارس با این شیخ به امضاء رساند .

از این تاریخ ، قطر تا زمان استقلال در سال ۱۹۷۱ ، تحت‌الحمایهٔ انگلستان گردید . کشف نفت از سال ۱۹۳۹ توانسته اقتصاد کشور قطر را تغییر دهد و سبب شد که میزان متوسط درآمد کشور قطر افزایش یافته و در لیست کشورهای ثروتمند دنیا قرار بگیرد.

نظام سیاسی قطر یا پادشاهی مطلقه یا یک پادشاهی مشروطه است که در آن امیر قطر رئیس کشور و رئیس دولت است. پس از استقلال قطر در سال ۱۹۷۱، خانواده سلطنتی آل ثانی قدرت خود را حفظ کردند. امیر رئیس دولت قطر است و حق حکومت متعلق به خانواده آل ثانی است.

طبق قانون اساسی که در همه‌پرسی سال ۲۰۰۳ به تصویب رسید، نظام سیاسی باید پادشاهی مشروطه باشد. مردم قطر نیز اولین‌بار در آوریل ۲۰۰۳ (فروردین ۱۳۸۲)برای رأی به قانون اساسی پای صندوق‌های رأی حاضر شدند (همه‌پرسی).

نخستین انتخابات نمایندگان مجلس شورای قطر روز شنبه ۲ اکتبر ۲۰۲۱(۱۰ مهر ۱۴۰۰) برگزار شد. شهروندان قطر در این انتخابات ۳۰ عضو از ۴۵ نماینده مجلس شورا را انتخاب می‌‌کنند.

زندگی در قطر

مردمان قطر مسلمان هستند باتوجه‌به شرایط اسلام در آن مدارس و دانشگاه‌های غیر مختلط وجود دارد. قطر دارای جمعیتی به‌اندازه ۲/۶ میلیون نفر است. تنها کسانی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند که بیشتر از ۱۰۰۰۰ QR در ماه درآمد دارند. بیشتر مردم کشور قطر در خود پایتخت زندگی می‌کنند که اکثر آنها پیرو دین اسلام هستند که بیشتر گویش آنها به زبان عربی است.

از نظر مذهبی، ۶۷.۷ درصد از جمعیت مقیم قطر مسلمان هستند و پس از آن ۱۳.۸ درصد هندو، ۱۳.۸ درصد مسیحی، ۳.۱ درصد، بودایی در ردیف‌های بعدی قراردارند.

کشور قطر به دلیل دارا بودن از سیستم امنیتی بسیار قوی جزء امن ترین کشورها محسوب می شود که هیچ گونه بلایای انسانی و طبیعی در آن اتفاق نیفتاده است.

بیشتر افراد در این کشور دچار اضافه‌وزن هستند جوری که جزء ۲۰ کشور چاق در جهان محسوب می‌شوند.

بیشتر افرادی که در قطر هستند عرب هستند و بیشتر این عرب‌ها شیخ‌نشین هستند که هرکدام برای خود ذخایر نفتی دارد از نظر سطح درآمد بسیار در موقعیت خوبی به سر می‌برند.

همراه با تاریک شدن هوا و غروب خورشید، زندگی شبانه در شهر دوحه آغاز می‌شود. این زمان بهترین گزینه برای گردشگرانی است که دوست دارند تجربیات جدیدی را در دوحه پشت سر گذاشته، با افراد دیگر آشنا شده و از محیط رستوران‌ها، کافه‌ها و کلوپ‌های این شهر لذت ببرند. زندگی شبانه در دوحه بسیار پرهیجان و جذاب است.

قطر

مناطق گردشگری و دیدنی در قطر

  • جزیره مصنوعی مروارید قطر
  • بازار قدیمی سوق واقف The Ancient Souq Waqif
  • پناهگاه و پارک حیات وحش الماها
  • دژ دوحه قطر
  • موزه هنرهای اسلامی قطر
  • مسجد جامع دوحه
  • برج‌های برزان دوحه

 این کشور طی برگزاری جلسه کمیته اجرایی فیفا در تاریخ ۲ دسامبر ۲۰۱۰ به‌عنوان اولین کشور در منطقه خاورمیانه به میزبانی جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ انتخاب شد تا بیش‌ازپیش علاوه بر گردشگری در زیرساخت‌های ورزشی خود نیز به پیشرفت برسد. شما می توانید با اخذ ویزا قطر به این کشور سفر کنید و از مناطق گردشگری و دیدنی این کشور دیدن فرمایید.

قطر

قطر صاحب یکی از قدرتمندترین هواپیمایی های جهان است.شرکت هواپیمایی قطر ایرویز شرکتی دولتی در قطر است که مالکیت آن کاملاً‌ در دست دولت این کشور قرار دارد و دفتر مرکزی آن در شهر دوحه قرار دارد. این شرکت به بیش از ۱۴۰ مقصد مختلف در سراسر دنیا پرواز دارد. تعداد کارکنان شرکت هواپیمایی قطر در سال ۲۰۱۳ بیش از ۳۰٫۰۰۰ نفر اعلام شد. قطر ایرویز از معدود شرکت‌های هوایی است که به طور مداوم به هر شش قاره دنیا پرواز دارد.

همچنین فرودگاه حمد یکی از پیشرفته ترین فرودگاه های جهان در قطر قراردارد.  این فرودگاه جدید و مدرن از تاریخ ۲۷ می ۲۰۱۴ مرکز اصلی پروازهای قطر ایرویز شد .  این فرودگاه یکی از طولانی ترین باندهای پروازی آسیا و همچنین دنیا رو به خود اختصاص داده است و هواپیماهای مدرن از قبیل A380 به راحتی می توانند در آن مورد استفاده قرار گیرند.

این فرودگاه دارای مرکز خریدی به مساحت 25000 متر مربع می باشد. تمامی امکانات تفریحی و رفاهی نیز برای مسافران ترانزیتی این فرودگاه فراهم شده است. از مسجد 2100 متری فرودگاه گرفته تا یکی از مدرن ترین هتل ها و مراکز اقامتی قطر در این فرودگاه ساخته شده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت ویزای قطر – بلیط هواپیما قطر – هتل و تور قطر توسط ما از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در تماس باشید.