درست است که سفر با هواپیما راحت ترین نوع مسافرت است، اما گاهی زمان پرواز شما به قدری طولانی است که این راحتی تبدیل به خستگی و کلافگی می شود و باید نکات مهم در پروازهای طولانی را بدانید تا پروازی راحت تر تجربه کنید. مثلا یکی از طولانی ترین سفرهای هوایی پرواز سنگاپور به نیویورک است. این پرواز 18 ساعت و نیم و گاهی 19 ساعت زمان میبرد. در دریافت ویزای کانادا و سفر به کانادا نیز مسیری طولانی پیش رو خواهید داشت، اغلب این مسیر از ایران دارای توقفی در کشوری واسط است.

تصور کنید 19 ساعت را در هواپیما سپری خواهید کرد. حال اگر اهل سفرهای هوایی هم نباشید و این سفر برای انجام کاری ضروری برای شما پیش آمده باشد این امر سخت تر خواهد شد.همانطور که گفته شد گاهی مجبور هستید سفرهای طولانی داشته باشید و چاره دیگری نیست. حال که با این قضیه رو به رو شده اید بهتر است راهکارها و نکات مهم در پروازهای طولانی را بدانید.

نکات مهم در پروازهای طولانی

نکات مهم در پروازهای طولانی

به طورکلی پروازها به 3 دسته کوتاه مدت، پروازهایی با برد متوسط و پروازهای بلند مدت تقسیم می شوند.

به مسیرهایی که بین 600 تا 800 کیلومتر است مسیرهای کوتاه مدت می گویند. مسیرهایی که طول آنها 1.100 تا 1.500 مسیرهای مدیوم هستند. به پروازهایی که طول مسیر آنها بیشتر از 4.100 تا 4.800 کیلومتر باشد را پروازهای بلند مدت یا Long-haul flight می گویند.در پروازهای طولانی مدت رعایت نکات زیر می تواند در طول مسیر به شما کمک کند.

لباس راحت بپوشید

توجه داشته باشید که قرار است برای مدتی طولانی روی یک صندلی بنشینید. بنابراین سعی کنید لباس راحت و مناسبی بپوشید. از داشتن لباس های تنگ و رسمی خودداری کنید. کفش های پاشنه بلند و چکمه برای سفرهای طولانی مدت مناسب نیست. همچنین با توجه به فصل، لباس بپوشید. درست است که در فصل زمستان هوا سرد است اما قطعا درجه حرارت هواپیما مناسب با سرما تنظیم شده است. با پوشیدن لباس های سنگین ممکن است احساس کلافگی داشته باشید.

به میزان کافی آب بپوشید

هوای داخل کابین هواپیما خشک و مرطوب است که این باعث خشک شدن پوست و یا ایجاد حالت تهوع و سردرد شود. عده ای از افراد نمی دانند به چه علت دچار حالت تهوع و یا سردرد می شوند. یکی از نکات مهم در پروازهای طولانی نوشیدن آب است. با نوشیدن آب به میزان کافی می توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. البته نوشیدن مایعات کافئین دار باعث از دست رفتن آب بدن می شود. از مصرف زیاد الکل و یا قهوه خودداری نمایید.

کمی راه بروید

با وجود اینکه محیط هواپیما به قدری وسیع نیست که بتوانید فعالیت های زیادی داشته باشید. اما در پروازهای طولانی نشستن به مدت زیاد ممکن است کمی ازار دهنده باشد.کمی در راهروی هواپیما قدم زدن می تواند باعث ایجاد تحرک شود و از گرفتگی عضلات جلوگیری کند.

وسایل سرگرمی و کتاب همراه داشته باشید

با همراه داشتن وسایل سرگرمی خود می توانید از احساس خستگی در طول پرواز جلوگیری کنید. همراه داشتن کتاب های مورد علاقه، پادکست ها و موزیک هایی که اغلب به آنها گوش میدید از نکات مهم در پروازهای طولانی است که می تواند در طول سفر شما را سرگرم کند.

چشم بند و  بالش مخصوص خود را همراه داشته باشید

اغلب هواپیماها به خصوص پروازهای فرست کلس وسایل راحتی برای مسافران را فراهم میکنند، اما برخی افراد دارای عادات مخصوص به خود برای داشتن خوابی راحت هستند. همراه داشتن چشم بند و یا بالشی کوچک می تواند راحتی شما را تامین کند و خواب راحتی داشته باشید.

ریلکس باشید

سعی کنید نیم ساعت قبل از سفر به فرودگاه برسید تا از همان ابتدای سفر دچار استرس نشوید. این نکات مهم در پروازهای طولانی کارایی زیادی دارد. شب قبل از سفر زود به رخت خواب بروید تا استراحت کافی داشته باشید. اغلب افراد در صورتی که خواب کافی نداشته باشند دچار سردرد می شوند. با رعایت نکاتی که گفته شد از استرس خود بخواهید و سفری آسوده داشته باشید.

نکات مهم در پروازهای طولانی

به کارهای خود برسید

کمتر پیش می آید که برای ساعت های طولانی در یک مکان بنشینید. فرصت مناسبی است که به کارهای عقب افتاده خود برسید. می توانید لپ تاپ خود را همراه داشته باشید، فیلم ببینید، موزیک گوش بدید و یا مطالعه کنید. می توانید به کارهای تحقیقاتی خود بپردازید و ساعات طولانی سفر را به صورت بهینه ای سپری کنید. البته به خاطر داشته باشید موبایل خود را در حالت پرواز قرار دهید. در مقاله دلایل حالت پرواز موبایل در داخل هواپیما به طور کامل درباره این امر بخوانید.

زیاد غذا نخورید

به دلیل اینکه برای مدتی طولانی در یک جا مستقر هستید بهتر است از خوردن تنقلات و غذای زیاد پرهیز کنید. عدم تحرک باعث عدم جذب و هضم غذا می شود و ممکن است دچار معده درد  و مشکل شوید. معمولا غذای هواپیما تازه هستند و از این نظر مشکلی نخواهید داشت، اما اگر نسبت به غذای خاصی حساسیت دارید می توانید همراه خود مقداری وعده سبک داشت باشید.

کیف دستی خود را همراه داشته باشید

همراه داشتن یک کیف دستی کوچک و قرار دادن وسایل ضروری برای چند ساعت از نکات مهم در پروازهای طولانی است. وسایل بهداشتی، ژل ضدعفونی کننده، هندزفری و هر وسیله ای که فکر می کنید در طول سفر به آن احتیاج پیدا خواهید کرد را همراه داشته باشید.

در این نوشته نکات مهم در پروازهای طولانی را بیان کردیم. با در نظر گرفتن آنها می توانید سفر طولانی خود را راحت تر و بهتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *