دلایل حالت پرواز موبایل داخل هواپیما – شاید بارها شنیده اید که باید موبایل های خود را داخل هواپیما در حالت پرواز بگذارید. زیرا همیشه شایعاتی از قیبل افتادن هواپیما، منفجر شدن و… از روشن بودن موبایل و یا تنظیم نکردن آن روی حالت پرواز در کابین های هواپیما وجود داشته است.

تا به حال به این فکر کردید که اگر در هواپیما باید تلفن همراه خود را روی حالت پرواز نگذاریم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر ذهن شما هم همیشه درگیر این سوال بوده است، می توانید دلایل لازم از خطرات روشن ماندن تلفن همراه در پرواز هواپیما را در این مطلب مطالعه کنید.

 

چرا در هواپیما گوشی همراه را خاموش می‌کنیم؟

یکی از دلایل حالت پرواز موبایل داخل هواپیما و همچنین سایر وسایل الکترونیکی، این است که تلفن‌ها، هدست‌های الکترونیکی، تبلت‌ها و … باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی خواهد شد. طبق تحقیقات صورت گرفته در ارتفاع بالاتر از ۱۰ هزار پایی سیگنال‌های تلفن همراه به چندین ایستگاه برخورد خواهند کرد. این سیگنال ها پس از برخورد تقویت می‌شوند و در نهایت سیگنال‌های قوی‌تر می‌فرستند.

قانون عدم استفاده از تلفن همراه در هواپیما ۲۰ سال پیش در تمام دنیا ایجاد شد، ولی ابزارآلات جدید امکان تداخل امواج را مرتفع کرده‌اند. از آنجا که برخی از هواپیماها پیش از روی کار آمدن وسایل الکترونیکی، ساخته شده بودند، مدت زمانی طول کشید تا این صنعت بتواند مشکل را حل کند. بنابراین باید مطمئن می شدند که استفاده از وسایل الکترونیکی اختلالی برای هواپیما ایجاد نمی‌کند.

از سال ۲۰۱۴ اداره ایمنی پروازها اعلام کرده است که وسایل الکترونیکی داخل هواپیما هیچ مشکلی ایجاد نخواهند کرد ولی وظیفه اثبات این موضوع بر عهده شرکت‌های هوایی قرار داده شده بود. در واقع مسئله اینجا است که صنعت هوانوردی بر پایه‌ی شایدها نمی تواند فعالیت داشته باشد. خطوط هوایی و قانون‌گذاران ایمنی آن‌ها با احتیاط بسیار زیاد عمل می‌کنند و همین موضوع یکی از دلایلی به شمار می‌رود که سفر با هواپیما را به‌ مراتب ایمن‌تر از استفاده از خودرو، عبور از خیابان و حتی ماندن در خانه کرده است.

حالت-پرواز-موبایل-در-هواپیما

 

بسیاری از خطوط هوایی‌ امکان استفاده از تلفن‌های همراه در داخل هواپیما را عامل ایجاد خطری نمی دانند. هرچند که اجازه برقراری ارتباط از طریق تلفن همراه هنوز اعلام نشده است. در مطالعه ای مشخص شده است که بیشتر الکترونیک‌ها دارای سپر حفاظت از تداخل امواج هستند و هیچ وسیله خاصی در کابین خلبان وجود ندارد که نشان دهنده تلفن همراه باشد.

اما در نهایت اینکه چه زمانی می‌رسد که بتوانیم از تلفن همراه در هواپیما استفاده کنیم، بستگی به تصمیم خطوط هوایی خواهد دارد. البته به این نکته نیز توجه کنید سروصدای صحبت دیگران با تلفن همراه برای مسافران داخل هواپیما خوشایند نیست و می‌خواهند در هواپیما آرامش لازم را داشته باشند. با تنظیم کردن گوشی‌تان روی حالت پرواز، تمامی سیگنال‌های انتقالی آن را از کار می اندازید و در نتیجه شما نمی‌توانید از سیستم تماس و پیامک آن استفاده کنید.

در نهایت با اینکه می‌دانیم اگر موبایل مسافران در هواپیما خاموش نباشد و یا از حالت پرواز استفاده نشود، اتفاق وخیمی نخواهد افتاد. در واقع تا به حال موردی وجود نداشته که روشن بودن تلفن همراه باعث سقوط هواپیمایی در دنیا شود. اما تا زمانیکه خطوط هوایی این اجازه را به شما ندادند، به آنها اطمینان کنید و از روشن کردن آنها خودداری کنید.

حالت-پرواز-موبایل-در-هواپیما

 

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور اروپا و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *