۵ شهر از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

بدون شک کشور کانادا یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت ایرانیان و بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان و دیگر مردم جهان است. بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا را دارید، شما را با ۵ شهر از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا آشنا خواهیم کرد. اولین اقدام برای مهاجرت تحصیلی کانادا، تلاش برای اخذ ویزای کانادا است. مرحله دوم جهت اقدام برای اخذ ویزا، اطلاع از لیست مدارک پذیرش تحصیلی کانادا می باشد.شایان ذکر است مدارک در مقاطع و رشته های مختلف مانند تحصیل پزشکی در کانادا و یا مهندسی با یکدیگر متفاوت است.

با توجه به غیرفعال بودن سفارت کانادا در تهران، برای اخذ ویزا باید به دفاتر VFS واقع در کشورهای ترکیه (استانبول، آنکارا)، ابوظبی، دبی، ارمنستان، گرجستان و … مراجعه کنید. برای این کار می توانید از خدمات پیکاپ ویزای کانادا در شرکت قصران گشت برای مشاوره رایگان جهت اخذ ویزای کانادا، وقت سفارت کانادا و … اقدام نمایید.

کانادا کشوری است که هر شهر آن فرهنگ خاص خودش را دارد. امنیت اقتصادی، آینده‌ی مالی مطمئن و فرصت‌های شغلی بی‌پایان باعث شده کانادا به عنوان کشور محبوب در میان مهاجران باشد. همچنین این کشور از لحاظ امنیت، در میان امن‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته است.

رتبه بندی شهرهای کانادا بر اساس QS

در لیست زیر بهترین شهرهای کانادابرای تحصیل بر اساس رتبه‌بندی QS قرار گرفته‌اند. 

شهر رتبه در لیست  QS
مونترال هفتم
تورنتو سیزدهم
ونکوور سیزدهم
اتاوا   چهل و نهم
کبک پنجاه و پنجم

مونترال Montreal

شهر مونترال به دلیل سبک زندگی برجسته، تعداد زیاد دانشجویان خارجی، ارائه کیفیت بالای تحصیلات آکادمیک، سطح علمی بالای دانشگاه‌های شهر و محیط چندفرهنگی در سطح اول بهترین شهرهای دانشجویی کانادا قرار می‌گیرد.

این شهر به دلیل داشتن این ویژگی ها هر ساله ۳۵۰ هزار دانشجو را جذب می کند. در مونترال هر ساله شاهد بهبود یافتن امکانات، سبک زندگی و مزایای تحصیلی هستیم.

دانشگاه مک‌گیل و دانشگاه مونترال (University of Montreal) از بهترین دانشگاه‌های مونترال هستند. دانشگاه مک گیل (McGill University) یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا و همچنین در سراسر دنیا به حساب می آید که از لحاظ تنوع جمعیتی دانشجویان، کیفیت تحصیل، ارائه‌ی خدمات و تنوع رشته تحصیلی رتبه اول را در این کشور دارد.

دانشگاه مونترال نیز به عنوان یک دانشگاه فرانسوی زبان بزرگ در دنیا شناخته شده و در برخی رشته‌ها همچون مهندسی شهرت زیادی به دست آورده است.

یکی دیگر از مواردی که در این شهر برای دانشجویان جزو مزایا به حساب می آید، سیستم حمل و نقل عمومی این شهر است. این سیستم دارای بیش از ۲۰۰ خط اتوبوس درون شهری، مترو و هزینه‌ی بسیار کم جابه‌جایی با قطار می باشد که یکی از کاملترین سیستم‌های حمل و نقل دنیا است. در مونترال با خرید یک بلیط که مقصد نهایی در آن ثبت شده، می‌توانید به راحتی وسایل نقلیه‌ی خود را عوض کنید تا به مقصد خود برسید.

همچنین استفاده از یک بلیط یا کارت‌ الکترونیکی برای وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده که منابع طبیعی کانادا از جمله درختان حفظ شود. این نکات به کاهش هزینه‌های دانشجویان کمک می کند و باعث صرفه‌جویی بیشتر در هزینه و وقت آن‌ها می‌شود.

canada-visa-educatinoal-Vancouver-Ottawa-Quebec-QS-MIT-CWTS-pickup-McGill-University

تورنتو Toronto

تورنتو، مرکز استان انتاریو یکی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا برای تحصیل به حساب می آید. این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا شناخته می شود که دارای محیط امن و مناسبی برای زندگی و تحصیل است.

بهترین دانشگاه این شهر دانشگاه تورنتو (University of Toronto) با سطح علمی بسیار بالا و امکانات بی نظیر و البته شهریه بسیار بالا در رتبه ۳۴ بهترین دانشگاه‌های جهان نیز قرار گرفته است.

دانشگاه یورک (York University) نیز از دیگر دانشگاه های مطرح تورنتو است که با داشتن تنوع برنامه‌های آموزشی جزو بهترین دانشگاه‌های کانادا به حساب می آید.

رقابت تنگاتنگی میان دو شهر مونترال و تورنتو وجود دارد که در برخی موارد تورنتو برنده‌ی این عنوان می‌شود. یکی از جبنه های مهم این شهر، بخش تجارت بین‌المللی گسترده‌تری از مونترال دارد که برای دانشجویان بین‌المللی که تورنتو را برای ادامه‌ی زندگی و تحصیل انتخاب کرده‌اند، یک نکته‌ی مثبت به حساب می آید.

تورنتو فرصت‌های شغلی پاره وقت و تمام وقت را در اختیار مهاجران و دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. دانشجویان در این شهر به راحتی می توانند برای کاهش هزینه های تحصیل، به صورت نیمه وقت یا پاره وقت، شغلی داشته باشند. یا می توانند بعد از اتمام دوران تحصیل خود مشغول به کار شده و بعد از گذشت مدتی تبدیل به شهروند دائم این کشور شوند.

canada-visa-educatinoal-Vancouver-Ottawa-Quebec-QS-MIT-CWTS-pickup-York-University

ونکوور Vancouver

ونکوور در رتبه بندی QS مانند تورنتو در رتبه‌ی سیزدهم قرار گرفته است. این شهر، یکی از بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل دانشجویان غیرانگلیسی زبان محسوب می شود. بیش از ۱۵ هزار دانشجو از ۸۰ کشور مختلف دنیا برای ادامه زندگی و تحصیل شهر ونکوور را انتخاب کرده‌اند. توسعه نرم‌افزار، فناوری‌های زیست‌شناختی و ساخت بازی‌های ویدیویی از جمله صنایع در حال رشد در شهر ونکوور هستند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)، بهترین دانشگاه ونکوور است که برای تحصیل دانشجویان در مقطع لیسانس کاملا مقرون‌به‌صرفه است. یکی از مزیت های این دانشگاه این است که شهریه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان خارجی فقط کمی بیشتر از دانشجویان کانادایی می باشد. این دانشگاه از لحاظ علمی و امکانات دانشگاه بسیار خوبی است که در رتبه ۵0 جهان قرار گرفته است.

دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser University) از دانشگاه های مهم ونکوور است که در وسط منطقه‌ی کوهستانی حفاظت شده برنابی (Burnaby) در شرق ونکوور ساخته شده است.

canada-visa-educatinoal-Vancouver-Ottawa-Quebec-QS-MIT-CWTS-pickup-Burnaby-Simon-Fraser-University

اتاوا Ottawa

اتاوا، پایتخت کشور وسیع کانادا که در لیست بهترین شهرهای دانشجویی کانادا با رتبه‌ی چهل و نهم قرار گرفته است. این شهر چند زبانه که اغلب مردم آن به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط دارند، نمونه‌ی کوچکی از دنیای ما است. تنوع فرهنگی، نژادهای مختلف و احترام به این تنوع و تفاوت چیزی است که باعث شده اتاوا شهری بسیار محبوب در میان مهاجران فرانسوی زبان باشد.

اتاوا به عنوان پایتخت سیاسی کانادا یکی از شهرهای توسعه یافته‌ از لحاظ اقتصادی اکه خدمات عمومی، اداری و مراقبت‌های بهداشتی مناسبی را فراهم کرده است. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان خارجی، اتاوا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند تا بتوانند وارد بازار کار شوند.

بورسیه‌ی دانشجویان ممتاز، بالا بودن استانداردهای زندگی، اختصاص وام دانشجویی و بسیاری امکانات دیگر در اتاوا دانشجویان بین‌المللی زیادی را به خود جذب کرده است. دانشگاه‌های این شهر در رتبه‌ی ۵۵۰ از میان دانشگاه‌های سراسر جهان قرار دارند.

همچنین امکان تحقیق و پژوهش برای دانشجویان زیادی در دانشگاه هاب این شهر وجود دارد که زمینه‌های ابداع و کاوشگری را برایشان هموار کرده است. دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) دارای رتبه ۱۳ در موسسه Qs و رتبه ۲۸۴ جهان است که یکی از شاخص‌ترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می رود.

canada-visa-educatinoal-Vancouver-Ottawa-Quebec-QS-MIT-CWTS-pickup-University-of-Ottawa

کِبِک Quebec

کِبِک یکی از بهترین شهرهای دانشجویی کانادا با رتبه ۵۵ دنیا، شهری مناسب برای تحصیل و زندگی دانشجویان می‌باشد. این شهر دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی است که در صورت انتخاب آن برای تحصیل دانش آکادمیک سطح بالایی را برای آینده کسب خواهید کرد. همچنین هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبت به استان‌های بزرگ کانادا پایین‌تر می باشد.

دانشگاه لاوال (Laval University) یکی از بهترین دانشگاه‌های این شهر است که امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار داده است. هزینه تحصیل در آن نیز بسیار معقول می باشد.

در کنار تحصیل در شهر کبک از فرهنگ کانادایی می توانید لذت ببرید؛ زیرا با داشتن ۳۷ سایت تاریخی و معروف ترین جاذبه‌اش یعنی قصر زیبای فرونتاس (Château Frontenac) که به ثبت سازمان میراث جهانی رسیده، مکانی مناسب برای تحقیق و جستجو و آشنایی بیشتر با تاریخ است.

canada-visa-educatinoal-Vancouver-Ottawa-Quebec-QS-MIT-CWTS-pickup-Laval-University-Château-Frontenac

استانداردهای لازم جهت انتخاب دانشگاه های برتر

  • نظام رتبه بندی بین المللی QS

موسسه‌ی رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در دنیا به نام QS است که بر اساس معیارهای مختلفی دانشگاه‌ها را طبقه بندی می‌کند. این مرکز دارای پارامتر های خاص خودش است. QS برای اساس 6 شاخص یا پارامترهای مختلف به دانشگاه های جهان رتبه می دهد. شهرت علمی، نسبت تعداد دانشجو به اعضا هیئت علمی، میزان ارجاعات به دانشگاه، شهرت اعضا هیئت علمی و جذب اساتید و دانشجویان خارجی این معیارها را تشکیل می دهند. دانشگاه‌های MIT، استنفورد و هاروارد به ترتیب 3 دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی جهانی QS هستند.

  • موسسه رتبه بندی شانگهای

این موسسه غیر دولتی از سال 2006، این رنکینگ را هرساله منتشر می کند و از معیارهای اصلی این موسسه می توان به دریافت جایزه نوبل، مدال آوردن در رشته‌های مختلف و ارجاع زیاد به پژوهش‌ها و مقاله‌های ثبت شده در مجلات ساینش و نیچر، معیارهای اصلی رتبه‌بندی شانگهای هستند. علاوه بر این ها تعداد مقالات در دو موسسه SCIE و  SSCI هم در نظر گرفته می‌شوند.

بالاترین پارامترها در این نظام که ارجاعات مقاله ها و پژوهش ها و میزان جایزه نوبل و همچنین مقالات در ساینس و نیچر می باشند، هرکدام 20 درصد تاثیر دارند. همچنین تعداد و کیفیت مقالات ثبت شده در SCIE هم 20 درصد تاثیر دارد.

یک پارامتر 10 درصدی نیز، کارامدی عملکرد می باشد. موسسه شانگهای بیش از 100 دانشگاه را سنجش می کند و به رتبه بندی 500 دانشگاه نمونه جهان می پردازد. همچنین موضوعی مانند دانشگاه‌های مهندسی و پزشکی و… هم مطرح می‌شود.

  •  موسسه رتبه بندی و رنکینگ تایمز

تایمز مدعی است که تنها نظام رتبه‌بندی که تمام مسئولیت‌های دانشگاه اعم از آموزشی، پژوهشی، انتقال دانش و چشم‌انداز بین‌المللی را مورد بررسی قرار می‌دهد. نظام رتبه‌بندی 13 شاخص دقیق برای ارزیابی دانشگاه‌ها انتخاب کرده است که دانشجویان، مسئولان دانشگاه‌ها، اساتید، صنعت‌گران و دولتی‌ها در تهیه اطلاعات آن نقش دارند. آموزش، پژوهش و استناد، 3 شاخص اصلی هستند که هرکدام 30 درصد در رتبه‌بندی نهایی موثراند. چشم‌انداز بین‌المللی و درآمد صنعتی هم به ترتیب 5/7 و 5/2 درصد تاثیر دارند.

  •  رتبه‌بندی مرکز مطالعات علم و فناوری

این موسسه که در دنیا به مرکز مطالعات علم و فن‌آوری (CWTS) معروف است هدفش تحقیق تحولات جهانی از منظر علمی می باشد. CWTS به مطالعه پویای تحولات جهانی علمی دنیا می‌پردازد. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یکی از ماموریت‌های این مرکز است. شاخص‌های این مرکز طوری طراحی شده‌اند که تبعضی بین دانشگاه‌های کوچک و بزرگ پیش نیاید. به همین خاطر از شاخص‌های نسبی استفاده می‌کنند.

شاخص‌های مد نظر این رتبه‌بندی در عناوین کلی «شاخص تأثیر گذاری»، «شاخص همکاری»، «شاخص مرکزی» خلاصه می‌شوند.

شاخص تأثیرگذاری مربوط به میزان ارجاعات انتشارات‌های بین‌المللی به محصولات علمی دانشگاه است. شاخص همکاری، میزان همکاری اعضای هر دانشگاه با دیگر دانشگاه‌های دنیا را می‌سنجد. شاخص مرکزی هم به چاپ مقالات دانشگاه در نشریات تخصصی و علمی معتبر بین‌المللی می‌پردازد.

 

آژانس مسافرتی قصران گشت با ارائه خدماتی همچون برگزاری تور های مسافرتی مانند تور کانادا و ارائه خدمات اخذ ویزا از جمله ویزای کانادا، ویزای شینگن و پیکاپ ویزا در خدمت شما عزیزان است. چنانچه قصد تحصیل در کانادا دارید، جهت مشاوره رایگان با 88697080 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.