وبلاگ

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

دلایل رد شدن ، کانادا در سال‌های اخیر به یکی از و  همچنین تبدیل شده است. بسیاری از افراد هستند که برای تحصیل، کار یا زندگی به این کشور سفر می‌کنند و با توجه به شرایط تحصیلی مناسب، این کشور به یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی تبدیل شده است.

کانادا دارای ۸۰ دانشگاه و ۲۴۰ کالج است و سالیانه نزدیک به ۱۵۰ هزار دانشجو از خارج از خاک کانادا جهت ادامه تحصیل به این کشور سفر می‌کنند. اما در این میان افرادی هستند که با توجه به مقطع تحصیلی از شانس بالایی برای ادامه تحصیل در این کشور برخوردار هستند ولی در عین ناباوری در خواست آنها رد می‌شود.

طبق اطلاعات Polestar، داده‌های ارائه شده توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا نشان می‌دهد که 53 درصد این افراد برای ترم‌های زمستان و بهار ی تحصیلی داده بودند. میزان رد کردن ویزاهای تحصیلی – از جمله در مقاطع ابتدایی، متوسطه، بعد از متوسطه و زبان – در همین مدت 39 درصد بود.

در دانشگاه سنت ماری، از هر سه نفر بیش از یک نفر (34 درصد) از دانشجویان بین المللی هستند. با این حال، طبق گفته رئیس آن، رابرت سامربی موری، در اینجا روند معکوس شده است.

وی گفت مصوبات ویزاهای تحصیلی برای دانشجویان در حال بهبود است و از سایر مؤسسات نیز مشکلات کمتری گزارش شده است. وی در مورد نهاد خود اظهار داشت: “در حال حاضر در بعضی از رشته ها میزان قبولی ویزاها بیش از 90٪ است. ما 40٪ نرخ ریجکتی را مشاهده نمی‌کنیم. به هیچ وجه این تجربه را نداشته ایم.”

دلایل عمده رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

نرخ ردشدن در ۵ ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ۳۹ درصد رسیده است .برخی از دلایل ریجکت شدن ویزا که اغلب نادیده گرفته می شوند عبارتند از:

 • وابستگی خانوادگی ضعیف به کشور محل زندگی

عدم وجود وابستگی و گره های عاطفی کافی با کشور اصلی اثری معکوس بر روند موفقیت آمیز پروسه دارد زیرا ممکن است موجب شک و تردید در قصد متقاضی برای بازگشت به خانه پس از اتمام تحصیلاتش گردد. به طور معمول، داشتن خانواده در کشور محل زندگی متقاضی که مالک اموال و دارایی هایی نیز باشند ممکن است برای اثبات وابستگی خانوادگی در کشور مبدا کافی باشد. متقاضی می بایست از انجام برخی تراکنش های مالی یا سایر تصمیمات و اقداماتی که موجب ایجاد شبهه درباره وابستگی هایش به زادگاهش می گردد جدا خودداری نماید.

 • نداشتن چشم انداز شغلی در کشور خود

برای افرادی که مشغول به کار می باشند، ارائه نامه ای از طرف کارفرمای فعلی متقاضی که نشان می دهد پس از پایان تحصیلات در کانادا و بازگشت به خانه خود، همچنان ضمانت شغلی برای وی وجود دارد می تواند سندی محکم برای تضمین چشم انداز شغلی شخص متقاضی باشد.

همچنین متقاضیانی که اشتغال به کار ندارند می توانند دلایلی ارائه نمایند که تحصیل در رشته ای خاص در یکی از دانشگاه های کانادا، در آینده به آنها کمک می کند تا موقعیت شغلی مناسبی در کشور خود بدست بیاورند. ولی در هر حال افسر اداره مهاجرت ممکن است چنین نتیجه گیری کند که هدف از درخواست ویزای تحصیلی توسط متقاضی این باشد که به طور دائم در کانادا اقامت کند و قصد بازگشت به وطن خود را نداشته باشد.

 • نداشتن تاریخچه سفر مناسب

این مورد اغلب بر پرونده افرادی که به تازگی از دبیرستان فارغ التحصیل شده اند و دارای سابقه سفرهای خارجی کمی در گذشته بوده اند تاثیر گذار است. اگرچه این نکته به صورت عاملی جداگانه مورد تاکید قرار نگرفته است و مسئولین بررسی پرونده باید سایر فاکتورهای مرتبط را نیز در نظر بگیرند، ولی نداشتن به خارج از کشور () و یا نداشتن سفر هوایی ممکن است موجب ریجکت شدن ویزای تحصیلی گردد.

 • داشتن اهداف دوگانه

ویزای تحصیلی کانادا یا یک اجازه اقامت موقت در خاک کانادا است که در آن از متقاضی خواسته می شود پس از انقضای مجوز اقدام به ترک خاک کانادا نماید. همانطور که در قوانین حمایت از مهاجران و پناهندگان عنوان شده؛ اجازه می دهد که چنین افرادی قصد نمایند که در نهایت به ساکنان دائمی تبدیل شوند.

 افراد دارای اقامت موقت مجاز می باشند نهایت تلاش خود را بکنند تا به ساکنان دائمی کانادا بدل شوند و برای آنها شرایطی فراهم می کند که نشان دهند چنانچه مجوز آنها پیش از موفقیت در دریافت اقامت دائم باطل شود، قصد ترک کانادا را خواهند داشت. اگرچه تلاش برای دریافت اقامت دائم () که به طور خودکار نشان دهنده قصد ماندن در کانادا می باشد سوال برانگیز است.

چیزی که پروسه بررسی را پیچیده می کند این است که متقاضی ممکن است به دلایلی که در فهرست اداره مهاجرت ذکر نشده ریجکت شود. افسر ارزیابی می تواند بدون ارائه درخواست دریافت مدارک و اطلاعات تکمیلی، اقدام به رد کردن پرونده تحصیلی متقاضی نماید. علاوه بر این، مطابقت مدارک و شرایط متقاضی با دستور العمل های Delivery Instructions نیز تضمینی بر قبولی و تایید ویزا نخواهد بود.

میزان رد شدن در خواست ویزا در مقاطع مختلف تحصیلی

میزان رد شدن درخواست ویزای تحصیلی برای کالج‌ها و کارشناسی در حال افزایش است در حالی که میزان رد شدن در مقاطع پایین همچون دبیرستان به نسبت پایین‌تر است. در سال ۲۰۱۴ میزان رد شدن درخواست ویزای تحصیلی برای کارشناسی ۲۰ درصد بوده است ولی در سال ۲۰۱۸ این آمار به ۳۷ درصد رسیده است و در پنج ماه اول سال ۲۰۱۹ این نرخ به ۵۳ درصد رسیده است.

۵ سال پیش احتمال آنکه آفیسر پرونده درخواست ویزای تحصیلی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تایید کند دو برابر درخواست شخص متقاضی برای تحصیل در کالج بوده است و این آمار هم اکنون به نسبت یکسان است.

کمترین نرخ رد شدن درخواست ویزای تحصیلی

کمترین نرخ رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از :

 • مقاطع دکترا ۱۱ درصد
 • دبیرستان ۲۰ درصد
 • راهنمایی ۲۰ درصد
 • برنامه‌های حرفه‌ای ۳۱ درصد
 • برنامه‌های زبان ۳۱ درصد

 

This post was last modified on 2020/04/19 1:07 ب.ظ

shiva samadi

View Comments

 • لطفاً راهنمایی کنید
  فرزند دخترم از کودکی مالزی زندگی کرده و ۱۱سال در مدرسه ایرانیان واقع در کوآلالامپور و سال آخر ار مدرسه ایرانی راه دور رایان کاشیها دیپلم گرفته‌ دارای معدل کل ۱۹/۸۰ و 8.5 IELTS می‌باشد. از دانشگاه Dalhousie برای ماه سپتامبر پذیرش گرفته و مترصد اقدام برای ویزا از آنکارا هست. ?نظر به اینکه حدود 12سال ایران نبوده‌ و اینکه امکان سفر به ایران را مطلقاً نداشته و در صفحه دوم پاسپورت تاریخ آخرین خروج از ایران برای سال ۸۸ (به فارسی) درج شده است؛ آیا برای ویزا (از لحاظ family ties & tie to home country) با مشکل مواجه خواهد شد؟
  (برای تمکن مالی حساب ارزی در یکی از شعب بانک ملی در ایران به معادل ۵۰ هزار دلار آمریکا به نام وی و حساب مادربزرگ به عنوان sponsor به میزان دو میلیارد تومان مهیاست).
  سپاس گذارم

  • سلام وقت بخیر
   لطفا جهت مشاوره با همکارای بخش ویزا در این خصوص صحبت کنید

   02188697080

Recent Posts

همه چیز درباره پیکاپ ویزا انگلیس

شاید شما یکی از متقاضیان ویزای انگلیس هستید که با هدف کسب و کار و…

3 هفته ago

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025

ازدواج یا طلاق بعد از برنده شدن در لاتاری 2025احتمالا در قرعه کشی بزرگ لاتاری…

2 ماه ago

قوانین طلاق در کانادا

آیا طلاق در کانادا مشکلی برای شهروندی فرد ایجاد می‌کند؟ کسانی که با مهاجرت کرده‌اند،…

2 ماه ago

مراحل بعد از برنده شدن در لاتاری آمریکا 2025

راهنمای بررسی برندگان گرین کارت آمریکا 2025 مراحل بعد از برنده شدن لاتاری آمریکا 2025…

2 ماه ago

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟ - اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که سفر به…

3 ماه ago

ویزا کارت

نحوه دریافت ویزا کارتویزا کارت یک شرکت چند ملیتی خدمات مالی است، که دفتر مرکزی…

3 ماه ago