معرفی انواع مختلف گرین کارت آمریکا

انواع گرین کارت آمریکا موضوعی است که در این مقاله قصد معرفی آن ها را داریم. گرین کارت اصطلاحی عام برای کارت ثبت‌نام خارجی می باشد که سال‌های متوالی به رنگ سبز بود؛ امروزه این کارت ها به رنگ سفید صادر می‌شوند. یکی از کاربردهای اصلی گرین کارت این است که دارنده آن به‌عنوان مقیم دائم ایالات‌متحده آمریکا محسوب می‌شود. در واقع اگر هدف شما زندگی در ایالات‌متحده نیست، نیازی به اخذ گرین کارت نیست. با داشتن این کارت، خانه دائمی شما آمریکا خواهد بود. اگر شما به هر دلیلی این کار را انجام ندهید، احتمال از دست دادن آن وجود دارد.

افراد زیادی تصور می کنند که گرین کارت تنها مجوز برای کار کردن می باشد. اما این یکی از ویژگی های گرین کارت می باشد. با این کارت شما در واقع حق کار کردن قانونی در ایالات‌متحده را خواهید داشت، یعنی هر جا و هر زمان بخواهید می‌توانید کار کنید.

آزادی در سفر به ایالات متحده از مزایای مهم گرین کارت محسوب می­ شود. تعداد سفرهای شخص اهمیت چندانی نخواهد داشت، به هر حال خانه اصلی شما باید در آمریکا باشد. در غیر این صورت گرین کارت باطل خواهد شد. در واقع، نباید بیشتر از شش ماه (در سال) را در خارج از ایالات‌متحده برای سفر بگذرانید.

گرین کارت‌هایی که از سال ۱۹۸۹ تا الان صادر شده‌اند دارای تاریخ انقضای ۱۰ سال می باشند. این انقضا به معنی اتمام اقامت شخص بعد از این ده سال نمی باشد، بلکه صرفاً کارت خود را باید تعویض کنید.

انواع-گرین-کارت-آمریکا

گرین کارت آمریکا بنا به خواسته افراد به ۹ دسته تقسیم می شود. در برخی از این دسته‌ها شما می توانید یکی از انواع گرین کارت آمریکا را داشته باشید و در بقیه دسته ها باید صبر کنید تا یک مورد از آن ها آزاد شود. در اینجا به طور خلاصه با دسته‌های انواع گرین کارت آمریکا آشنا می شویم:

گرین کارت خویشاوندی:

یکی از انواع گرین کارت آمریکا گرین کارت خویشاوندی است. برای مهاجرانی که وابستگان نسبی (نزدیک) شهروندان آمریکا می باشند، امکان اخذ گرین کارت برای آن ها بدون محدودیت در تعداد وجود خواهد داشت.

 • وابستگان نسبی:

 • والدین شهروندان آمریکا، به شرطی که فرزندی که شهروند آمریکا است بالای ۲۱ سال و مجرده باشد.
 • همسر شهروند آمریکا، شامل بیوه یا مردی که زن او فوت شده است.
 • اگر همسر شما مقیم آمریکا باشد، می توانید برای مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج اقدام کنید.
 • افراد مجرد کمتر از ۲۱ سال که حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا باشد.
 • فرزندخوانده، پدرخوانده یا مادرخوانده؛ به شرطی که این ازدواج که رابطه فرزندخواندگی، پدر یا مادرخواندگی را ایجاد کرده است قبل از تولد ۱۸ سالگی فرزند باشد، و والدین و فرزندانی که از طریق پذیرش (بچه) وابسته شده‌اند، این پذیرش باید قبل از ۱۶ سالگی بچه اتفاق افتاده باشد.
 • نکته: تمام قوانین مهاجرت که به والدین و فرزندان واقعی مربوط می‌شود برای وابستگان انتخابی (پذیرشی) هم صدق می‌کند، اما برخی از رویه‌های اضافه تری را شامل می شود.
 • همسر شهروند آمریکا یا همسر دارنده اقامت دائم آمریکا، که قربانی خشونت و ضرب و جرح است.
 • فرزند (مجرد و زیر 21 سال) شهروند آمریکا یا دارنده اقامت دائم آمریکا، که قربانی خشونت و ضرب و جرح است.
 • پدر یا مادر شهروند آمریکا، که قربانی خشونت و ضرب و جرح است.

امکان گرفتن گرین کارت آمریکا برای اعضای دیگری از خانواده شهروندان آمریکا وجود دارد. اما تعداد آن ها به نسبت وابستگان نسبی برای متقاضیان بسیار محدودتر است. در واقع برای افرادی که در هر یک از دسته‌های زیر قرار می‌گیرند، سهمیه‌های سالیانه وجود دارد. امکان اخذ گرین کارت از این طریق سال های زیادی طول خواهد کشید و این مدت انتظار به قرار گرفتن موقعیت آن‌ها در دسته‌های اولویت بستگی دارد که برایتان شرح می دهیم:

 • سایر وابستگان:

 • اولویت اول خانواده: افراد مجرد در هر سنی که باشند و حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا باشد.
 • اولویت دوم خانواده، ۲A: همسران افرادی که گرین کارت دارند و فرزندان مجرد کمتر از ۲۱ سال. ۲B: پسران و دختران مجرد دارندگان گرین کارت کمتر از ۲۱ سال.
 • اولویت سوم خانواده: افراد متاهل با هر سنی که باشند و حداقل یکی از والدین آن‌ها شهروند آمریکا باشد.
 • اولویت چهارم خانواده: خواهران و برادران شهروندان آمریکایی که بیش از ۲۱ سال سن دارند.گرین-کارت-خویشاوندی

برای انجام این کار شهروند آمریکایی با استفاده از فرم 130-1 و به طور قانونی درخواست خود را برای اقوام خود مطرح کند، بعد از این مرحله درخواست از طریق فرم 485-1 دنبال می شود. پس از اینکه درخواست متقاضی پذیرفته شود برای او ویزا صادر شده و پس از ورود به آمریکا فرد می تواند گرین کارت خود را دریافت کند.

گرین کارت‌ استخدامی:

افراد با مهارت که مورد تایید کارفرمایان آمریکایی خواهد بود، صلاحیت اخذ گرین کارت را خواهند داشت. اما تعداد صدور گرین کارت برای این افراد نیز محدودیت دارد. گرین کارت‌های مبتنی بر اولویت استخدامی شامل سهیمه سالانه هستند. لذا ممکن است شخص سال‌ها برای دریافت این کارت منتظر بماند و این زمان بستگی به اولویت قرار گرفتن ایشان در دسته‌های زیر می باشد:

اولویت اول استخدامی:

 • کارکنان مقدم یعنی افراد توانمند در رشته های هنر، علوم و آموزش، تجارت یا ورزش.
 • اساتید یا محققین برجسته.
 • مدیران و مدیران اجرایی شرکت‌های چندملیتی.

اولویت دوم استخدامی:

 • اساتید دارای مدارک پیشرفته یا توانایی‌های استثنایی.
 • عضویت در یک حرفه و تخصص که نیاز به مدرک ویژه ای دارد.

اولویت سوم استخدامی:

 • اساتید یا کارکنان ماهر یا غیرماهر.
 • پرسنل ماهر در یک حرفه با دارا بودن حداقل 2 سال سابقه کار یا کارآموزی.
 • متخصص در حرفه ای که مدرک آن معادل مدرک لیسانس دانشگاه های آمریکا باشد.
 • پرسنل غیر ماهر که سابقه کار یا کارآموزی کمتر از 2 سال داشته باشد.

اولویت چهارم استخدامی:

 • پزشکی که بتواند تمام وقت در محل کلینیک تعیین شده برای مدت معین کار کند.

اولویت پنجم استخدامی:

 • فردی که بتواند به میزان 1 میلیون دلار (یا 500 هزار دلار در مناطق تعیین شده) بر روی یک کسب و کار تجاری جدید در آمریکا سرمایه گذاری کند (یا از قبل کرده باشد). این کسب و کار باید بتواند برای حداقل 10 نفر فرد واجد شرایط ایجاد کار کند.

گرین-کارت‌-استخدامی

برا ی دریافت گرین کارت از طریق کار شما باید دارای مهارتی خاص باشید و معمولا شامل افرادی می شود که موفق به کسب جوایز نوبل، اسکار یا مدال های المپیک شده باشند. جالب است بدانید افرادی مانند مترجمان عراقی یا افغانی که برای ارتش امریکا یا دولت این کشور کار می کنند نیز می توانند گرین کارت امریکا را دریافت کنند.

گرین کارت مهاجران خاص:

پرسنل مذهبی:

 • عضوی از یک فرقه مذهبی جدید که در حال ورود به ایالات متحده برای کار در یک سازمان مذهبی غیر انتفاعی باشد.

کودک مهاجر دارای شرایط خاص:

 • کودکی که مورد سوء استفاده قرار گرفته، رها شده یا به خوبی مراقبت نشده و دارای شرایط SIJ است.

فرد دارای ملیت عراقی یا افغانستانی:

 • کسی که به عنوان مترجم عراقی یا افغانستانی برای دولت ایالات متحده کار کرده است.
 • کسی که توسط دولت ایالات متحده یا برای این دولت در عراق پس از تاریخ 20 مارس 2003 برای حداقل یک سال استخدام شده است.

گوینده و پخش کننده رسانه بین المللی:

 • کسی که تخصص گویندگی و رسانه دارد و می خواهد به عنوان فعال رسانه ای در آمریکا کار کند.

کارمند یک سازمان بین المللی یا اعضای خانواده او یا کارمند NATO-6 یا اعضای خانواده او:

 • کارمند درحال کار یا بازنشسته یک سازمان بین المللی یا سازمان ناتو و برخی از اعضای خانواده او.

گرین کارت تنوع نژادی(لاتاری آمریکا):

هر ساله حدود ۵۰،۰۰۰ گرین کارت برای افراد کشورهایی صادر می شود که در سال‌های اخیر مهاجران کمتری به آمریکا داشته اند. هدف از این کار این است که ایالت آمریکا از ترکیب متنوع نژادی بین افراد مهاجرت کننده به اطمینان حاصل کند. (اگرچه متقاضیان نیز باید برخی نیازمندی‌های آموزشی خاصی را هم برآورده کنند). به همین دلیل گرین کارت‌های این دسته را گرین کارت تنوع نژادی نامیده اند. روش انتخاب افرادی که برای این گرین کارت‌ها اقدام می کنند، کاملاً تصادفی می باشد و توسط کامپیوتر انجام می‌شود، بنابراین نام این برنامه لاتاری آمریکا یا همان قرعه‌کشی گرین کارت نامیده شده است.

گرین-کارت-تنوع-نژادی

گرین کارت پناهندگان سیاسی:

افراد زیادی سالانه برای پناهندگی ایالات‌متحده آمریکا به دنبال گرین کارت هستند. دو اصطلاح Asylum و Refugee برای این نوع مهاجرت استفاده می شوند که معمولاً در یک دسته قرار می گیرند. اما تفاوت های فنی اندکی باهم دارند. اصطلاح Refugee یعنی متقاضی قبل از اینکه واقعا وارد خاک آمریکا شود، مجوز آمدن به کشور آمریکا را به‌عنوان Refugee دریافت می‌کند. اما اصطلاح Asylum پناهنده تنها زمانی اجازه پیدا می‌کند که یا به‌ عنوان مهاجر یا یک خارجی فاقد مدارک به‌ صورت فیزیکی وارد خاک آمریکا شود و سپس یک برگه تقاضای ویزا را باید تکمیل نماید.

کیفیت وضعیت برای اصطلاح Refugee و Asylum مشابه می باشد. در واقع شما باید در کشور خود به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص یا عقیده سیاسی دچار آزار و اذیت یا تهدید شده باشید. اما اگر صرفاً به دلیل مشکلات مالی یا خشونت عمومی پناهنده شده باشید، نمی‌توانید گرین کارت پناهندگی را دریافت کنید. متقاضیان در هر دو وضعیت Refugee و Asylum یک سال بعد از تائید (Asylum) یا ورود به آمریکا (Refugees) می‌توانند برای گرین کارت خود اقدام کنند.

گرین کارت وضعیت محافظت‌شده موقت:

کنگره آمریکا ممکن است به شهروندان برخی از کشورهای خاص که شرایط خطرناکی دارند(مانند جنگ یا حوادث طبیعی)، برای تامین امنیت موقت آن ها گرین کارت ارائه دهد. به این دسته از گرین کارت ها وضعیت محافظت‌شده موقت (TPS) گفته می شود. گرین کارت TPS مشابه پناهندگی سیاسی می باشد، با این تفاوت که هیشه موقتی است و هیچ زمانی مستقیماً به گرین کارت تبدیل نخواهد شد.

گرین کارت مقیم‌های طولانی‌مدت و موارد خاص دیگر:

قانون ایالت متحده آمریکا به افرادی که غیرقانونی در آن جا زندگی می‌کنند، تا ۱۰ سال فرصت می‌دهد که برای اقامت قانونی اقدام نمایند. این اقدام از طریق رویه‌ای انجام می‌شود که به آن لغو حذف گفته می­ شود. افراد دارای این شرایط باید ثابت کنند که همسر یا بچه های آنها که شهروند آمریکا هستند با دشواری غیرعادی مواجه شده‌اند که بدون مدرک مجبور هستند که کشور را ترک کنند. اگر می توانید این نیازمندی را برآورده کنید، قبل از رفتن به ادارات مهاجرت حتماً با یک وکیل مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است از کشور اخراج شوید.

گرین کارت بایگانی:

دسته دیگری از گرین کارت ها که بایگانی نامیده می شوند، به افراد اجازه می‌دهند که وضعیت خود را اگر از اول ژانویه ۱۹۷۲ در داخل آمریکا هستند، تنظیم کنند. اگر  شرایط وضعیت بایگانی را دارید، حتماً با یک وکیل در این‌ مورد مشورت کنید. در موارد خاصی اعضای کنگره در صورت لزوم به دلایل انسان دوستانه در پرونده‌های غیرمعمولی، به افراد کمک می‌کنند که اقامت دائم بگیرند؛ حتی اگر قانون به آن‌ها این اجازه را ندهد.

سهمیه انواع گرین کارت:

گرین کارت‌هایی که سالانه به دسته‌های استخدامی اختصاص می‌یابند، شامل سرمایه‌گذاران و مهاجرین خاص هستند که ۱۴۰،۰۰۰ مورد می باشند. حدود ۴۸۰،۰۰۰ گرین کارت هرساله در دسته‌های خانواده صادر می‌شود.

تنها ۷% از کل ویزاهای اولویت جهان را به اشخاصی که در یک کشور متولد شده‌اند، می توان ارائه داد. بنابراین این‌ها دو سهیمه جداگانه هستند که شامل یکی برای هر کشور و دیگری برای کل دنیا است. این رویه یک نتیجه عجیب دارد؛ یعنی ۷% سهمیه برای هر کشور یک ماکزیمم مجاز است، نه یک تعداد حتمی. یعنی متقاضیان یک کشور که از کل ۷% خود استفاده نکنند نیز ممکن است نتوانند گرین کارت بگیرند، اگر سهمیه تمام شده باشد. معمولاً در حال حاضر، دوره‌های انتظار در اکثر دسته‌های اولویت وجود دارد.

سهمیه-گرین-کارت

 

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. جهت مشاوره رایگان با 88697080 تماس بگیرید.

ghasrangasht call banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *