چطور ویزا بگیریم و چه نکاتی باید بدانیم؟ برای ویزا کجا باید رفت؟ هزینه گرفتن ویزا چقدر است؟ شرایط دریافت ویزا چیست و چه نکاتی را باید در رابطه با اخذ ویزا رعایت کرد، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

همانطور که می دانید در حال حاضر شهروندان ایرانی می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا و یا ویزای فرودگاهی تنها به 39 کشور دنیا از جمله مالزی، آذربایجان، گرجستان و ترکیه سفر کنند.یک ایرانی برای سفر به 186 کشور دنیا از جمله کشورهای حوزه شینگن، کانادا، انگلیس، آمریکا، استرالیا، امارات و بسیاری از کشورهای مطرح جهان، نیاز به دریافت یکی از انواع مجوز ورود نظیر ویزای شنگن، ویزای کانادا، ویزای انگلیس، ویزای استرالیا و غیره خواهد داشت.

پروسه دریافت ویزا در هر یک از کشورهای دنیا تابع قوانین و شرایط خاصی است که در ادامه به توضیح تک تک آنها خواهیم پرداخت.

چطور ویزا بگیریم و چه نکاتی باید بدانیم؟

تعیین وقت سفارت

چطور ویزا بگیریم و چه نکاتی باید بدانیم؟ ، در ابتدای راه، از داشتن یک پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار اطمینان کسب کنید. اگر اعتبار پاسپورت یا همان گذرنامه شما رو به اتمام است و یا تا به حال برای دریافت آن اقدام نکرده اید، بهتر است هر چه زودتر از طریق دفاتر پلیس 10+ برای انجام آن اقدام کنید.

هدف از سفر شما (تحصیلی، توریستی، کاری و مهاجرت) هر چه که باشد، باز هم باید نسبت به مقصد مورد نظر خود برای رزرو وقت سفارت آمریکا، وقت سفارت انگلیس، وقت سفارت شینگن، وقت سفارت کانادا و یا کنسولگری سایر کشورها اقدام نمایید.

اگر کشور مورد نظر شما دارای سفارت و کارگزاری فعال در ایران باشد، شما برای پیگیری امور ویزا ملزم به دریافت وقت سفارت و حضور در مرکز خدمات ویزا در روز و ساعت مقرر هستید. در این بین استثنائاتی نیز وجود دارد.

یکی  از استثنائات دریافت وقت سفارت مربوط به سفارت کانادا در ایران می شود. همانطور که میدانید این سفارت از سال 2012 تاکنون هیچگونه خدمات ویزایی از داخل ایران به شهروندان ایرانی ارائه نداده و تنها می توان از طریق وبسایت و به صورت اینترنتی امور دریافت ویزای چندبار ورود کانادا را پیگیری کرد.

البته این بدان معنا نیست که اخذ ویزای کانادا نیاز به دریافت وقت سفارت ندارد، بلکه شما باید از طریق شرکت خدمات کارگزاری وی اف اس گلوبال نسبت به تعیین وقت سفارت اقدام نمایید. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که اگر سفارت کانادا در ایران فعال نیست، وقت سفارت به چکاری می آید؟ در جواب باید به شما بگوییم که وقت سفارت کانادا تنها برای انجام امور انگشت نگاری و عکس بیومتریک است و این خدمات در کارگزاری VFS کشورهای همسایه نظیر ترکیه، امارات و یا ارمنستان ارائه می شود.

بنابر این شما باید برای مثال طی یک مهلت 30 روزه به ترکیه سفر کرده و طی 1 تا 2 روز حضور در این کشور، امور انگشت نگاری و عکس بیومتریک خود را در محل کارگزاری ویزا انجام دهید. در نهایت با انجام این مرحله مهم، باید به کشور مبدا یعنی ایران برگردید و منتظر ارزیابی پرونده و جواب ویزا از سوی سفارت کانادا شوید.

در صورتی که با مجوز ویزای کانادای شما موافقت شود، باز هم باید مجددا پاسپورت خود را به محل کارگزاری وی اف اس در کشوری نظیر ترکیه برده و ویزای خود را دریافت نمایید. برخی از افراد برای صرفه جویی در زمان و هزینه و سرعت دهی بیشتر به کارهای خود از گزینه جایگزین و مناسبی به نام پیکاپ ویزا استفاده می کنند.

در این بین، بسیاری از کشورهای حوزه شنگن دارای سفارت فعال در ایران هستند اما انجام بخشی از امور ویزای خود را به کارگزاری های خدمات ویزا نظیر وی اف اس گلوبال داده اند که از این میان می توان به سفارت سوئیس، سفارت سوئد، سفارت هلند، سفارت فرانسه، سفارت اتریش، سفارت بلژیک و سفارت چک اشاره کرد.بنابر این چنانچه درخواست ویزای کوتاه مدت داشته باشید، با تعیین وقت سفارت هر یک از این کشورها، باید در مرکز وی اف اس حضور پیدا کنید.

آماده کردن مدارک سفارت

نوبت به آماده کرده مدارک سفر می رسد. البته ترتیب پروسه اخذ ویزا همیشه به این منوال نبوده و نسبت به قوانین سفر و مهاجرت هر یک از کشورها متغیر است.

برای مثال اگر تصمیم به دریافت ویزای کانادا داشته باشید، اول باید در وبسایت دولتی کانادا یک حساب کاربری ایجاد کنید، فرم درخواست ویزا را پر کرده و به همراه سایر مدارک درخواستی سفارت، به صورت اینترنتی در وبسایت کنسولگری آپلود نمایید.

سپس با استفاده از ویزاکارت و یا مسترکارت هزینه ارزی ویزا و انگشت نگاری را پرداخت کرده و در نهایت با دریافت نامه تائید اولیه از سفارت، نسبت به رزرو وقت سفارت کانادا اقدام کنید. در همین زمینه بد نیست به مطلب مهم ترین نکات انگشت نگاری ویزای شنگن نگاهی بیاندازید.اما در حالت نرمال، شما باید پس از دریافت اینترنتی وقت سفارت، به تناسب نوع ویزای درخواستی و هدف از سفر، مجموعه ای از مدارک را ترجمه و آماده کرده و به صورت اینترنتی و یا حضوری به سفارت ارائه دهید.

در همین رابطه خواندن مدارک لازم برای ویزای شینگن و راهنمای کامل لیست مدارک ویزای کانادا را به شما پیشنهاد می کنیم.

چطور ویزا بگیریم و چه نکاتی باید بدانیم؟

حضور در سفارت 

 اگر برای مثال قصد دریافت ویزای شینگن را داشته باشید، باید پس از دریافت وقت سفارت و آماده سازی مدارک سفر، در روز و ساعت مقرر در محل کارگزاری و یا سفارت حاضر باشید. از این رو باید از فرم درخواست اینترنتی ویزا که تکمیل کرده اید و تائیدیه وقت سفارت پرینت گرفته و به همراه سایر مدارک به همراه خود بیاورید.

اگر بنابر اطلاعات وبسایت سفارت، امکان پرداخت حضوری هزینه های ویزا و انگشت نگاری وجود داشته باشد، باید وجه ارزی و نقدی خود را برای ارائه به مسئول کارگزاری و یا سفارت آماده کنید.
بهتر است از نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده در محل سفارت حضور داشته باشید، در عین حال، ممکن است در برخی موارد با ارائه مدارک سفر به افسر سفارت و پرداخت هزینه های ویزا، مصاحبه ای کوتاه با شما انجام شود. از این رو پیشنهاد می کنیم تا با ارائه اطلاعات کامل و دقیق برنامه سفر، آمادگی خود را به افسر پرونده نشان دهید.

انتظار برای جواب ویزا

با انجام مراحل ذکر شده در بالا، نوبت به انتظار برای ارزیابی پرونده توسط سفارت و کنسولگری و جواب ویزای شما می رسد.

اگر به فرض برای ویزای منطقه شینگن و کشورهای عضو شنگن اقدام کرده باشید، باید برای حداقل یک تا دو ماه کاری در انتظار جواب سفارت بمانید. این بازه زمانی برحسب شلوغی سفارت، نوع ویزای درخواستی و فاکتورهای این چنینی متغیر بوده و ممکن است کمتر و یا بیشتر باشد.

به طور معمول زمانی که منتظر جواب ویزای خود هستید، باید از طریق ایمیل آدرس تعیین شده و یا حساب کاربری اینترنتی پیگیر نتیجه درخواست ویزای خود باشید. به بیانی دیگر، جواب موافقت و یا ریجکت ویزا از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می شود.

در صورتی که ایمیل دریافتی حاوی اطلاعات موافقت با درخواست ویزا باشد، باید از این نامه پرینت گرفته و به همراه پاسپورت جهت دریافت برچسب ویزا، در بازه زمانی تعیین شده در محل سفارت حضور پیدا کنید.

اگر برای ویزایی نظیر ویزای کانادا اقدام کرده باشید، باید برای حضور در کارگزاری وی اف اس و دریافت برچسب ویزا به یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه سفر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *