water reservoirs in cyprus

قبرس 

قبرس، جمهوری قبرس یا جزیره قبرس کشوری واقع در دریای مدیترانه است. بزرگترین شهر و پایتخت این کشور شهر نیکوزیا است. کشور قبرس ازغرب با سوریه و از جنوب با یونان هم مرز است. جزیره قبرس سومین جزیره پرجمعیت دریای مدیترانه به شمار میرود.

کشور قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است، قبرس شمالی بخش ترک نشین است و ساکنان آن مسلمان و ترک زبان هستند، قبرس شمالی فقط توسط کشور ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته می شود؛ اما بخش جنوبی قبرس بخش اروپایی است و اغلب یونانی نشین هستند و تحت تاثیر فرهنگ کشور یونان قرار گرفته اند. تنها بخش جنوبی قبرس عضو اتحادیه اروپاست.

قبرس

آب و هوای قبرس

می توان گفت کشور قبرس یکی از سالمترین کشورها در زمینه آب و هواست. قبرس دارای آب وهوای معتدل مدیترانه ای است، تابستان ها در این جزیره گرم و خشک و زمستان ها معتدل و بارانی میباشد.

تابستان ها از نیمه اسفند شروع شده و تا آخر شهریور ادامه دارد و زمستان هم از نیمه آبان آغاز شده و تا بهمن ماه ادامه می بابد. جالب است که بدانید بهار و پاییز در میان این دو دوره است.  به طور کلی کشور قبرس دارای آب وهوایی مطلوب است و به همین جهت دارای مناطق سرسبز بسیار زیادی است.

موقعیت جغرافیایی و زبان

جزیره قبرس در شرق مدیترانه واقع شده است و مساحتی حدود 9251 کیلومتر دارد و در جایی میان سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا قرار گرفته است. سواحل این جزیره حدود 1364 کیلومتر است و انواع  میوه ها و سبزیجات دراین مناطق یافت می شود.

77 درصد مردم جزیره قبرس یونانی و 18 درصد نیز از ترکان قبرس هستند، در واقع زبان رسمی مردم قبرس ترکی و یونانی است اما زبان انگلیسی نیز به طور گسترده ای در قبرس مورد استفاده است.  مردم قبرس افرادی تحصیل کرده  و با فرهنگ هستند و اکثرا به چند زبان مسلط هستند، زبان های آلمانی، روسی و فرانسوی نیز در قبرس رایج است.

قبرس

مهمترین شهرهای قبرس

از مهمترین شهرهای قبرس میتوان به

  • نیکوزیا – پایتخت و مهمترین شهر قبرس
  • لیماسول
  • لارناکا
  • کایرنیا
  • پافوس

بر طبق افسانه ها و داستان های قدیمی خدای عشق و زیبایی یا آفرودیت در قبرس متولد شده است. به طور کلی جزیره قبرس دارای مناطق باستانی و تاریخی و داستان های افسانه ای بسیار زیادی میباشد.

واحد پول قبرس

از سال 2008 به بعد واحد پول کشور قبرس یورو اعلام شده است. کلیه چک های مسافرتی و کارت های اعتباری معتبر نیز مورد پذیرش است. در قبرس شمالی واحد پول رایج لیر ترکیه می باشد.

اقتصاد قبرس

اقتصاد کشور قبرس بر طبق گزارش بانک جهانی در وضعیت خوب دسته بندی شده است و درآمد سرانه این کشور بالاست. نرخ بیکاری در این کشور هرگز از 10 درصد فراتر نرفته است. اقتصاد قبرس مبتنی بر بازار آزاد و خدمات است. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی این جزیره که به عنوان پلی بین قاره ها محسوب می شود از نظر بین المللی موقعیت خوبی را از آنِ خود کرده است.  قبرس پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 2004 گامی مهم را در جهت توسعه اقتصاد خود برداشته است.

قبرس

سیستم آموزشی قبرس

همانطورکه گفته شده مردم قبرس دارای سطح بالایی از نظر تحصیلات و فرهنگ دست پیدا کرده اند، شهریه نسبتا پایین دانشگاه ها در این جزیره هر ساله تعداد زیادی را از سرتاسر دنیا برای ادامه تحصیل به این کشور جذب کرده است. از مهمترین دانشگاه های قبرس می توان به دانشگاه فناوری قبرس اشاره کرد. این دانشگاه جوان و دولتی رتبه برتر را در کشور کسب کرده است و با هدف جبران کاستی های آموزشی در این جزیره در سال 2004 تاسیس شد.

دانشگاه قبرس و دانشگاه نیکوزیا دو دانشگاه بزرگ و رتبه دار در این جزیره هستند و سالانه تعداد زیادی افراد داخلی و خارجی از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند.

هزینه های زندگی

به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در قبرس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالا نیست. دانشگاه ها و مدارس نرخ شهریه ی آنچنان بالایی ندارند و همین امر باعث گسترش و ارتقاء فرهنگ در قبرس شده است.  بسته به اینکه در کدام شهر و در کدام محله زندگی می کنید هزینه های زندگی می تواند متفاوت باشد. مثلا اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 600 یورو و در خارج از مرکز شهر حدود 457 یورو میباشد. به طور میانگین هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی با توجه به سبک زندگی و نوع مخارج از 350 یورو تا 700 یورو میتواند متغیر باشد.