لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022 | در این سال ها از اولین دغدغه های ایرانیان برای سفرهای خارج از کشور اعتبار گذرنامه ایرانی و دردسرهای اخذ ویزا است. با توجه به اعتبار گذرنامه هر کشور، تعدادی کشور اجازه اقامت کوتاه مدت بدون ویزا را به شهروندان آن کشور می دهند.

در واقع اجازه برای ورود به هر کشوری در قالب پاسپورت می باشد؛ با توجه به آخرین آمار در سال 2022 لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان شامل 42 کشور می باشد که با پاسپورت ایرانی با رتبه 101 در دنیا می توان بدون ویزا به آن ها سفر کرد.

در ساله های اخیر کشورها برای افزایش رونق صنعت گردشگری خود، برای افرادی که تمایل به سفر به کشورشان دارند ویزای کوتاه مدت  صادر می کنند.

با وجود اینکه پاسپورت ایران اعتبار و جایگاه خوبی ندارد اما ایرانیان برای سفر به برخی کشورها نیاز به اخذ ویزا ندارند و کافیست پاسپورت با اعتبار لازمه داشته باشند.

ایرانیان می توانند به 42 کشور بدون نیاز به اخذ ویزا سفر کنند.

از میان این کشورها، 6 کشور به صورت رایگان برای برای ایرانیان ویزا صادر می کنند، بقیه کشورها ویزای فرودگاهی و یا ویزای الکترونیک صادر می نمایند.

بسیاری از مردم رویای سفر به کشورهای مختلف را دارند، اما دشوار بودن پروسه دریافت ویزا از سفارت‌خانه‌ها رسیدن به این رویا را دشوار می‌کند.

سفارتخانه‌ها بنا به دلایل مختلف از جمله نداشتن توانایی مالی، ناکافی بودن مدارک، عدم پاسخ صحیح به افسر پرونده و یا حتی بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای می‌توانند با درخواست متقاضیان ویزا موافقت نکنند.

البته در برخی موارد توافق‌نامه‌ای بین کشورها مبنی بر لغو ویزا امضا می‌شود که طبق آن شهروندان می‌توانند بدون مراجعه به سفارت‌ برای  اخذ ویزا به خاک کشورهای مورد توافق سفر کنند.

ویزای شینگن (ویزای اروپا) نمونه‌ای از این توافق‌ها میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. در این صورت اتباع منطقه‌ شینگن می‌توانند بدون دریافت ویزا به هر یک از این کشورهای این پیمان سفر کنند.

no-via-for-iranian-passport

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان کدام ها هستند؟

در ادامه لیست جامعی از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان، کشورهایی با شرایط دریافت ویزا در بدو ورود و کشورهایی با شرایط دریافت ویزای الکترونیک ارائه کردیم.

لیست کشورهای ارائه شده مربوط به سال 2022 می باشد و با توجه به تحولاتی که در جهان رخ می دهد ممکن است برخی از این لیست کم یا تعدادی به آن اضافه شوند.

 • کشورهای معاف از ویزا برای ایرانیان به تفکیک قاره

ویزای توریستی یکی از پرمخاطب ترین انواع ویزا می باشد که برای مدت کوتاهی برای گردش در کشور مقصد صادر می‌شود و دارندگان این ویزا مجاز به ادامه تحصیل یا اشتغال به کار در کشور مقصد نیستند.

در فهرست زیر لیست کشورهای معاف از ویزا وجود دارند؛ کشورهایی که شهروندان ایرانی برای سفر با هدف گردشگری و توریستی به آن نیاز به ویزا ندارند.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در آسیا کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در اقیانوسیه کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در کارائیب کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در قاره آمریکا
ارمنستان (۹۰ روز) ایالات فدرال میکرونزی (۳۰روز)  دومینیکا (۲۱ روز) ونزوئلا (۱۵ روز)
ترکیه (۹۰ روز) هائیتی (۹۰ روز)
گرجستان (۴۵ روز)
عراق (۳۰روز)

البته در نظر داشته باشید که برای دسترسی به بعضی از این کشورها پرواز مستقیم وجود ندارد و شما نیاز به ویزای ترانزیت در کشوری دارید که در آن توقف می کنید.

اگر جهانگردی می کنید گاهی با چند تکه کردن مسیر و رساندن خود به کشوری که پرواز مستقیم به کشورهای بالا دارد این مسئله قابل حل است.

 • کشورهایی با ویزای الکترونیک برای ایرانیان

ویزای الکترونیک (e-visa) روش اینترنتی برای صدور ویزا است که به منظور جلوگیری از ازدحام متقاضیان در سفارتخانه‌ها جلوگیری از اتلاف وقت و تسریع روند صدور ویزا ایجاد شده است.

در این روش، کلیه اطلاعات متقاضی از شماره گذرنامه دریافت می شود؛ همچنین، تا پیش از سفر هیچ‌ برچسب یا مهری در پاسپورت یا گذرنامه درج نمی‌شود. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای الکترونیک سریلانکا، قطر و سایر کشورها می توانید با مشاوران ما در ساعات اداری تماس بگیرید.

آنتیگوآ و باربودا (۳۰ روزه) جمهوری آذربایجان (۳۰ روز) جمهوری بنین (۳۰ روز)
کامبوج (۳۰ روز) ساحل عاج جیبوتی
اتیوپی گابن هند
کنیا (۳ماه) قرقیزستان لسوتو
نیجریه عمان (۳۰ روز) قطر
رواندا (۳۰ روز) سنت کیتس و نویس سائوتومه و پرنسیپ
سری‌لانکا (۳۰ روز) تاجیکستان (۴۵ روز) اوگاندا
زامبیا
 • کشورهایی با ویزای فرودگاهی برای ایرانیان

ویزای فرودگاهی (visa on arrival) در لحظه ورود مسافر به فرودگاه صادر می شود.

در این صورت اتلاف وقت، نوبت سفارت و … وجود ندارد و هنگام ورود به کشور مقصد مبلغی برای صدور آن پرداخت می‌شود و برچسب ویزا در پاسپورت ایجاد می شود.

صدور این نوع ویزا در مرز ریجکتی ندارد و صد در صد است و مسافران در مقابل پرداخت مبلغی در مرز یا فرودگاه مقصد، ویزای خود را دریافت می‌کنند.

ناگفته نماند که در برخی کشورها، مدارک خاصی برای صدور ویزای فرودگاهی از مسافر دریافت می‌کنند.

بنابراین مسافران پیش از سفر باید اطلاعات کافی از مدارک لازم برای دریافت ویزا فرودگاهی کشور مورد نظر را داشته باشند تا در فرودگاه مقصد با مشکل مواجه نشوند.

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقا ویزای فرودگاهی کشورهای آسیا ویزای فرودگاهی کشورهای اقیانوسیه ویزای فرودگاهی کشورهای آمریکا
جمهوری بنین (۸ روز) جمهوری آذربایجان (۳۰ روز) پالائو (۳۰ روز) بولیوی (۳۰ روز)
اوگاندا عمان (۳۰ روز) ساموآ (۶۰ روز) سورینام (۳۰ روز)
ماداگاسکار (۹۰ روز) قطر (۳۰ روز) تووالو (۳۰ روز) توگو (۳۰ روز)
کیپ ورد (۹۰ روز) سری‌لانکا (۳۰ روز)
موریتانی لبنان (۳۰ روز)
مجمع‌الجزایر قُمُر مالدیو (۳۰ روز)
کنیا (۹۰ روز) لائوس (۳۰ روز)
موزامبیک (۳۰ روز) کامبوج (۳۰ روز)
رواندا (۳۰ روز) جزیره تیمور (۳۰ روز)
تانزانیا (۹۰ روز)
زیمباوه
سومالی
سیشل (۹۰ روز)
توگو (۷ روز)
گینه بیسائو (۹۰ روز)

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور اروپا و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. 

11 دیدگاه برای ”لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان 2022| پاسپورت ایرانی

 1. سلام. ضمن تشکر بر اساس جدولهای شما من برای رفتن به ارمنستان و آذربایجان فقط به پاسپورتم احتیاج دارم؟ درست مثل ترکیه؟

 2. کشورکیپ ورد خیلی قشنگ وارزونه جزیره هست سیاهپوستا با چشمان ابی وسبز

  1. سلام من برای کار توی ترکیه چجور پاسی بگیرم بهتره
   برای ولی دبی و امارات چطور

   1. مشخص نیست اگر از ترکیه اقدام کنید ویزا بشید یا نه، ولی بهتره از ایران اقدام کنید چون امنتر هست

    1. پول خرچ کنی مشگلی نیست جتی ان کشورها. موضوع اسکناس و ارز هست و همسفر خوب کچا میرید البته مهم هست ولی هر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.