لوگو آژانس توریستی قصران گشت

ویزای شینگن

آژانس مسافرتی قصران گشت ارائه دهنده انواع ویزای شینگن، جهت رفاه حال متقاضیان محترم حداکثر توان خود را به کار گرفته تا در کوتاه ترین زمان ممکن و در برخی موارد بدون مراجعه متقاضیان محترم جهت اخذ ویزای کشورهای اروپایی که در ادامه مقاله آورده است، اقدام می نماید.

ویزای شینگن چیست؟

برای ورود به منطقه شینگن نیاز به ویزای شینگن (Schengen Visa) یا ویزای اروپا دارید. این ویزا اجازه ورود به ۲۶ کشور اروپایی عضو این قرارداد را می‌دهد. دارندگان ویزا می توانند برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخصی به هریک از این کشورهای شینگن سفر کنند. ویزا شینگن می‌تواند از طرف کشورهای عضو این قرارداد صادر شود و با رعایت برخی قوانین، صاحب آن می‌تواند در مدت زمان اعتبار ویزا در هر یک از کشورهای منطقه شنگن تردد نماید.

خوشبختانه رویکرد حوزه شینگن به صدور ویزا در سال جاری میلادی تغییر کرده که فرآیند اخذ ویزا را برای ایرانیان تسهیل می کند.

جهت مطالعه در خصوص تغییرات در قوانین ویزای شنگن 2020  بر روی لینک کلیک کنید. 

شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی قصران گشت (عضو فعال یاتا) در طی سال های فعالیت خود همیشه کسب حداکثر رضایت مسافران را مهم ترین هدف خود قرار داده و با ارائه خدماتی با کیفیت و عالی به مسافران از جمله ویزا شینگن و آژانس های همکار، توانسته در این صنعت پیشرو باشد.

بخش ویزای شرکت، جهت رفاه حال متقاضیان محترم حداکثر توان خود را به کار گرفته تا در کوتاه ترین زمان ممکن و در برخی موارد بدون مراجعه متقاضیان محترم جهت اخذ ویزای کشورهای اروپایی که در ادامه مقاله آورده است، اقدام می نماید.

ویزای شینگن، نوعی از ویزای کوتاه مدت است که به صاحب آن اجازه می‌دهد که به هر یک از مناطق شینگن، تا ۹۰ روز برای اهداف گردشگری و تفریح اقامت داشته باشند. ویزای شینگن، رایج ترین ویزای اروپائی است. این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد که وارد کشورهای حوزه شینگن شوید تا به این کشورها آزادانه سفر کنید و یا از آن ها خارج شوید. این به این معناست که هیچگونه کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد.

ماهیت و هدف سفر متقاضی نوع و  مدت زمان ویزای شینگن را تعیین خواهد کرد. به عبارتی هدف از سفر شما تور گردشگری است یا فعالیت های تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو اتحادیه، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را مشخص می کند.

ویزای شینگن

شینگن:

شینگن در ایران اصطلاحی رایج می باشد، اما تلفظ صحیح آن Schengen zone است. در واقع شینگن به منطقه‌ای در اروپا گفته می‌شود که ۲۶ کشور در این منطقه نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده؛ بنابراین به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. اعضای منطقه شینگن هر اندازه در برابر اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌گیرند، در برابر اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر هستند. بر همین اساس، با توجه به این که کشورهای اروپایی زیادی به عضویت این منطقه درآمده‌اند، ویزای شنگن از ارزش و اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار می باشد.

این منطقه که در وب‌سایت رسمی شینگن به عنوان بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان یاد می شود، در سال ۱۹۸۵ در کشور لوکزامبورگ طی یک قرارداد بین‌المللی ایجاد شد. بر اساس این پیمان، ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) با مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و با جمعیت ۴۲۰ میلیون نفری، به عنوان مجموعه‌ای واحد عمل می‌کنند.

ویزای شینگن

ویزای شینگن شامل کدام کشورهاست؟

همان‌طور که در جدول مشاهده می کنید، اکنون ۲۶ کشور عضو شنگن هستند. از این میان ۳ کشور سوئیس، نروژ و ایسلند با توجه به این که عضو اتحادیه اروپا نیستند، اما عضو شینگن هستند. همچنین ایرلند و بریتانیا از اعضای اتحادیه اروپا هستند که عضو شینگن نمی باشند؛ البته لازم به ذکر است که اخیرا بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز خارج شده است. کشورهای دیگر نیز از جمله رومانی، بلغارستان و قبرس نیز از جمله کشورهای عضو این پیمان هستند.

اتریش – Austria

ویزای شینگن اتریش

آلمان – Germany

ویزای آلمان

مجارستان – Hungary

ویزای مجارستان

فرانسه – France

ویزای فرانسه

پرتغال – Portugal

ویزا

اسپانیا – Spain

spain

بلژیک – Belgium

ویزای شینگن Belgium

اسلواکی – Slovakia

Slovakia

لهستان – Poland

Poland

ایتالیا – Italy

italy

سوئیس – Switzerland

swiss

سوئد – Sweden

Sweden

اسلوونی – Slovenia

Slovenia

هلند – Netherlands

Netherlands

یونان – Greece

Greece

نروژ – Norway

norway

دانمارک – Denmark

Denmark

فنلاند – Finland

Finland

ایسلند – Iceland

Iceland

جمهوری چک – Czech Republic

Czech Republic

لاتویا – Latvia

Latvia

استونی – Estonia

استونی ویزای شینگن

لیتوانی – Lithuania

lithuania

لوکزامبورگ – Luxembourg

مالت – Malta

Malta

لیختنشتاین – Liechtenstein

Liechtenstein

جزایر فارو – Faroe Islands

Faroe Islands

 

 

سفر به منطقه شینگن بدون محدودیت:

 • شهروندان کشورهای عضو شینگن
 • دارندگان اقامت که توسط یکی از کشورهای شینگن صادر شده است.
 • شهروندان اتحادیه اروپا
 •  افرادی غیر از اتحادیه اروپا که جزو کشورهای واجد شرایطی هستند  که نیازی به اخذ ویزای شینگن برای سفر 90 روز یا کمتر ندارند.
 • افراد که عضو اتحادیه اروپا نیستند و دارای ویزای معتبر شینگن می باشند.

 

کشورهای معاف از ویزای شینگن:

شهروندان کشورهای زیر در حال حاضر از ویزای شینگن معاف هستند:

آلبانیآندوراآنتیگوا و باربوداآرژانتیناسترالیا
باهاماباربادوسبوسنی و هرزگوینبرزیلکانادا
شیلیکلمبیاکاستاریکادومینیکاالسالوادور
جورجیاگرناداگواتمالاایالت واتیکانهندوراس
اسرائیلژاپنکیریباتیمقدونیه (FYROM)مالزی
جزایر مارشالموریسمکزیکمیکرونزیمولداوی
موناکومونته نگرونیوزلندنیکاراگوئهپالائو
پاناماپاراگوئهپروساموآسان مارینو
سیشلصربستانسنگاپورسلیمان جزایرکره جنوبی
سنت کیتز و نوویسسنت لوسیاسنت وینسنت و گرنادینهاتیمور شرقیتونگا
تووالواوکراینامارات متحده عربیاروگوئهواناتو
ونزوئلا    

جهت مطالعه در خصوص کشورهای اروپایی بدون ویزای شینگن بر روی لینک کلیک کنید. 


انواع ویزای شینگن:

در این مقاله با انواع مختلف ویزای شینگن و ضوابط متعدد آن‌ها می‌پردازیم. این ویزا به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

۱. ویزای اتحادیه شینگن یا (Uniform Schengen Visa (USV:

ویزای USV در واقع همان ویزای گردشگری اروپا یا ویزای توریستی شنگن می باشد که با آن می توان به کشورهای اتحادیه شینگن به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه وارد شد. زمان اعتبار اقامت به محدوده شینگن از زمان اولین ورود حساب می شود. ویزای اتحادیه شینگن به ویزاهای A, B, C تقسیم می‌شوند:

 • ویزای شینگن نوع A:

این نوع ویزا یا Airport Transit Visa، ویزای ترانزیت فرودگاهی می باشد که توسط آن مسافر می تواند در یکی از فرودگاه‌های محدوده شنگن پرواز خود را به مقصد کشور دیگری که خارج از محدوده شینگن اروپایی است تغییر دهد. به این معنا که این ویزا فقط در فرودگاه‌های محدوده شینگن معتبر می باشد و فرد اجازه خروج از فرودگاه را به هیچ وجه ندارد. بنابراین صاحب ویزا نوع A یا ویزای ترانزیت شنگن برای توقف و انتظار تعویض پرواز خود در محدوده ترانزیت فرودگاهی شینگن مجاز است.

اما اگر نیاز به ویزای شینگن جهت عبور از بیش از یک فرودگاه در محدوده شینگن داشتید، نمی توانید از ویزای نوع A استفاده کنید. باید برای اخذ ویزای شینگن نرمال نوع C اقدام نمائید. زیرا پرواز بیش از یک بار در محدوده شینگن، جزو پروازهای داخلی این حوزه به حساب می آید و نیازمند دریافت ویزای نوع C می باشد.

برای تعویض پرواز خود از یک فرودگاه به فرودگاه دیگر در حوزه شینگن باز هم واجد شرایط دریافت ویزای ترانزیت شینگن نخواهید بود و باید برای دریافت ویزای نرمال شینگن نوع C اقدام بفرمائید.

اگر فرد متقاضی دارای شرایط زیر باشد، نیازی به دریافت ویزای ترانزیت شنگن نخواهد داشت:

 • عضو پرسنل پرواز تحت قرارداد کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین‌المللی.
 • دارنده مجوز اقامت معتبر صادر شده از شهرداری آندورا، کانادا، ژاپن، جمهوری سن مارینو و یا ایالات متحده آمریکا یا حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی EU و EEA.
 • شهروند سوئیس و یا عضوی خانواده اتحادیه اروپا EU ،EEA.
 • دارنده ویزای دارای اعتبار حوزه شنگن، اتحادیه اروپا و مناطق اقتصادی اروپا، کانادا، ژاپن و یا آمریکا.
 • دارانده پاسپورت دیپلماتیک.
 • ویزای شینگن نوع B:

ویزا نوع B در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کاربرد دارد؛ در واقع نوعی ویزای ترانزیتی می باشد که به همراه پاسپورت، فرد دارنده می تواند حداکثر ۵ روز از طریق خودرو و یا قطار از چند کشور محدوده شینگن عبور کند و به کشوری در خارج از این حوزه برود. در موارد خاصی ممکن است شما در ادامه سفر شما از طریق قطار و یا هواپیما صبح باشد و شما شب را در هتل اقامت داشته باشید؛ بنابراین نیازمند ترک محدوده ترانزیت بین‌المللی و ورود به محدوده شینگن هستید و نیاز به ویزای ترانزیت خواهید داشت.

 • ویزای شینگن نوع C:

این نوع ویزا برای سفرهای کوتاه مدت به حوزه شینگن می باشد. از این رو فرد می تواند برای اهدافی نظیر رویداد ورزشی، رویداد فرهنگی، گردشگری و بازدید از آشنایان خود در کشورهای عضو اتحادیه شینگن ویزا را دریافت کند و اقامت داشته باشد. بنابراین ویزای نوع C با توجه به شرایط متقاضی به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 • ویزای سینگل شینگن یا ویزای یک بار ورود (Single-entry):

  با ویزای سینگل شنگن می توانید تنها یک بار به یکی از کشورهای حوزه شینگن ورود داشته باشید. یعنی پس از خروج از آن کشور، اعتبار ویزای فرد فارغ از پایان رسیدن زمان آن، منقضی می شود. ویزای سینگل شنگن معمولاً با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries 1 نمایش داده می شود.

 • ویزای دوبار ورود شینگن (Double-entry):

  این ویزا در بسیاری از موارد دارای الزامات مشابهی با ویزای یک ‌بار ورود می باشد. تنها تفاوت این است که فرد دارنده این ویزا می تواند در بازه 180 روزه و تا زمان اعتبار ویزا دو بار به کشورهای منطقه شینگن وارد شود. محدودیت‌های زمانی نیز برای این فرصت ۲ بار ورود می باشد. ویزای دوبار ورود معمولاً با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries 2 نمایش داده می شود.

 • ویزای مولتی شینگن یا ویزای چند بار ورود (Multiple-entry): 

  دارندگان ویزای مولتی شنگن به فرد اجازه می‌دهد تا بتواند بدون محدودیت و به دفعات به کشورهای حوزه شینگن وارد شوند و آن را ترک کنند. محدودیت این ویزا فقط بازه زمانی آن می باشد. در واقع این ویزا مجوزی برای اقامت و تردد در منطقه شنگن را به مدت حداکثر ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال می باشد. این محدوده زمانی با ورود دارنده ویزا به کشورهای این حوزه محاسبه می شود. ویزای مولتی شنگن معمولاً با برچسب ویزا یا نوشته ای مانند Number of Entries MULT نمایش داده می شود.

ویزای شینگن

 

۲. ویزای اعتباری منطقه محدود یا (Limited territorial validity visa (LTV:

ویزای LTV شینگن، ویزای موقتی می باشد که در شرایط خاصی مانند پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شینگن شده‌اند صادر می‌شود. مسافر می تواند توسط این ویزا در محدوده های مشخصی از منطقه شینگن سفر کند. با الصاق ویزای منطقه ای در پاسپورت مسافر تنها مجاز است تا به همان کشوری که از آن ویزا دریافت کرده‌ یا در چند کشور محدود دیگر ناحیه شینگن که در زمان اخذ ویزا مشخص شده تردد کند. از این رو مسافر حق ندارد به مناطق دیگر سفر کند. زمان این نوع از ویزا بر اساس شرایط متقاضی متغیر است و می تواند به شکل ویزای ترانزیت و یا ویزای کوتاه‌‎مدت برای فرد متقاضی صادر گردد.

۳. ویزای شینگن نوع D، ویزای ملی یا National Visa:

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که با هدف و زمان مشخصی مانند اهداف کاری، تحصیلی و یا اقامت دائم قصد سفر به محدوده شینگن را دارند. به عبارتی، ویزای ملی شینگن برای افرادی صادر می شود که برای بیزینس، تحصیل و یا برای مدت زمانی طولانی نیاز به اقامت در یکی از کشورهای اروپایی را دارند و پس از طی زمان مشخصی، به کشور خود باز می گردند.

این نوع ویزا می تواند به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود صادر شود. پس از پایان مدت اعتبار آن نیز مسافر باید به کشور خود بازگردد. ویزای ملی سینگل و مولتی عبارت اند از:

 • ویزای شینگن نوع D – سینگل:

این نوع از ویزای ملی برای افرادی می باشد که قصد اقامت برای استفاده از خدمات درمانی کشورهای شینگن در دوره محدود را دارند و پس از آن به کشور خود بازخواهند گشت، به صورت یک بار ورود صادر خواهد شد.

 • ویزای شینگن نوع D – مولتی:

با داشتن ویزای چند بار ورود نوع D، فرد متقاضی می تواند بدون نیاز به ویزای دیگری در اروپا بدون محدودیت به‌ تمامی کشورهای حوزه شینگن سفر کند. متقاضیان ویزای نوع D شامل گروه های زیر می باشند:

 • ورزشکاران، هنرمندان و متخصصانی که برای ارائه مهارت خود به محدوده شینگن سفر می کنند.
 • دانشجویان بین المللی که برای پروژه های علمی و اهداف پژوهشی به مدت کمتر از یک سال به محدوده شینگن سفر می کنند.
 • افرادی که برای کار کردن یا پژوهش در موسسات معتبر به کشورهای شینگن سفر می کنند (سوابق شخصی و خانوادگی فرد بررسی خواهد شد).
 • افرادی که به دلیل ضرورت های پزشکی نمی توانند منطقه شینگن را ترک کنند.
 • دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های پژوهشی یا آموزشی در یکی از کشورهای شینگن را دارند. در این صورت ویزای یک ساله به آن ها تعلق می گیرد که قابلیت تمدید نیز دارد.

ویزای شینگن

 

شرایط ویزای شینگن:

اتحادیه اروپا شرایطی برای اخذ ویزای شینگن تعیین کرده است. در صورتی که متقاضی این شرایط را دارا ، درخواست ویزای شینگن ایشان رد می‌شود. شرایط گرفتن ویزای شینگن بدین صورت است:

 • گردش حساب بالا

متقاضیان برای درخواست ویزای شینگن، باید گردش حساب مالی ۶ ماه آخر حساب بانکی خود را ارائه کنند. افسران ویزا شنگن، میانگین مبالغ ورودی و خروجی شما را در ۶ ماه اخیر محاسبه می‌کنند و سپس طبق آن برای اعطا و یا عدم اعطا ویزا تصمیم گیری می‌کنند.

 • تعیین هدف سفر

با این کار، به افسر ویزا کمک خواهید کرد تا راحت تر برای اعطای ویزا تصمیم گیری کند. اگر با هدف گردشگری می‌خواهید به منطقه شینگن سفر کنید، می‌توانید یک برنامه سفری شامل جزئیات بازدید از کشور مورد نظر به مدارک خود اضافه کنید.

 • تمکن مالی مناسب

تمکن مالی متقاضی، به افسران ویزا ثابت می‌کند که ایشان در پرداخت هزینه های اقامت و خرج های روزانه خود، با مشکلی مواجه نخواهد شد و در پرداخت این هزینه ها، از شخص دیگری کمک نخواهد گرفت.

ویزای شینگن

جهت مطالعه در خصوص راحت ترین کشور برای ویزای شینگن بر روی لینک کلیک کنید. 

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

مرحله اول:

در این مرحله باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. بسته به هدف شما از سفر به کشورهای شینگن، ویزاهای متفاوتی صادر می‌شود. برای مثال ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای تحصیلی شینگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان، ویزای توریستی شینگن، ویزای کاری یا ویزای تجاری، ویزای علمی. بنابراین باید برای افزایش سرعت کارت خود، هدف از سفر و نوع ویزای درخواستی را مشخص کنید.

مرحله دوم:

مرحله دوم، مشخص کردن کشور مقصد می باشد. بعد از این‌ کار باید از طریق سفارت یا یکی از کنسول‌گری‌ها و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است، برای اخذ ویزا شینگن اقدام کنید. اگر قصد سفر به یک کشور از اعضای شینگن را دارید، باید از طریق سفارت یا مرکز ویزای آن کشور برای اخذ ویزا اقدام نمائید. اما در صورتی‌که شما قصد سفر به بیش از دو کشور شینگن را دارید، باید درخواست خود را به سفارت کشوری که بیشتر روزهای سفرتان را در آن جا هستید را ارائه دهید.

اما اگر مدت اقامت شما در هر یک از کشورها مشخص یا برابر نباشد، می‌توانید درخواست اخذ ویزای شینگن را به سفارت یا مرکز ویزای کشور که مقصد اول‌تان است، ارائه دهید.

مرحله سوم:

مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست ویزا را پیدا کنید. با توجه به فرآیند زمان گیر اخذ ویزا از سفارت یا کنسول‎گری‌های شینگن، شما باید در فرصت مناسبی برای اخذ ویزا اقدام کنید. هر چه زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید، قطعاً بهتر خواهد بود. بهترین زمان برای ارائه درخواست ویزا سه ماه قبل از شروع سفر می باشد. دیرترین زمان نیز ۱۵ روز قبل از شروع سفر است. توصیه ما به شما این است که حداقل سه هفته قبل از سفر برای اخذ ویزا اقدام نمائید.

ویزای شینگن

مرحله چهارم:

گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد، یکی دیگر از مراحل اخذ ویزای شینگن است. برای ادامه مراحل اخذ ویزای شینگن از سفارت کشور مقصد، وقت بگیرید. در برخی از سفارت‌ها امکان گرفتن وقت به صورت آنلاین و در برخی دیگر از طریق مراجعه حضوری وجود دارد.

مرحله پنجم:

در این مرحله باید فرم درخواست ویزا را تکمیل نمائید. فرم درخواست ویزا را دانلود و آن را با صداقت تکمیل نمائید. آخرین فرم ارائه شده توسط سفارت را می توانید دانلود یا از سفارت تهیه کنید. تمامی قسمت‌های فرم باید کامل شود. دقت داشته باشید که فرم را در دو نسخه چاپ کنید و هر دو نسخه را باید امضا کنید.

ویزای شینگن

مرحله ششم:

مدارک مورد نیاز را برای درخواست ویزا شینگن جمع آوری نمایئد. مدارک لازم شامل مدارک شناسایی، دو عکس رنگی، بیمه سفر، روز بلیط رفت و برگشت، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر می باشد. سایر مدارک اضافی را از سفارت‌ کشور مقصد باید بپرسید و به سفارت ارائه دهید.

مرحله هفتم:

بعد از طی مراحل گفته شده، برای شما وقت مصاحبه مشخص می‌گردد. شما باید در تاریخ تعیین شده به سفارت مدنظر مراجعه کنید. روز مصاحبه شما باید مدارک لازم را به افسر کنسولی که با شما مصاحبه می‌کند تحویل دهید. در طول مصاحبه از شما سوالاتی در مورد محل اقامت‌، هدف و سایر جزییات سفر پرسیده خواهد شد. سعی کنید که در نهایت صداقت پاسخ‌های درست را ارائه دهید تا با پاسخ‌های فرم درخواستی شما هم‌خوانی داشته باشد.

ویزای شینگن

مرحله هشتم:

هزینه اخذ ویزا را باید پرداخت کنید. هنگام درخواست اخذ ویزای شینگن شما باید هزینه‌ لازم را پرداخت کنید. هزینه اخذ ویزا توسط اعضای شینگن تصویب شده و غیر قابل تغییر می باشد. این هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

مرحله آخر:

در آخر شما باید منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزای خود باشید. بررسی درخواست شما توسط سفارت معمولاً ۱۵ روز به طول می انجامد. البته با توجه به هر فرد این زمان متغیر است و ممکن است طولانی‌تر نیز شود. نهایتا طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نتیجه درخواست شما اعلام خواهد شد.

جهت مطالعه در خصوص بیمه ویزا شینگن بر روی لینک کلیک کنید.

مدارک ویزای شینگن

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی شینگن بصورت زیر می باشد:

 • 3 قطعه عکس 4*3 رنگی جدید زمینه کاملا سفید تمام رخ
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • اصل شناسنامه
 • پاسپورت قدیمی و جدید و کپی صفحات مهم
 • کارت ملی
 • اصل سند ملکی به نام مسافر یا همسر مسافر ( در صورت موجود بودن بیشتر از یک سند)
 • در صورتی که سند به نام همسر مسافر باشد، کپی از تمام صفحات شناسنامه همسر الزامی است.
 • اصل مدرک شغلی
 • بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
 • برگه تائیدیه رزرواسیون هتل (واچر)
 • مشاغل خصوصی: (جواز کسب، پروانه بهره برداری، گواهینامه فعالیت صنعتی، جواز مطب، کارت بازرگانی، آگهی تاسیس و تغییرات)
 • مشاغل دولتی: (معرفی نامه از محل کار با ذکر سمت شغلی به همراه اصل لیست بیمه و 3 عدد از آخرین فیش های حقوقی، حکم کارگزینی، کارت یا حکم بازنشستگی، برای دانش آموزان و دانشجویان گواهی اشتغال به تحصیل)
 • پرینت 3 ماهه حساب بانکی (حساب جاری) با مانده حداقل 30 میلیون تومان به زبان انگلیسی
 • گواهی مانده حساب بانکی آن با تاییدیه امور بین الملل
 • پرداخت 50 میلیون تومان ضمانت نامه بانکی بابت ضمانت برگشت سفر
 • مدارک و ودیعه از زمان اقدام برای ویزا تا زمان برگشت از سفر بصورت امانت می ماند.

 

اسنادی که هدف شما را از سفر اثبات می کنند:

برای اوقات فراغت:

 • برنامه سفر
 • رزرو بلیط یا رسید خرید برای فعالیت هایی که از قبل رزرو کرده اید.

برای کسب و کار:

 • ارائه دعوت نامه از شرکت مستقر در حوزه شنگن برای شرکت در جلسات، کنفرانس ها یا رویدادهای مربوط به کار.
 • قراردادها، پرداخت فاکتورها یا اسناد دیگری که مربوط به کار است.
 • گزارش سالانه یا سایر اسنادی که نشان دهنده فعالیت های تجاری شرکت است.
 • قرارداد، تایید بیمه  تأمین اجتماعی یا سایر مدارکی که وضعیت اشتغال فعلی شما در شرکت را اثبات کند.
 • بلیط برای سمینارهای مرتبط با کار که قصد دارید در آن شرکت کنید.

برای دانش آموزان:

 • گواهی ثبت نام در موسسه یا نهاد آموزشی
 • سقف ثبت نام در کلاس ها

 

اسنادی که اثبات می کنند برای اسکان برنامه دارید:

 • تأییدیه هتل یا رزرو اقامتگاه برای گردشگری، اوقات فراغت و غیره.
 • دعوت نامه از فرد میزبان (برای دیدارهای خصوصی)

توجه: مسافرانی که قصد اقامت با فرد دعوت کننده را دارند، ممکن است ملزم به تهیه نسخه ای از گذرنامه یا شناسه میزبان و اثبات اقامت او باشند.

 

اسنادی که اثبات می کند شما قصد بازگشت به کشور محل اقامت خود را دارید:

 • ارائه ی بلیط رفت و برگشت رزرو شده برای سفر یا برنامه پرواز و تاریخ و شماره پرواز، که ممکن است نیاز به ارائه آنها داشته باشید.
 • برای اثبات اشتغال در کشور محل اقامت خود، گواهی اشتغال به کار یا تاییدیه بیمه  تأمین اجتماعی را باید ارائه دهید.
 • اسناد ملکی
 • گواهی ازدواج یا سایر مدارک مربوط به روابط خانوادگی در کشور محل اقامت شما

 

اسنادی که توانایی مالی شما را برای معاش اثبات می کند:

 • صورت های بانکی برای 3 ماه گذشته (مبلغ مورد قبول کنسولگری را چک کنید).
 • کارت های اعتباری و صورت های حساب
 • پول های نقد  یا چک مسافرتی
 • دسته چک و گواهی اشتغال
 • اثبات حمایت مالی یا محل اسکان خصوصی

 

هزینه ویزای شینگن چقدر است؟

قیمت و هزینه اخذ ویزای شینگن با توجه به نوع ویزای ورود که به صورت سینگل (۱ بار ورود) و مولتی (چندبار ورود) می باشد، مشخص می شود. هزینه لازم برای ویزای شینگن در بازه ای حدود ۲۰۰ الی ۶۰۰ یورو متغیر است.

با توجه به انجام ویزای شینگن در کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا، این بازه هزینه به کشوری که از آن اقدام می‌کنید و مدارکی که می‌بایست به قصران گشت تحویل داده شود، متغیر خواهد بود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر به جدول مربوطه در ادامه این مطلب مراجعه کنید.

هزینه ویزای شینگن

نوع ویزا مدت اعتبار ویزا قیمت ویزا
ویزای ۱ بار ورود
۱ ماه
۲۰۰ یورو
ویزای چند بار ورود
۳ ماه
۲۵۰ یورو
ویزای چند بار ورود
۶ ماه
۳۰۰ یورو
ویزای چند بار ورود
۱ سال
۴۵۰ یورو
ویزای چند بار ورود
۲ سال
۶۰۰ یورو

زمان درخواست ویزای شینگن:

بنابر اطلاعات کمیسیون اروپایی، درخواست ویزای شینگن خود را حداقل 15 روز قبل از شروع تاریخ سفر باید ارسال نمائید. اما ممکن است کنسولگری از شما مدارک بیشتری را درخواست کند و یا زمان بیشتری برای بررسی درخواست شما نیاز باشد. بدین خاطر شما باید بین 30 تا 60 روز قبل از زمان سفر برای اپلای ویزای خود اقدام کنید.

استعلام ویزای شینگن:

معمولاً استعلام صدور ویزای شینگن از طرف آژانس مسافرتی و یا شخص متقاضی قابل پیگیری نمی باشد. در واقع طی زمان تقریبی اعلام‌شده از طرف سفارت و کنسولگری حوزه شینگن برای رسیدگی به درخواست ویزا که بازه ای حدود ۲ هفته تا ۱ماه زمان می‌برد، باید منتظر دریافت جواب سفارت باشید.

اگر خدمات پیگیری ویزا از طریق پیامک را انتخاب کرده باشید، پس از رسیدگی به درخواست شما، جواب قبولی و یا ریجکت درخواست ویزای شینگن از طریق پیامک برای شما ارسال می شود. این پیامک‌ رهگیری به شماره موبایل‌ درج ظده در فرم درخواست ویزا ارسال می‌شود. همچنین اگر در فرم درخواست اخذ ویزا، قسمت ایمیل را نیز تکمیل کرده باشید، اطلاعات پیگیری ویزای شینگن شما از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. 

دلایل ریجکتی ویزای شینگن:

پرونده هایی که به سفارت کشورهای عضو شینگن همانند سفارت ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، فرانسه و هلند … فرستاده می‌شود، توسط کارگزاران سفارت مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ دلایل ریجکت شدن ویزای شینگن نیز باید در نامه‌ای مکتوب به فرد درخواست کننده اطلاع داده شود.

در این نامه گزینه‌های تیک خورده ای وجود دارد که به منزله عدم دریافت ویزای شینگن و قانع نشدن آفیسر سفارت می باشد. از مهم‌ترین موارد ریجکت شدن ویزای شینگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.مدارک ارائه شده به سفارت اشتباه، جعلی یا ناقص بوده است.

2.دلیل روشنی از هدف سفر و اقامت خود ارائه نشده است.

3.شرایط متقاضی جهت برخورداری از توانایی مالی کافی به منظور سفر و اقامت در کشور مورد نظر و بازگشت به کشور خود یا کشور سوم دیگری به اثبات نرسیده است.

4.اگر متقاضی در حال حاضر و به مدت 3 ماه در یکی از کشورهای عضو شینگن ساکن باشد.

5.فرد متقاضی جزو افرادی باشد که توسط اعضای شینگن تحریم شده است و اجازه ی ورود به کشورشان را ندارد.

6.اگر جزو افرادی شناخته شده است که برای امنیت ملی، سلامت همگانی، سیاست های عمومی و داخلی و روابط بین الملل تهدید محسوب می شود و اجازه ی ورود به کشور مقصد را ندارد.

7.مدرکی دال بر اینکه دارای بیمه ی مسافرتی هست را ارائه نکرده است.

8.دلایلی که برای هدف خود از سفر و اقامت خود بیان کرده است، قابل اتکا و کافی نیستند.

9.دلایل متقاضی برای خروج از کشور عضو شینگن قبل از اتمام مدت ویزا به روشنی بیان نشده است.

10.اگر متقاضی مدارک کافی برای گرفتن ویزا که بایست در زمان مناسب ارائه دهد و همچنین مدارکی که باید جهت خروج از کشور آماده می کرده است، کافی و مناسب نبوده اند.

11.متقاضی از در خواست خود صرف نظر کرده است.

مشاورین قصران گشت با دانش و تجربه‌ای که در زمینه بررسی رفع ریجکتی ویزای شینگن دارند، با توجه به پذیرفتن شرایط متقاضی، می توانند با ارائه دلایل قانع کننده سفارت را مجاب به اخذ ویزا نمایند.

طی مراحل اخذ ویزای شینگن توجه داشته باشید که تمامی مدارک ترجمه شده شما باید مهر دادگستری داشته باشند. در غیر این‌صورت مدارک شما فاقد اعتبار می باشد. معمولا دارالترجمه‌ها پس از ترجمه مدرک متقاضی برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند. در صورت موافقت با درخواست شما، پاسپورت شما دارای برچسب ویزا خواهد بود و یک تاریخ اعتبار برای ویزای شما مشخص می‌شود. مدت اعتبار ویزای شینگن تا ۹۰ روز طی بازه زمانی شش‌ماهه است. همچنین یک کد برای مشخص کردن تعداد دفعات مجاز ورود به کشورهای عضو شینگن برای شما تعریف می‌شود که می‌تواند از یک تا نامحدود متغیر باشد.