ویزا چیست؟

ویزا در واقع یک مجوز است که از طرف اداره مهاجرت کشور مقصد به شهروند خارجی داده می‎‌شود. این مجوز اجازه می‌دهد که فرد وارد کشور مقصد شده و در آن اقامت کند و بعد از مدت زمان مشخصی که در همین مجوز مشخص شده است، آن کشور را ترک کند. ویزا به صورت برچسب یا مهر روی گذرنامه یا دیگر مدارک سفر به همراه امضای مسئول (از سمت اداره مهاجرت) به متقاضی داده می‌شود. نام دیگری از ویزا که ممکن است بشنوید «روادید» است، اگر این کلمه شما را سر در گم می‌کند باید بگوییم که روادید معادل فارسی همان ویزا است مثل رایانه برای کامپیوتر.

اگر تا به حال به دنبال اخذ ویزا بوده اید، احتمالا با اصطلاح ویزای سینگل، ویزای مولتی برخورد کرده‌اید. اما این‌که این نوع ویزا دقیقا چیست و هزینه‌های آن چقدر است موضوعی است که در ادامه باهم مرور خواهیم کرد.ویزای مولتی (مالتیپل) و ویزای سینگل نوع خاصی از ویزا هستند که تفاوت آن‌ها تعداد دفعه‌های ورود و خروج به کشور مقصد است.

ویزاها معمولا بر اساس معیارهای خاصی مانند هدف سفر، زمان سفر، روش درخواست و… به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. یکی از این معیارها، تعداد دفعات ورود و خروج به کشور مقصد است.

تفاوت ویزای سینگل و مولتی چیست؟

تفاوت میان ویزای یکبار و چندبار ورود چیست؟

تنها تفاوت میان این ویزاها مربوط به تعداد دفعه‌های مجاز ورود و خروج است. برای مثال، دارنده ویزای سینگل فقط و فقط یک بار مجاز به ورود، اقامت و خروج به کشور مقصد در دوره زمانی خاص است و در صورت عدم خروج و اقامت بیش از موعد تعیین شده مشمول اعمال قانون خواهد شد.

در ویزای سینگل فرد برای سفر دوباره به کشور مقصد باید با مراجعه به سفارت مجددا برای درخواست ویزا اقدام کند؛ در حالی که دارنده ویزای مولتی می‌تواند در بازه زمانی مشخصی به‌صورت مکرر به کشور مقصد وارد یا از آن خارج شود.

عملکرد ویزای مولتی چگونه است؟

ویزا‌های مولتی برای دوره خاصی که اصطلاحا «دوره اعتبار» (validity period) نامیده می‌شود، معتبر هستند. دوره اعتبار در کشورهای مختلف بازه زمانی متغیری دارد و از ۶ ماه تا یک‌ سال و در بیشترین حالت تا ۲۴ ماه از اعتبار برخوردار است. به عبارت دیگر، تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد می توانید به کشور مقصد وارد شده و از آن خارج شوید.

البته ویزای مالتیپل نیز دارای محدودیت‌ها و الزامات خاصی است؛

  • فاصله بین بازدیدها: بسته به کشور مبدا، ممکن است فرد یک دوره زمانی معینی را بین هر ورود و خروج منتظر بماند. این دوره انتظار ممکن است در برخی موارد لغو شود.
  • حداکثر زمان برای هر اقامت: با توجه به شرایط هر کشور ممکن است محدودیت زمانی برای هر دوره اقامت در کشور مقصد تعیین شود.
  • پیشینه قابل قبول: صرف‌نظر از الزامات واجد شرایط استاندارد برای ویزای موقت، ویزاهای مالتیپل معمولا فقط برای متقاضیانی که دارای سابقه خوب در برابر مسئولان مهاجرتی هستند، صادر می‌شود. در این رابطه، متقاضی باید دارای سابقه خوب کیفری و همچنین، در مورد ورودی‌های قبلی دارای هیچ سابقه حذف یا تبعید نباشد.

اعتبار ویزای مالتیپل چقدر است؟

ویزای مولتی از تاریخ صدور تا دوره مشخصی دارای اعتبار است. در این مدت دارندگان ویزا می‌توانند بر اساس هدفی که ویزای مولتی برای آن صادر شده، به کشور مقصد سفر کنند. البته تعداد دفعات ورود و خروج نیز به هنگام صدور ویزا مشخص می‌شوند و دارنده ویزا مجاز به سفر بیش از سقف تعیین شده نیست.

تفاوت ویزای سینگل و مولتی چیست؟

شرایط درخواست ویزای مالتیپل چیست؟

هر یک از کشورها قوانین و شرایط خاصی را برای صدور ویزای مولتی اعمال می‌کنند، ولی مهم‌ترین شرط درخواست برای صدور این ویزا هدف از سفر به آن کشور است. برای نمونه، ویزای توریستی یا ویزای کار می‌تواند به‌صورت چندبار ورود صادر شوند؛ ولی متقاضیان در صورت تمایل برای دریافت این نوع ویزا باید کلیه شرایط و مدارک اولیه برای صدور این نوع ویزا را به سفارت کشور مربوطه در هنگام درخواست ارائه کنند.

مزایای ویزای مولتی 

اخذ هر نوع ویزای مولتی اعم از مولتی شینگن یا مولتی کانادا ارزش و قدرت بسیاری به پاسپورت فرد می دهد. برای مثال یکی مهمترین مزایای ویزای مولتی شینگن این است که فرد دارنده آن در هر بار سفر خود به حوزه شینگن می تواند از هر کدام از کشورهای عضو این منطقه وارد شود. اما به خاطر داشته باشید برای ورود به حوزه شینگن باید از کشوری وارد شوید که ویزای آن را دریافت کرده اید. برای مثال اگر ویزای مولتی کشور فرانسه را دارید باید از طریق این کشور وارد حوزه شینگن شوید اما در مراجعات بعدی می توانید از سایر کشورها وارد منطقه شینگن شوید.

از دیگر مزایای ویزای مولتی این است که متقاضی فقط یکبار برای اخذ ویزا و انجام مراحل مورد نیاز و یکسری هزینه ها اقدام می کند و برای سفرهای بعدی نیازی به انجام اقدامات اولیه برای دریافت ویزا نمی باشد. به این ترتیب در زمان و هزینه صرفه جویی بسیاری می شود.

طبیعتا هر بار که برای اخذ ویزا اقدام می کنید نگران ریجکتی ویزای خود هستید، با دریافت ویزای مولتی دیگر  نگران ریجکت شدن خود در طول مدت اعتبار ویزا نیستید.

تفاوت ویزای سینگل و مولتی چیست؟

کدام ویزاها این روزها تقاضای بیشتری دارند؟

ویزای شینگن و ویزای کانادا دو نوع ویزایی هستند که تقریبا این روزها اغلب مردم تلاش می‌کنند آن را کسب کنند. همچنین ایرانیان زیادی برای تحصیل یا اقامت در کانادا یا مهاجرت به کانادا به دنبال اخذ ویزای کانادا هستند.

با افزایش تقاضای مردم برای اخذ ویزای کانادا موسسه‌ها و دپارتمان‌های مختلفی راه اندازی شده‌اند که به کمک وکیل مهاجرت این پروسه را برای مردم راحت‌تر می‌کنند. اما در این میان افرادی که با وعده‌های اخذ ویزای تضمینی کانادا یا ویزای شینگن تضمینی سودجویی می‌کنند کم نیستند. به همین خاطر لازم است که قبل از شروع فرایند اخذ ویزای کانادا حتما از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید.

مجموعه قصران گشت تمامی امور مربوط در زمینه اخذ ویزا، وقت VIP سفارت کانادا و پیکاپ ویزای کانادا ،اخذ ویزای توریستی و تحصیلی به‌ همراه دعوتنامه‌ی معتبر و رسمی از این کشور را توسط کارشناسان مجرب انجام می دهد.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *