ویزای شینگن چیست؟ – اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به کشورهای مختلف دنیا در برنامه زندگی و یا کاری شما است، بدون شک نام شینگن را شنیده اید. اگراولین باری را که تصمیم گرفتید به اروپا سفر کنید را به خاطر بیاورید، فارغ از اینکه قصد سفر به کدام کشور اروپایی را داشتید، به شما گفته شد باید ویزای شینگن دریافت کنید و به احتمال خیلی زیاد تا آن لحظه اسمی از شینگن یا شنگن به گوشتان نخورده بود. در این نوشته قصد داریم به توضیح مفصلی درباره ویزای شینگن چیست، انواع ویزای شینگن، چگونگی اخذ و اعتبار آن بپردازیم.

منطقه شینگن – بزرگترین منطقه ­ی بدون ویزا

بعد از جنگ جهانی دوم و ایجاد اتحادیه اقتصادی اروپا بحث ها بر سر این آغاز شد که چه طور می توانند به دوره ی قبل از محدودیت ها برگشت و افراد به طور آزادانه بین کشورهای اروپایی رفت و آمد داشته باشند.

در 17 خرداد 1984 فرانسه و آلمان اولین قدم ها را برای سفر آزادانه افراد بین کشورهای اروپایی برداشتند که آغازی شد برای امضای معاهده شینگن توسط 5 کشور دیگر در سال 1985. این کشورها شامل فرانسه، آلمان، بلغارستان، لوکزامبورگ و هلند میشد. این تعهد نامه در دهکده ای واقع در جنوب شرقی لوکزامبورگ به نام شینگن امضا شد.

 

 5 سال بعد در 1990 قوانین جامع تری برای معاهده شینگن مانند رفت و آمد آزادانه­ ی افراد، برداشتن محدودیت و مرزها بین کشورهای عضو و ایجاد سیستم یکپارچه ای که به مقامات اجازه می دهد در سرتاسر قاره اروپا با هم همکاری داشته باشند درنظر گرفته شد. کمی بعد کشورهای ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و یونان به کشورهای دیگر اضافه شده و تعداد کشورهایی که شینگن را امضا کردند به عدد 26 رسید.

منطقه ی شینگن، بخشی در اروپا است که 27 کشور اروپایی را شامل می شود. این کشورها  محدودیت های مرزی بین خود را به منظور رفت و آمد آزادانه­ ی افراد و معاملات تجاری بین خود لغو کرده اند. تمام این 27 کشور از قوانین یکدستی جهت مقابله با جرم و تقویت سیستم قضایی و همکاری با پلیس پیروی می کنند.

با داشتن ویزای یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن می توانید به طور آزادانه و بدون نیاز به اخذ ویزای کشور دیگر در این منطقه آزادانه رفت و آمد کنید، البته که قوانین ومقرراتی تعیین شده است که ملزم به رعایت آنها هستیدبه طور مثال یکی از آنها این است در پایان مهلت مقرر در ویزای خود باید این منطقه را ترک کنید.

کشورهای عضو این منطقه سخت گیری های شدیدی در پذیرش افراد دارند، به عنوان مثال از پذیرش متقاضیانی که دارای سابقه کیفری هستند جلوگیری می شود.

منطقه شینگن بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دربر میگیرد به جز کشور ایرلند و کشورهایی که به زودی قرار است بخشی از رومانی، بلغارستان، کرواسی و قبرس شوند. اگر چه کشورهای نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختنشتاین عضو اتحادیه اروپا نیستند اما در منطقه شنگن قرار داشته و این معاهده را امضا کرده اند.

ویزای شینگن

 

در حال حاضر شینگن از 27 کشور تشکیل شده است که تمام آنها در اروپا واقع شده اند که از این تعداد

  • 23 کشور قوانین شینگن را به طور کامل اجرا می کنند.
  • 4 کشور عضو اتحادیه تجارت آزاد اروپا هستند که قوانین شینگن را ازطریق یک توافق خاص که مربوط به معاهده شینگن هست اجرا می کنند.
  • کشورهای ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختنشتاین عضو وابسته شینگن هستند اما عضو اتحادیه اروپا نمی باشند. کشورهای مذکور از اعضای منطقه آزاد تجاری اروپا بوده و قوانین شینگن را طبق معاهده ای خاص که مربوط و وابسته به شینگن است اجرا می کنند.
  • کشورهای موناکو، سن ماریانو و واتیکان سیتی مرزهای خود را باز گذاشته و محدودیت ها را برداشته اند اما عضو منطقه شینگن نیستند و این عهدنامه را امضا نکرده اند.
  • کشورهای ایرلند، رومانی و بلغارستان همچنان مایل به پیوستن به منطقه شینگن نیستند اما قبرس قصد ملحق شدن به شینگن را دارد. همچنین کشورهای مذکور عضو اتحادیه اروپا هستند.

جالب است بدانید مرزهای خارجی شینگن به میزان 50.000 کیلومتر طول دارند که 80 درصد آن را آب و 20 درصد را خشکی تشکیل داده است. تعداد بی شماری فرودگاه و بندر در این منطقه وجود دارد و جمعیتی بالغ بر 419.392.429 ساکن این منطقه دراروپا هستند.

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و شما به روش های مختلف می توانید موفق به کسب این ویزا شوید. از مهمترین انواع ویزای شینگن ویزای توریستی، ویزای کاری، ویزای تحصیلی و اخذ ویزا از طریق اسپانسرشیپ می باشد. اما مطلوبترین آن ویزای تورزیستی و یا گردشگری است.

برای اخذ ویزای شینگن نیازمند دارا بودن شرایط خاصی مانند تمکن مالی مناسب می باشید. یکی دیگر از مواردی که در اخذ ویزای شینگن به شما کمک می کند داشتن دعوتنامه از اقوامی که در یکی از کشورهای عضو حوزه شینگن زندگی می کنند می باشد. به علاوه شما می توانید از کارفرمای خود در یکی از کشورهای عضو شینگن، دعوتنامه کاری دریافت کنید.

ویزای شینگن

ویزای 6 ماهه شینگن

ویزای 6 ماهه شینگن به این معنیست که شما در هر 6 ماه، اجازه اقامت 3 ماهه در حوزه شینگن خواهید داشت. در صورتی که ویزای یکبار ورود شینگن داشته باشید در طول 6 ماه تنها یکبار اجازه ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن خواهید داشت.
اما اگر ویزای مولتی شینگن دریافت کرده باشید می توانید در هر بار ورود به حوزه شینگن که 6 ماه اعتبار دارد، 90 روز در این حوزه بمانید.

 

ویزای شینگن

در باره انواع ویزای شینگن و چگونگی آن در مقاله شرایط اخذ ویزای شینگن مفصلا توضیح داده ایم. پیشنهاد می کنیم این نوشته را مطالعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما در دریافت ویزای شینگن تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *